Slovenský hráč Bostonu Bruins Zdeno Chára (vpravo) oslavuje so spoluhráčom Charliem McAvoyom gól do prázdnej siete Calgary Flames v zápase zámorskej hokejovej NHL v Bostone 13. februára 2018. Foto: TASR/AP

Kapitán Bruins spečatil v 57. minúte do prázdnej bránky triumf domáceho tímu.

New York 14. februára (TASR) - Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára prispel v noci na stredu v zámorskej NHL svojím gólom k víťazstvu Bostonu 5:2 nad Calgary. Kapitán Bruins spečatil v 57. minúte do prázdnej bránky triumf domáceho tímu, bol to pre neho šiesty presný zásah v sezóne. Jeho krajan Marek Hrivík sa nezmestil do zostavy Flames.

Boston vyhral šiesty z posledných siedmich zápasov a na vedúci tím Atlantickej divézie Tampu Bay Lightning stráca len jeden bod. Po dvoch tretinách bol stav nerozhodný, ale v tretej časti sa dvakrát presadil Patrice Bergeron a posledné slovo mal Chára, ktorý trafil opustenú bránku Flames parádnym spôsobom cez celé klzisko. Bergeron má na konte už 27 gólov a je na najlepšej ceste k prekonaniu svojho osobného maxima zo sezóny 2015-16, v ktorej sa presadil 32-krát. "Nezamýšľam sa nad tým. Koncentrujem sa na každý zápas a snažím sa hrať najlepšie ako viem," povedal pre nhl.com 32-ročný center. Prvé dva góly "medveďov" zaznamenal Riley Nash. Chára bol na ľade 21 minút a 49 sekúnd, okrem gólu zaznamenal aj plusový bod, dve strely a dve trestné minúty.

V ďalšom stretnutí Detroit so slovenským útočníkom Tomášom Tatarom zdolal doma Anaheim tesne 2:1. O góly Red Wings sa postarali Tatarov spoluhráč z formácie Dylan Larkin a Frans Nielsen, brankár Jimmy Howard zaznamenal 32 úspešných zákrokov. Detroit bojuje o play off, na posledné postupové miesto, ktoré patrí Caroline, stráca osem bodov. "Nevzdávame sa," povedal pre espn.com tréner Jeff Blashill po druhej výhre "červených krídiel" za sebou. "Beznádejne potrebujeme každé víťazstvo. Vieme v akej sme situácii a robíme, čo sa dá," dodal strelec úvodného gólu Larkin, so 43 bodmi najproduktívnejší hráč tímu. Howard zaznamenal 215. víťazstvo v kariére a posunul sa cez Tima Thomasa na siedmu priečku historických tabuliek amerických brankárov. Tatar strávil na ľade 12 minút a 41 sekúnd, počas osemnástich striedaní zaznamenal len jednu strelu na bránku.

"Králi" z Los Angeles v zostave ešte s Mariánom Gáboríkom neuspeli na ľade Caroliny, kde prehrali 3:7. Slovenský krídelník sa po zápase dozvedel, že sa sťahuje do Ottawy Senators a oblečie si tak dres piateho tímu NHL. Prvým hetrikom v kariére sa na suverénnej výhre Hurricanes podieľal obranca Justin Faulk.

Dvadsaťpäťročný Američan si góly podelil do záveru prvej a úvodu druhej tretiny, dal tri góly "Canes" za sebou a stal sa desiatym obrancom histórie NHL, ktorý zaznamenal čistý hetrik. "Nikdy som neuvažoval nad tým, že sa mi podarí niečo takéto. Mal som viac zápasov, v ktorých som dal dva góly, ale hetrik je niečo špeciálne a veľmi sa teším," povedal Faulk zámorským médiám. Gáborík deň pred svojimi 36. narodeninami odohral v rozlúčkovom zápase s Kings 13:34 minúty, ale do štatistík sa nezapísal.

Hráči New Yorku Islanders podľahli Columbusu 1:4. V domácej bránke odchytal celý zápas Jaroslav Halák, ktorý čelil až 51 súperovým strelám, za svoj chrbát pustil štyri puky. Blue Jackets vyhrali dva zápasy za sebou prvýkrát od 8. januára a na play off strácajú jeden bod. "Každý bod je veľmi dôležitý, najmä v našej tesnej Metropolitnej divízii. V konečnom zúčtovaní môže rozhodnúť detail," povedal pre nhl.com obranca Zach Werenski, ktorý si pripísal tri asistencie. Halák robil čo mohol, ale bol pod neustálym tlakom súpera. "Vyhrá ten, kto viac chce. V tomto zápase chcel viac súper ako my a preto zaslúžene vyhral. Musíme všetci pridať," povedal slovenský brankár pre nhl.com. Jediný gól "ostrovanov" strelil kapitán John Tavares, ktorý v 645. zápase v NHL zaznamenal 600. bod (264+336).

Buffalo si poradilo s lídrom NHL Tampou Bay 5:3, hosťom pre zranenie nohy stále chýba slovenský brankár Peter Budaj. V súboji posledného s prvým vo Východnej konferencii zažiaril dvojgólový Sam Reinhart, Ryan O'Reilly sa blysol tromi bodmi (1+2). Sabres chýba pre zranenie najväčšia hviezda Jack Eichel. "Bleskom" sa v poslednom čase nedarí, prehrali druhýkrát za sebou a tretí z posledných piatich duelov. "Prehrali sme druhýkrát v priebehu 24 hodín, to je pravda. Keď budeme predvádzať takého výkony, tak sa to môže opakovať," trpko poznamenal tréner Tampy Jon Cooper.

Winnipeg otočil domáci duel s Washingtonom a zvíťazil 4:3 po predĺžení. Slovenský útočník v službách Jets Marko Daňo sledoval zápas ako zdravý náhradník z tribúny. O víťazstve "tryskáčov" rozhodol obranca Tyler Myers po skvelej prihrávke muža zápasu Marka Scheifeleho. Ten okrem asistencie na rozhodujúci zásah strelil dva góly a najmä ten druhý mal cenu zlata, keď pri vlastnom oslabení vyrovnal 15 sekúnd pred koncom na 3:3. "Je to neskutočné. Bojovali sme do konca, každý jeden hráč od prvej do štvrtej formácie dal do toho všetko. Skvelé," tešil sa Scheifele.

Už siedmu prehru v sérii zaznamenali hráči Chicaga Blackhawks, keď podľahli Vegas 2:5 a patrí im až 12. miesto v tabuľke Západnej konferencie. Golden Knights sa vďaka triumfu opäť posunuli na čelo Západnej konferencie. Slovenský útočník "jastrabov" Tomáš Jurčo strávil na ľade 10:48 minút, do bodových štatistík sa nezapísal. "Zlatí rytieri" sa stali tretím tímom histórie, ktorý v úvodnej sezóne v NHL vyhral 20 domácich zápasov. Predtým sa to podarilo hráčom Hartfordu Whalers (1979-80) a Los Angeles Kings (1967-68).

Druhý triumf v rade si pripísal najhorší tím sezóny Arizona Coyotes, keď zdolal San Jose Sharks 2:1. Do zostavy Arizony sa nedostal slovenský útočník Richard Pánik. Víťazný gól vo svojom jubilejnom 700. zápase strelil obranca Alex Goligoski, ktorý skóroval v treťom zápase za sebou.

Sumáre:

BOSTON BRUINS - CALGARY FLAMES 5:2 (1:2, 1:0, 3:0)
1. Nash (Backes, Grzelcyk), 37. Nash (Schaller, McAvoy), 42. Bergeron (Krug), 50. Bergeron (Marchand, Backes), 57. CHÁRA - 3. Bennett (Hathaway), 10. Gaudreau (Stajan, Giordano). Brankári: Rask - Rittich, strely na bránku: 40:30, 17.565 divákov.

BUFFALO SABRES - TAMPA BAY LIGHTNING 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)
7. Baptiste (Girgensons), 22. Reinhart (O'Reilly, Rodrigues), 36. Wilson (Nelson, Antipin), 44. O'Reilly (Okposo, Ristolainen), 60. Reinhart (O'Reilly) - 14. Gourde (Kučerov, Hedman), 34. Namestnikov, 52. Callahan (Sergačov, Point). Brankári: Johnson - Dominque, strely na bránku: 33:29, 16.530 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - COLUMBUS BLUE JACKETS 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)
18. Tavares (Lee, Bailey) - 27. Bjorkstrand (Werenski, Dubois), 40. Dubois (Werenski, Bjorkstrand), 47. Dubinsky (Jenner, Anderson), 47. Atkinson (Panarin, Werenski). Brankári: HALÁK - Bobrovskij, strely na bránku: 30:51, 10.232 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - NEW JERSEY DEVILS 4:5 pp a sn (1:0, 3:3, 0:1 - 0:0, 0:1)
2. Konecny (Giroux, Gostisbehere), 25. Laughton (Raffl, MacDonald), 31. Gudas (Filppula, Weise), 36. Giroux (Voráček, Gostisbehere) - 25. Hall (Vatanen), 34. Moore (Zajac, Bratt), 37. Hischier (Bratt), 59. Hall (Hischier, Zajac), rozh. náj. Stafford. Brankári: Neuvirth - Kinkaid, strely na bránku: 35:36, 19.312 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - OTTAWA SENATORS 6:3 (1:0, 3:2, 2:1)
5. Guentzel (Schultz, Malkin), 26. Guentzel (Kessel, Letang), 31. Malkin (Hagelin, Schultz), 32. Aston-Reese (Crosby, Sheary), 51. Letang (Dumoulin, Crosby), 59. Aston-Reese (Dumoulin, Crosby) - 25. Brassard (Stone, Borowiecki), 38. White (McCormick, Pyatt), 55. Duchene (Hoffman, Karlsson). Brankári: Murray - Condon (32. Anderson), 18.448 divákov.

CAROLINA HURRICANES - LOS ANGELES KINGS 7:3 (3:0, 2:2, 2:1)
7. Slavin (Staal, Pesce), 9. Faulk (Williams, Rask), 18. Faulk (Aho, Teräväinen), 22. Faulk (Aho, Teräväinen), 28. Skinner (Rask, Williams), 55. Skinner (Di Giuseppe), 57. Aho (Teräväinen) - 32. Kopitar (Muzzin, Toffoli), 38. Toffoli (Pearson, Kopitar), 47. Mitchell (Clifford, Doughty). Brankári: Ward - Quick (22. Kuemper), 12.805 divákov.

DETROIT RED WINGS - ANAHEIM DUCKS 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
14. Larkin, 36. Nielsen (Mantha, Green) - 57. Henrique (Bieksa, Rakell). Brankári: Howard - Gibson, strely na bránku: 16:33, 19.515 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - ST. LOUIS BLUES 4:3 pp (0:1, 0:2, 3:0 - 1:0)
50. Järnkrok (Ekholm, Subban), 55. Watson (Ellis, Sissons), 56. Watson (Smith, Josi), 62. F. Forsberg z tr. str. - 16. Bouwmeester (Berglund, Schenn), 24. Steen (Šťastný, Tarasenko), 29. Schwartz (Steen, Tarasenko). Brankári: Rinne - Hutton, strely na bránku: 33:31, 17.221 divákov.

MINNESOTA WILD - NEW YORK RANGERS 3:2 (3:1, 0:1, 0:0)
4. Staal, 5. Parise, 7. Foligno (Winnik, Eriksson Ek) - 9. Gilmour (DeAngelo, Hayes), 32. Hayes (Grabner, Pionk). Brankári: Dubnyk - Lundqvist, strely na bránku: 29:34, 18.887 divákov.

WINNIPEG JETS - WASHINGTON CAPITALS 4:3 pp (1:1, 0:1, 2:1 - 1:0)
15. Scheifele (Byfuglien, Perreault), 52. Little (Roslovic, Byfuglien), 60. Scheifele (Wheeler, Perreault), 63. Myers (Scheifele) - 20. Bäckström (Ovečkin, Wilson), 32. Burakovsky (Eller, Chiasson), 48. Carlson (Kuznecov, Connolly). Brankári: Hellebuyck - Holtby, strely na bránku: 44:27, 15.321 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - CHICAGO BLACKHAWKS 5:2 (1:1, 0:1, 4:0)
6. Carpenter (Bellemare, Engelland), 42. Hunt (Perron, Miller), 44. Smith (Karlsson, Schmidt), 45. Perron (Neal), 59. Nosek - 3. Wingels (Gustafsson, DeBrincat), 27. DeBrincat (Sharp, Hartman). Brankári: Fleury - Glass, strely na bránku: 37:31, 18.085 divákov.

SAN JOSE SHARKS - ARIZONA COYOTES 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
10. Boedker (Braun, Vlasic) - 8. Connauton (Cousins, Richardson), 30. Goligoski (Rieder, Fischer). Brankári: Jones - Wedgewood (41. Raanta), strely na bránku: 41:26, 17.125 divákov.

Zdeno Chára (Boston) 21:49 1 0 1 1 2 2
Tomáš Tatar (Detroit) 12:41 0 0 0 0 1 0
Marián Gáborík (Los Angeles) 13:34 0 0 0 0 0 0
Tomáš Jurčo (Chicago) 10:48 0 0 0 0 0 0
Jaroslav Halák (NY Islanders) 60:00 4/51 92,2
_______________________________________
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/