Florida s Kopeckým nestačila na Columbus, Edmonton s ďalšou prehrou

Slovenský hokejista Tomáš Kopecký Foto: TASR/Michal Svítok

Tomáš Kopecký odohral 13:46 minút, ale do štatistík sa nezapísal, na konto mu pribudli len tri neúspešné strelecké pokusy.

New York 2. decembra (TASR) - Zraneniami sužovaný Columbus pretrhol v zámorskej hokejovej NHL šesťzápasovú sériu prehier, keď zdolal Floridu tesne 2:1. Víťazný gól strelil necelých desať minút pred koncom tretej časti Boone Jenner a asistenciu pri jeho zásahu si pripísal 20-ročný útočník Kerby Rychel.

Syn bývalého hráča NHL Warrena Rychela, ktorého si Columbus vybral v roku 2013 v prvom kole draftu z 19. miesta, odohral len svoj druhý zápas v NHL. Blue Jackets vyhrali tretí z uplynulých 18 zápasov, naopak Florida nevyužila šancu vyhrať trikrát za sebou. "Najhoršie je, že sme nerešpektovali silu súpera. Vedeli sme, že má problémy a chýba mu veľa hráčov, ale nášmu výkonu na rozdiel od nich chýbala energia a zanietenie," povedal pre zámorské médiá obranca "panterov" Willie Mitchell. V drese Floridy bol na ľade takmer 14 minút slovenský útočník Tomáš Kopecký, ale nebodoval. Jeho čakanie na prvý gól v sezóne sa teda natiahlo na 22 zápasov. Tridsaťdvaročný krídelník sa snažil a na konci druhej tretiny bol blízko ku gólu, ale brankár Sergej Bobrovskij vyrazil jeho strelu spomedzi kruhov a následne hokejkou v páde vytesnil aj jeho dorážku. Kopecký zaznamenal v zápase tri strely na bránku.

Tampa Bay vyhrala na ľade New Yorku Rangers 6:3 a zdolala tohto súpera tretíkrát v priebehu 15 dní. Bol to posledný vzájomný duel týchto dvoch tímov v základnej časti a "blesky" v nich teda mali stopercentnú bilanciu. V troch zápasoch strelili Rangers 15 gólov, z toho 11 počas dvoch duelov v Madison Square Garden. "Nemyslím si, že by sme ich zdolali aj osemkrát, keby sme spolu toľko hrali, ale v každom prípade je to náš obľúbený súper," povedal autor dvoch gólov Tampy Bay Brett Connolly. "Blesky" vyhrali 17 z prvých 25 zápasov a vytvorili klubový rekord. Pred zápasom pogratulovali ako domáci, tak aj bývalí spoluhráči z Tampy Bay Martinovi St. Louisovi k 1000. bodu v NHL. Bývalý kapitán Lightning v polovici zápasu svojim 10. gólom dostal "jazdcov" do vedenia 3:2, ale potom už skóroval len súper. "Majú veľmi talentovaný tím, nebezpečná je každá ich formácia," pochválil svoj bývalý tím St. Louis.

Mizéria hokejistov Edmontonu pokračuje, Oilers prehrali už 10. zápas za sebou. Tentokrát nestačili na domácom ľade na Arizonu, ktorej podľahli 2:5. Kľúčové momenty sa udiali na začiatku druhej tretiny a postaral sa o ne 21-ročný nemecký nováčik Tobias Rieder. Šikovný útočník strelil dva góly v oslabení v priebehu 58 sekúnd a vytvoril v tejto štatistike nováčikovský rekord NHL. Celkovo je držiteľom rekordu za najrýchlejšie dva góly v oslabení bývalý slávny útočník Edmontonu Esa Tikkanen, ktorý 12. novembra 1988 strelil proti Torontu dva góly v oslabení v priebehu 12 sekúnd. Rieder dvomi gólmi otočil na 2:1 v prospech Coyotes, ktorí sa neskôr dostali do vedenia 5:1. "Je to veľmi šikovný hokejista, má pred sebou veľkú kariéru," pochválil mladého Nemca tréner Dave Tippett. Riedera paradoxne v roku 2011 drafoval práve Edmonton, ktorý ho v marci 2013 vymenil do Arizony za útočníka Kala Kessyho. Edmonton v tejto sezóne ešte nezdolal súpera zo Západnej konferencie, negatívny klubový rekord v počte prehier je 14 zápasov. Slovenský obranca Martin Marinčin už v tomto zápase nehral, pretože ho Oilers poslali na farmu.

Montreal vyhral v Colorade 4:3 a prerušil sériu troch prehier. "Lavíny" dvakrát viedli, ale posledné slovo mal najlepší kanonier Canadiens Max Pacioretty, ktorý rozhodol v 54. minúte svojím 12. gólom v sezóne.

Anaheim zdolal na domácom ľade v prvom vzájomnom zápase v sezóne Boston 3:2. Dánsky brankár Frederik Andersen zaznamenal 32 úspešných zákrokov a tešil sa z 11. víťazstva v sezóne. Víťazný gól strelil Matt Beleskey, ktorý napol sieť už 12.-krát a prežíva svoju najlepšiu sezónu v kariére. Boston cestoval na západ bez slovenského obrancu Zdena Cháru, ktorý by sa mal po zranení vrátiť na ľad až v domácich zápasoch Bruins. Bostonu chýba aj český útočník David Krejčí. Svoj prvý bod v NHL si za asistenciu pripísal 18-ročný český útočník Bruins David Pastrňák.

Sumáre NHL:

NY RANGERS - TAMPA BAY 3:6 (1:2, 2:1, 0:3)

Góly: 13. Hayes (Hagelin, Stempniak), 23. Fast (Brassard, Nash), 30. St. Louis (McDonagh, Stepan) – 7. Johnson (Palát, Hedman), 17. Connolly (Hedman, Bishop), 35. Carle (Johnson, Filppula), 46. Connolly (Stamkos, Hedman), 48. Johnson (Kučerov, Gudas), 60. Palát. Brankári: Lundqvist - Bishop, strely na bránku: 35:21, 18.006 divákov.

COLUMBUS - FLORIDA 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Góly: 16. Calvert (Chaput, Leopold), 51. Jenner (Rychel) – 22. Ekblad (Boyes, Bergenheim). Brankári: Bobrovskij - Montoya, strely na bránku: 23:25, 12.309 divákov.

COLORADO - MONTREAL 3:4 (1:1, 2:2, 0:1)

Góly: 20. Briere, 21. O'Reilly (Tanguay, Duchene), 33. Barrie (Talbot, Guenin) – 9. Sekáč (Prust, Price), 27. Markov (Galčenjuk, Plekanec), 36. Subban (Markov, Eller), 54. Pacioretty (Desharnais, Subban). Brankári: Pickard - Price, strely na bránku: 29:30, 14.038 divákov.

EDMONTON - ARIZONA 2:5 (1:0, 0:4, 1:1)

Góly: 6. Eberle (Hall, Nugent-Hopkins), 45. Petry (Klefbom, Perron) – 21. Rieder, 22. Rieder (Hanzal), 25. Ekman-Larsson (Yandle, Boedker), 40. Boedker (Vermette, Korpikoski), 43. Erat (Stone, Schlemko). Brankári: Fasth - Smith, strely na bránku: 27:24, 16.839 divákov.

ANAHEIM - BOSTON 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)

Góly: 32. Vatanen (Maroon), 40. Smith-Pelly (Fowler, Silfverberg), 45. Beleskey (Getzlaf) – 31. Marchand (Pastrňák, Trotman), 51. Gagne (Paille, Hamilton). Brankári: Andersen - Rask, strely na bránku: 28:24, 16.457 divákov.

Slovák v akcii:

Tomáš Kopecký (Florida) 13:46 0 0 0 0 3 0
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/