Sobota 18. máj 2024Meniny má Viola

NHL: Islanders zdolali poslednú Arizonu 5:3

Jaroslav Halák Foto: TASR/AP

Hrdinom zápasu bol útočník John Tavares, autor hetriku. Štvrtýkrát po sebe uspel Vegas.

New York 25. októbra (TASR) -New York 25. októbra (TASR) - Hokejisti New Yorku Islanders zvíťazili v noci na stredu v zápase zámorskej NHL nad najslabším tímom súťaže Arizonou 5:3. Slovenský brankár "ostrovanov" Jaroslav Halák zlikvidoval 32 striel a dosiahol úspešnosť zákrokov 91,43 percenta. Hrdinom zápasu bol útočník John Tavares, autor hetriku a asistencie. S prehrami svojich tímov sa museli zmieriť Tomáš Tatar (Detroit) aj Richard Pánik (Chicago), ani jeden z nich nebodoval.

Tretie víťazstvo Islanders za sebou sa nerodilo jednoducho. "Kojoti" po prvej tretine viedli a v tretej dvakrát vyrovnali, ale o všetkom rozhodol kapitán Tavares, ktorý v 53. minúte tečoval strelu Adama Pelecha a uzavrel svoj siedmy hetrik v kariére. Potom ešte pripravil gólovú poistku z hokejky obrancu Scotta Mayfielda. "Dnes bol všade, bol ho plný ľad. Nepodali sme ideálny výkon, ale jeho líderstvo nám pomohlo, presne to sme potrebovali," povedal zámorským médiám tréner Islanders Doug Weight. Arizona prehrala deviatykrát za sebou a na prvé víťazstvo stále čaká. "Je to frustrujúce. Najmä tretie tretiny sú strašné. Stav je 3:3, sedem minút do konca a my dostaneme gól. Vyhrať zápas v tejto lige znamená hrať 60 minút a nie 53. Už sme z tých prehier znechutení," nešetril kritikou útočník Coyotes Nick Cousins, ktorý vyrovnal na 3:3. Halák nastúpil šiestykrát v sezóne, piaty od začiatku a zaznamenal tretie víťazstvo. Tavares sa vďaka štvorbodovému večeru dostal na siedme miesto v klubovej histórii v počte gólov (241) aj bodov (547).

Štvrtýkrát po sebe uspel Vegas. Nováčik profiligy si poradil so Chicagom 4:2 a so štrnástimi bodmi mu patrí priebežne druhá priečka v tabuľke Západnej konferencie za Los Angeles Kings, ktorí však odohrali o zápas viac. "Zlatí rytieri" vyhrali sedem z ôsmich zápasov a ako desiaty tím v histórii zaznamenali v prvej sezóne v NHL štvorzápasovú vítaznú sériu. Jedným z hrdinov Vegas bol švédsky brankár Oscar Dansk, ktorý prvýkrát v kariére nastúpil od začiatku a zaznamenal 29 zásahov. Dvadsaťtriročný brankár dostal šancu pri zraneniach Marca-Andreho Fleuryho a Malcolma Subbana. V NHL debutoval v minulom zápase, keď v tretej tretine vystriedal v zápase so St. Louis zraneného Subbana. Slovenský útočník Blackhawks Richard Pánik bol na ľade 14 minút a 3 sekundy, zaznamenal jeden strelecký pokus a dve trestné minúty.

Detroit nestrelil ani jeden gól v Buffale a prehral piaty zápase za sebou. O tesnom víťazstve Sabres 1:0 rozhodol v polovici zápasu Benoit Pouliot. Brankár Robin Lehner zaznamenal 32 zásahov a pripísal si šiesty shutout v kariére. Raz ho strelou preveril aj slovenský útočník Tomáš Tatar, ktorý strávil na ľade 18 a pol minúty. "Naši obrancovia fungovali skvele, nedovolili súperovi dorážať, čo mi veľmi pomohlo," povedal pre nhl.com Lehner. Buffalo vyhralo v tejto sezóne prvýkrát na domácom ľade.

O víťazstve Pittsburghu nad Edmontonom 2:1 rozhodol v 42. sekunde predĺženia Phil Kessel, keď premenil únik dvoch proti jednému s Jevgenijom Malkinom. V sledovanom súboji hviezdnych útočníkov Sidney Crosby - Connor McDavid sa strelecky presadil len kapitán Edmontonu, keď necelé tri minúty pred koncom vyrovnal na 1:1. Po zápase však neskrýval sklamanie. "Som rád, že si vieme vytvoriť množstvo šancí, ale mrzí ma, že ich nepremieňame. Zahodili sme veľké príležitosti a to nás stálo víťazstvo. V zakončení musíme byť pokojnejší," povedal pre nhl.com McDavid, ktorý skóroval prvýkrát od hetriku v otváracom zápase sezóny proti Calgary. Do zostavy Oilers sa vrátil Leon Draisaitl. Debut v drese "tučniakov" absolvoval po výmene z Detroitu útočník Riley Sheahan a zaznamenal asistenciu.

Úspešný návrat po zranení absolvoval útočník Anaheimu Ryan Getzlaf. Kapitán Ducks strelil gól, pridal asistenciu a pomohol svojmu tímu k víťazstvu 6:2 vo Philadelphii. Dva góly strelil český útočník Ondřej Kaše, ten druhý z trestného strieľania. V drese Flyers sa strelecky presadil len Sean Couturier. Pri oboch jeho góloch asistoval Jakub Voráček a dosiahol hranicu 500 bodov. "Letcov" okrem prehry mrzí aj zranenie nováčika Nolana Patricka, druhý muž draftu 2017 nedohral duel po zrážke s Chrisom Wagnerom.

Steven Stamkos a Nikita Kučerov natiahli bodovú sériu na 10 zápasov a Tampa Bay vyhrala na ľade Caroliny 5:1. Stamkos si pripísal dve asistencie, Kučerov strelil svoj 11. gól v sezóne, keď vyhral boj s časom a uzavrel skóre duelu štyri sekundy pred treťou sirénou. Brankár Andrej Vasilevskij inkasoval len raz a pripísal si 31 úspešných zásahov.

Montreal ukončil sedemzápasovú sériu prehier, keď zdolal Floridu na domácom ľade 5:1. Dva góly strelil obranca Shea Weber. Canadiens rozhodli v závere druhej tretiny, keď dali tri góly v priebehu 95 sekúnd. Obranca Montrealu Carl Alzner odohral jubilejný 600. zápas v NHL, pričom nastúpil 549. krát za sebou. V historickej tabuľke "železných mužov" tak prekonal Alexa Delvecchia a dostal sa na 16. miesto.

Calgary Flames zmazali v poslednej desaťminútovke tretej tretiny dvojgólové manko na ľade Nashvillu a napokon vyhrali 3:2 po nájazdoch. Brankár Mike Smith zaznamenal 28 zásahov a tešil sa z 200. víťazstva v NHL. O víťazstve Vancouveru na ľade Minnesoty rozhodol jediným gólom v zápase Jake Virtanen. Anders Nilsson chytil 29 striel Wild a pripísal si druhý shutout v sezóne.

Veľkou mierou sa o víťazstvo Los Angeles na ľade Ottawy 3:2 po nájazdoch pričinil Adrian Kempe. Dvadsaťjednročný švédsky útočník vyrovnal minútu a 46 sekúnd pred koncom na 2:2 a potom premenil druhý nájazd svojho tímu. Ešte predtým si pripísal aj asistenciu pri zásahu Aleca Martineza v 24. sekunde zápasu. Trojzápasovú sériu prehier zastavilo Colorado, keď zdolalo Dallas 5:3. Prvým hetrikom v NHL sa o to zaslúžil Matt Nieto.

Sumáre NHL:

NEW YORK ISLANDERS - ARIZONA COYOTES 5:3 (0:1, 2:0, 3:2)

Góly: 24. Tavares (Eberle), 35. Tavares (Pelech, Eberle), 45. Nelson (Pelech, Bailey), 53. Tavares (Pelech, de Haan), 58. Mayfield (Tavares, Lee) - 5. Duclair (Keller, Stepan), 42. Kempe (Rieder, Dvorak), 49. Cousins (Keller, Clendening). Brankári: HALÁK - Domingue, strely na bránku: 25:35, 9795 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - ANAHEIM DUCKS 2:6 (1:1, 0:3, 1:2)

Góly: 9. Couturier (Giroux, Voráček), 52. Couturier (Sanheim, Voráček) - 19. Kaše (Grant), 26. Montour (Kossila, Beauchemin), 31. Ritchie (Lindholm, Bieksa), 39. Rakell (Getzlaf, Perry), 44. Getzlaf (Perry), 56. Kaše z tr. str. Brankári: Elliott - Gibson, strely na bránku: 33:25, 18.895 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - EDMONTON OILERS 2:1 pp (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)

Góly: 44. Cole (Reaves, Sheahan), 61. Kessel (Malkin) - 58. McDavid (Maroon, Klefbom). Brankári: Murray - Talbot, strely na bránku: 44:30, 18.625 divákov.

CAROLINA HURRICANES - TAMPA BAY LIGHTNING 1:5 (0:1, 0:1, 1:3)

Góly: 44. Slavin (Pesce, Jooris) - 20. Johnson (Palát, Point), 30. Sergačov (Stamkos, Johnson), 58. Namestnikov (Hedman, Dotchin), 59. Callahan (Kunitz, Brown), 60. Kučerov (Stamkos, Coburn). Brankári: Darling - Vasilevskij, strely na bránku: 32:29, 10.498 divákov.

BUFFALO SABRES - DETROIT RED WINGS 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Gól: 30. Pouliot (Antipin, Fedun). Brankári: Lehner - Howard, strely na bránku: 32:32, 16.882 divákov.

MONTREAL CANADIENS - FLORIDA PANTHERS 5:1 (0:0, 3:1, 2:0)

Góly: 37. Galchenyuk (Gallagher, Drouin), 39. Weber (Drouin, Shaw), 39. Gallagher, 50. Weber (Lehkonen), 52. Pacioretty (Danault, Benn) - 21. Yandle (Huberdeau, Barkov). Brankári: Price - Reimer, strely na bránku: 37:27, 21.302 divákov.

OTTAWA SENATORS - LOS ANGELES KINGS 2:3 pp a sn (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 7. Phaneuf (Hoffman, Pageau), 47. Thompson (Pyatt) - 1. Martinez (Kempe), 59. Kempe, rozh. náj. Cammalleri. Brankári: Condon - Kuemper, strely na bránku: 30:43, 14.034 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - CALGARY FLAMES 2:3 pp a sn (2:0, 0:0, 0:2 - 0:0)

Góly: 7. Forsberg (Josi, Hartnell), 8. Josi (Subban, Johansen) - 51. Tkachuk (Hamilton, Backlund), 53. Ferland (Gaudreau, Hamilton), rozh. náj. Tkachuk. Brankári: Rinne - Smith, 17.113 divákov.

MINNESOTA WILD - VANCOUVER CANUCKS 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Gól: 51. Virtanen. Brankári: Dubnyk - Nilsson, strely na bránku: 29:25, 18.694 divákov.

COLORADO AVALANCHE - DALLAS STARS 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)

Góly: 14. Nieto (Landeskog), 23. Nieto (Söderberg, Comeau), 25. Landeskog (Duchene), 40. Barberio (Barrie, Comeau), 60. Nieto (Comeau, Lindholm) - 9. Benn (Klingberg, Seguin), 23. Ritchie (Seguin, Benn), 51. Klingberg (Benn). Brankári: Varlamov - Bishop (27. Lehtonen), strely na bránku: 33:37, 12.823 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - CHICAGO BLACKHAWKS 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)

Góly: 4. Karlsson (Miller, Hunt), 6. Nosek (Engelland, McNabb), 39. Bellemare (Nosek, Carrier), 51. Marchessault (Schmidt, Sbisa) – 4. Hayden, 59. Kane (Saad, Oesterle). Brankári: Dansk - Crawford, strely na bránku: 33:31, 18.108 divákov.

Richard Pánik (Chicago) 14:03 0 0 0 0 1 2

Tomáš Tatar (Detroit) 18:29 0 0 0 0 1 0

Jaroslav Halák (NY Islanders) 59:58 3/35 91,4

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/