< sekcia Šport

Goggiová uchmatla Vonnovej zjazdovú guľu, Vlhová bez bodu

Talianka Sofia Goggiová. Foto: TASR/AP

Goggiová, nedávna olympijská víťazka v kráľovskej alpskej disciplíne potrebovala ustrážiť 23-bodový náskok.

Aare 14. marca (TASR) - Talianska lyžiarka Sofia Goggiová získala malý glóbus za zjazd Svetového pohára. Stačilo jej k tomu 2. miesto v stredajších finálových pretekoch vo švédskom Aare, 6 stotín za víťaznou Američankou Lindsey Vonnovou, ktorej sezónny titul ušiel o 3 bodíky. Tretia skončila Vonnovej krajanka Alice McKennisová (+0,28 s), Slovenka Petra Vlhová obsadila 17. miesto (+1,17) a v redukovanom štartovom poli nebodovala.

Goggiová, nedávna olympijská víťazka v kráľovskej alpskej disciplíne potrebovala ustrážiť 23-bodový náskok. Keď urobila najlepší čas a potom ju na skrátenej trati jej rivalka predstihla len o 6 stotín, bolo jasné, že Talianku od ďalšej významnej trofeje môže odstaviť len pretekárka, ktorá by sa dostal medzi ne. To sa nestalo a 25-ročná Goggiová získala svoj prvý glóbus v prestížnom seriáli. "Bolo tak ťažké koncentrovať sa na posledný zjazd sezóny a nájsť ešte zvyšky energie. Ale povedal som si, máš olympijské zlato, môžeš mať aj glóbus a tak som sa spustila dole, že vydám zo seba všetko a uvidím, ako to dopadne," vyznala sa do cieľovej kamery ORF Goggiová.

Vonnová má vo svojej bohatej zbierke na konte celkovo 13 malých gulí za obe kĺzavé disciplíny. Prestížny zjazd z pohľadu celej sezóny ovládla osemkrát, deviaty jej ušiel ozaj tesne: "Som spokojná s dnešným výkonom, išla som čisto a v cieli som sa tešila. Viac som dnes urobiť nemohla a to, že mi na glóbus chýbali tri bodíky, to je už šport." V stredu však Američanka mala ďalší dôvod na radosť, slávila svoje 82. víťazstvo v pretekoch SP a len štyri triumfy 33-ročnú zjazdárku delia od legendárneho rekordu švédskej slalomárskej ikony Ingemara Stenmarka.

Pre nepriaznivé poveternostné podmienky trať skrátili takmer o polovicu. Ako posledná sa na ňu s číslom 26 pustila Petra Vlhová a bol to jej len druhý elitný zjazd, prvý absolvovala na zimnej olympiáde, kde išla aj zjazd do kombinácie. Predtým šla ešte dva zjazdy nižšej kategórie v Slovinsku a to boli jediné súťažné skúsenosti 22-ročnej Slovenky v najrýchlejšej disciplíne bielych svahov. Počínala si statočne, po prvých dvoch medzičasoch to vyzeralo na body, ale napokon zaostala dve priečky za 15-kou, teda hranicou finálových bodov.

V celkovom poradí SP Vlhová klesla na 4. priečku, tretia Nemka Viktoria Rebensburgová má náskok 33 bodov. Obe pretekárky môžu ísť a zrejme aj pôjdu vo všetkých finálových súťažiach a je možné, že rozhodne až nedeľňajší obrovský slalom, pričom sa ale súboj o pódium môže rozšíriť o ďalšie tri-štyri pretekárky za nimi. Istou víťazkou SP je už v predstihu úspešná obhajkyňa Mikaela Shiffrinová z USA, druhé miesto už ťažko vziať Švajčiarke Wendy Holdenerovej.

Výsledky finálového zjazdu SP žien:

1. Lindsey Vonnová (USA) 55,65 sek., 2. Sofia Goggiová (Tal.) +0,06 s, 3. Alice McKennisová (USA) +0,28, 4. Viktoria Rebensburgová +0,33, 5. Jasmine Fluryová (Švaj.) +0,37, 6. Johanna Schnarfová (Tal.) +0,43, 7. Tina Weiratherová (Licht.) +0,49, 8. Breezy Johnsonová (USA) +0,56, 9. Nicole Schmidhoferová (Rak.) +0,69, 10. Nadia Fanchiniová (Tal.) +0,71, ... 17. Petra VLHOVÁ (SR) +1,17

Celkové poradie SP (po 36 z 39 súťaží):

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1673 b., 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) 1068, 3. Rebensburgová 897, 4. VLHOVÁ 864, 5. Goggiová 858, 6. Weiratherová 847, ... 102. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ (SR) 22, ... 128. Barbara Kantorová (SR) 3

Konečné poradie v zjazde (8):

1. Goggiová (Tal.) 509, 2. Vonnová 506, 3. Weiratherová 394, 4. Cornelia Hütterová (Rak.) 272, 5. Shiffrinová 256, 6. Michelle Gisinová (Švaj.) 240.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.