NHL: Boston vedie nad Torontom, Pastrňák exceloval

Na snímke hráč Toronta Maple Leafs 'Connor Brown (28) a hráč z tímu Boston Bruins' Charlie McAvoy sledujú puk. Foto: TASR/AP

Bruins rozhodli o svojom víťazstve už v úvodnej tretine, ktorú vyhrali 4:0 a brankára hostí Andersena vyhnali z bránky už po 13. minútach.

New York 15. apríla (TASR) - Hokejisti Bostonu Bruins s kapitánom Zdenom Chárom zvíťazili v noci na nedeľu v druhom zápase 1. kola play off NHL nad Torontom Maple Leafs 7:3 a v sérii vedú 2:0. Rovnaký stav je aj v druhej sérii štvrťfinále Východnej konferencie medzi Tampou Bay a New Jersey v prospech "bleskov".

Bruins rozhodli o svojom víťazstve už v úvodnej tretine, ktorú vyhrali 4:0 a brankára hostí Andersena vyhnali z bránky už po 13. minútach. "Medveďov" potiahla za presvedčivým víťazstvom najmä prvá formácia. Brad Marchand a Patrice Bergeron získali zhodne po štyri body za asistencie, no hlavnou hviezdou večera bol český útočník David Pastrňák. S bilanciou tri góly a tri asistencie v jednom zápase si vytvoril osobné maximum v play off i v NHL celkovo. S deviatimi bodmi (4+5) je po dvoch zápasoch lídrom produktivity play off pred klubovým spoluhráčom Torey Krugom (1+5). Pastrňák sa stal najmladším hráčom, ktorý v zápase play off NHL dokázal nazbierať 6 kanadských bodov. Podarilo sa mu to vo veku 21 rokov a 324 dní. Predchádzajúci držiteľ rekordu Wayne Gretzky dosiahol šesťbodový zápas vo vyraďovacích bojoch vo veku 22 rokov a 81 dní.

Slovenský obranca Zdeno Chára získal dva plusové body a na ľade strávil 22:25 min., čo bol druhý najvyšší čas spomedzi všetkých hráčov. Hráčom Toronta veľmi nepomohol ani lepší pomer striel 33:28 a v dvoch nasledujúcich zápasoch na domácom ľade budú bojovať o udržanie sa v sérii. "Prvý útok hral úžasne. Bolo skutočne ťažké proti nim hrať, dobre si počínali na oboch koncoch klziska. Bergeron a Marchand boli skvelí aj v oslabeniach," pochválil elitnú formáciu kouč Bruins Bruce Cassidy. Hráči Toronta si uvedomujú, že musia pridať, keď sa chcú vrátiť do série. "V oboch zápasoch sme hrali horšie ako súper. Zaslúžime si kritiku, ktorá sa na nás zosypala. Dobrou správou je, že príbeh ešte nie je skončený. Môžeme sa ho pokúsiť zmeniť už v pondelok večer," uviedol obranca Maple Leafs Ron Hainsey.

Výborné individuálne výkony diváci videli aj v zápase Tampy Bay proti New Jersey, v ktorom domáci zvíťazili 5:3. Rus Nikita Kučerov pomohol "bleskom" k druhému víťazstvu v sérii jedným gólom a dvomi asistenciami, útočník Alex Killorn zaznamenal dva góly, rovnako dvojbodový bol aj ich spoluhráč Brayden Point (1+1). Hráčom New Jersey veľmi nepomohol ani výrazne lepší pomer striel 44:26 a v sérii prehrávajú už 0:2 na zápasy.

Aj vlaňajší finalista Nashville Predators opäť zužitkoval domáce prostredie a proti Coloradu vedie takisto 2:0 v sérii. Avalanche síce po 1. tretine viedli 1:0, no "predátori" v druhej časti otočili skóre a v zápase bohatom na góly vyhrali 5:4. Ako víťazný gól sa napokon ukázal zásah Ryana Hartmana v 59. minúte, keďže útočník Avalanche Alex Kerfoot ešte v 60. minúte znížil na konečných 5:4.

Anaheim išiel proti San Jose do vedenia už v 1. minúte, ale Sharks sa na začiatku 2. tretiny ujali vedenia 3:1 a hoci domáci Lindholm znížil na 2:3, "káčeri" už vyrovnať nedokázali. San Jose však v kalifornskej derby sérii vedú už 2:0.

Play off NHL - 1. kolo:

Štvrťfinále Východnej konferencie - druhé zápasy:

TAMPA BAY LIGHTNING - NEW JERSEY DEVILS 5:3 (1:1, 4:1, 0:1)

Góly: 13. Point (Palát, McDonagh), 24. Killorn (Kučerov, Stamkos), 25. Johnson (McDonagh, Point), 27. Kučerov, 34. Killorn (Miler, Kučerov) - 14. Hischier, 40. Vatanen (Greene, Schneider), 52. Coleman (Zajac, Moore). Brankári: Vasilevskij - Kinkaid (34. Schneider), strely na bránku: 26:44, 19.092 divákov.

/stav série: 2:0/

BOSTON BRUINS - TORONTO MAPLE LEAFS 7:3 (4:0, 1:2, 2:1)

Góly: 6. Pastrňák (Krug, Bergeron), 10. Debrusk (Krug, Bergeron), 13. Miller (Pastrňák, Marchand), 16. Rick Nash (Pastrňák, Krug), 34. Krejčí (Pastrňák, Marchand), 53. Pastrňák (Bergeron, Marchand), 59. Pastrňák (Marchand, Bergeron). Brankári: Rask - Andersen (13. McElhinney), strely na bránku: 28:33, 17.565 divákov.

Štvrťfinále Západnej konferencie - druhé zápasy:

NASHVILLE PREDATORS - COLORADO AVALANCHE 5:4 (0:1, 3:1, 2:2)

Góly: 22. Fiala (Sissons, Turris), 33. Arvidsson, 37. Johansen (Ekholm, Subban), 48. Watson (Fiala, Bonino), 59. Hartman (Subban, Ekholm) - 3. G. Bourque (Compher, Wilson), 38. MacKinnon (Zadorov), 50. Landeskog (MacKinnon, Barrie), 60. Kerfoot (Landeskog, Barrie). Brankári: Rinne - Bernier, strely na bránku: 33:30, 17.369 divákov.

ANAHEIM DUCKS - SAN JOSE SHARKS 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)

Góly: 1. Silfverberg (H. Lindholm), 38. H. Lindholm (Getzlaf, Kesler) - 10. Sörensen (Dillon), 15. Couture (Labanc, Pavelski), 22. Hertl (Bödker, Couture). Brankári: Gibson - Jones, strely na bránku: 30:35, 17.430 divákov.