Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér

Moderná gymnastika: Xénia Kilianová ovládla MSR i Dunajský pohár

Na snímke tri najúspešnejšie slovenské reprezentantky v modernej gymnastike zľava Kristína Semanová z TJ Slávia STU Bratislava, Xénia Kilianová z ŠK ŠOG Nitra a Jana Duchnovská z GK Iskra Košice počas vyhodnotenia Majstrovstiev Slovenskej republiky v modernej gymnastike v kategórii senioriek v Bratislave 29. apríla 2018. Foto: TASR/Dano Veselský

Kilianová zopakovala dominanciu zo soboty.

Bratislava 29. apríla (TASR) - Slovenská reprezentantka v modernej gymnastike Xénia Kilianová totálne ovládla víkendové vrcholné akcie sezóny na domácej pôde. V sobotu triumfovala vo viacboji v rámci republikových majstrovstiev, v nedeľu na Dunajskom pohári dominovala na všetkých štyroch náčiniach.

Bratislavská ŠH Mladosť hostila v medzinárodnej konkurencii najprv MSR a následne účastníčky už 30. ročníka Dunajského pohára. Sobota bola pre tradičné podujatie kvalifikáciou a republikový šampionát šiel len vo vyšších vekových kategóriách. Celkovo na podujatí štartovalo viac ako 70 gymnastiek zo šiestich krajín a z deviatich slovenských a rovnakého počtu zahraničných klubov. Kilianová z ŠOG Nitra v sobotu v hlavnej kategórii presvedčivo obhájila domáci titul z viacboja, keď získala celkovo 55,650 bodov, o 12,050 viac ako Kristína Semanová zo Slávie STU Bratislava. Tretia skončila Jana Duchnovská z Iskry Košice (41,250 b.). V juniorskej kategórii dominovala Kilianovej oddielová kolegyňa Petra Horváthová (43,750 b.).

Na druhý deň oceňovali v rámci finále Dunajského pohára aj najlepšie gymnastky domácich súbojov v jednotlivých náčiniach, kam sa bolo možné kvalifikovať v zložitých okolnostiach. O úspechoch 20-ročnej Kilianovej však nebolo pochýb a v každom zo štyroch náčíní zopakovala dominanciu zo soboty. V sobotňajšom viacboji získala najvyššiu známku za jedno vystúpenie v cvičení s loptou (14,600), za obruč dostala 14,550. V nedeľu svoje výkony vylepšila na 15,550, resp. 15,100 bodov. V kužeľoch dominovala so známkou 14,600 a za stuhu si vyslúžila 13.650. Ako-tak jej len v kužeľoch konkurovala Kristína Semanová s 13,700 bodmi.

V kategórii junioriek si Petra Horváthová vybojovala na Dunajskom pohári prvenstvo v lopte a v kužeľoch, stuhu vyhrala Češka Barbora Kafková a obruč Maďarka Hanna Wiesnerová. V predjuniorskej širšej kategórii triumfovala so ziskom 34,250 b. za tri náčinia Maďarka Szonja Vörösová, zo Sloveniek bola najlepšie na 4. mieste Nina Dzurošková z ŠK L. Mikuláš (26,400).