NHL: Bostonu nestačil gól Cháru, v Toronte prehral

Hráči Toronta a slovenský obranca Bostonu Zdeno Chára v treťom zápase 1. kola play off Východnej konferencie zámorskej hokejovej NHL Toronto Maple Leafs - Boston Bruins 16. apríla 2018 v Toronte. Foto: TASR/AP

Hrdinom kanadského tímu bol dvojgólový útočník Patrik Marleau.

New York 17. apríla (TASR) - Hokejisti Bostonu Bruins prehrali v noci na utorok v treťom zápase 1. kola play off NHL s Torontom Maple Leafs 2:4, ich súper znížil stav série na 1:2.

Bostonu nepomohol ani presný zásah slovenského kapitána Zdena Cháru, ktorým v 27. minúte priebežne vyrovnal na 2:2. Bol to jeho prvý gól v play off v tejto sezóne. Presadil sa takmer z bránkovej čiary, keď z ľavej strany prekvapil brankára Frederika Andersena. Ten si napokon pripísal až 40 úspešných zákrokov. "V prvých dvoch dueloch nám to tam padalo, dnes sme toľko šťastia nemali," hľadal príčiny prehry útočník Bostonu Brad Marchand.

Hrdinom kanadského tímu bol dvojgólový útočník Patrick Marleau. Jeho prvý zásah ho s celkovým počtom 69 posunul na 17. miesto historickej tabuľky najlepších strelcov play off pred Gordieho Howea. "Myslím si, že dnes sme to mali celý čas v rukách. Hrali sme presne to, čo sme si povedali a Andersen nás v bránke mnohokrát podržal. V Bostone sme neukázali, čo vieme a dnes sa nám to podarilo zmeniť."

Taylor Hall zaznamenal gól a dve asistencie pri triumfe New Jersey nad Tampou Bay 5:2, domáci tak znížili stav série na 1:2. Devils rozhodli štyrmi presnými zásahmi v tretej tretine, hoci na jej začiatku inkasovali gól a museli otáčať skóre. "Doma sme sa cítili oveľa komfortnejšie a v záverečnej tretine sme to ukázali. Stále v sérii prehrávame, ale už je to z nášho pohľadu oveľa lepšie," uviedol pre zámorské médiá Hall. V poslednej minúte potvrdili výhru domácich gólmi do prázdnej bránky Blake Coleman a Ben Lovejoy. Duel okorenila 23 sekúnd pred záverečnou sirénou hromadná šarvátka.

Trojgólová prvá tretina priniesla úspech Coloradu, ktoré si doma poradilo s Nashvilllom 5:3 a v sérii znížilo na 1:2. "Lavíny" viedli v 25. minúte už 4:0 a Pekku Rinneho vystriedal v bránke hostí krajan Juuse Saros. Nathan MacKinnon zaznamenal v drese víťazov dva góly, Gabriel Landeskog mal gól a dve asistencie a Colorado prerušilo 12-zápasovú sériu prehier s týmto súperom. "Chlapci boli plní energie. Od začiatku sme do toho vleteli naplno a oplatilo sa," komentoval kouč domácich Jared Bednar. Filip Forsberg si pripísal jednu asistenciu a dostal sa na čelo historickej tabuľky najviac bodujúcich hráčov Nashvillu v play off s 29 bodmi.

San Jose deklasovalo Anaheim Ducks 8:1 a v sérii vedie 3:0, od postupu tak delí Sharks už len jedno víťazstvo. Hostia síce prestrieľali domácich 46:36, ale brankára Martina Jonesa prekonali iba raz. Potom už strelecky excelovali iba domáci so štyrmi gólmi v druhej a tromi v tretej tretine a dosiahli najviac gólov v jednom dueli play off v klubovej histórii. Joonas Donskoi a Logan Couture si konto obohatili zhodne o tri body (1+2). "Na dnešok len tak ľahko nezabudnem," hneval sa po debakli kouč Anaheimu Randy Carlyle. "Boli sme veľmi nedisciplinovaní a som strašne sklamaný, ako sme reagovali na vývoj zápasu." San Jose môže o postupe do ďalšieho kola rozhodnúť už v noci na štvrtok. Iba štyri tímy v histórii dokázali otočiť skóre 0:3 v sérii a práve Sharks ako posledný tím nezvládli jasný náskok v súboji s Los Angeles v roku 2014.

Play off NHL - 1. kolo:

štvrťfinále Východnej konferencie - tretie zápasy:

NEW JERSEY DEVILS - TAMPA BAY LIGHTNING 5:2 (0:0, 1:1, 4:1)
33. Hall, 45. Butcher (Hall, Palmieri), 53. Noesen (Hall, Greene), 60. Coleman, 60. Lovejoy – 21. Killorn (Kučerov, Stamkos), 41. Stamkos (Kučerov, Killorn). Brankári: Schneider - Vasilevskij, strely na bránku: 41:36, 16.514 divákov
/stav série: 1:2/

TORONTO MAPLE LEAFS - BOSTON BRUINS 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)
18. Van Riemsdyk (Bozak, Rielly), 24. Marleau (Marner, Rielly), 35. Matthews (Nylander, Hyman), 57. Marleau (Marner, Plekanec) – 24. McQuaid (Schaller, Kuraly), 27. CHÁRA (Kuraly, Holden). Brankári: Andersen - Rask, strely na bránku: 30:42, 19.663 divákov

štvrťfinále Západnej konferencie - tretie zápasy:

COLORADO AVALANCHE - NASHVILLE PREDATORS 5:3 (3:0, 1:1, 1:2)
2. Comeau (Söderberg, Nieto), 14. Bourque (Nemeth, Compher), 19. MacKinnon (Landeskog), 25. MacKinnon (Landeskog, Rantanen), 59. Landeskog (Rantanen, Barberio) – 31. Johansen (Forsberg, Ellis), 48. Sissons (Josi, Ellis), 59. Watson. Brankári: Bernier - Rinne (25. Saros), strely na bránku: 33:32, 18.087 divákov

SAN JOSE SHARKS - ANAHEIM DUCKS 8:1 (1:1, 4:0, 3:0)
4. Couture (Boedker), 22. Donskoi (Kane), 24. Sörensen (Donskoi), 34. Fehr (Sörensen, Karlsson), 37. Hertl (Pavelski, Couture), 51. Pavelski (Meier, Donskoi), 58. Kane (Vlasic, Couture), 60. Meier (Tierney, Labanc) – 14. Rakell (Montour, Getzlaf). Brankári: Jones - Gibson (41. Miller), 17.562 divákov