NHL: Tatarov gól nezabránil prehre Detroitu

Hokejista Tampy Bay Lightning Nikita Kučerov prekonáva brankára Washingtonu Capitals Bradena Holtbyho v zápase zámorskej hokejovej NHL Washington Capitals - Tampa Bay Lightning vo Washingtone 20. februára 2018. Tampa vyhrala 4:2. Foto: TASR/AP

Boston so Zdenom Chárom zvíťazil v Edmontone, hoci sprvoti najprv prehrával.

New York 21. februára (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar si v noci na stredu v zámorskej NHL pripísal na konto gól. Detroit však prehral na domácom ľade s Nashvillom 2:3. Boston so Zdenom Chárom zvíťazil v Edmontone 3:2, hoci prehrával 0:2. Všetky tri góly strelil v tretej tretine. O zisku dvoch bodov pred Bruins rozhodol 64 sekúnd pred koncom David Krejčí - Chára strávil na ľade takmer 23 minút a zaznamenal plusový bod.

Tatar v 48. minúte znížil svojom 16. gólom v sezóne na 2:3, ale viac sa už Detroitu nepodarilo. Slovenský útočník sa najlepšie zorientoval v skrumáži pred bránkou a zasunul puk za brankára Juuseho Sarosa. Fín si pripísal 34 zákrokov a výraznou mierou sa podpísal pod úspech Predators, ktorí vyhrali druhý zápas za dva dni. V utorok zdolali doma Ottawu 5:2. "Vedel som, že to bude ťažké a že musím tímu pomôcť, keďže sme hrali dva dni za sebou," povedal pre nhl.com Saros. Nashville ukončil sedemzápasovú sériu prehier s Detroitom. "Nezačali sme dobre a v prvej tretine sme dvakrát inkasovali. Potom už bolo ťažké dostať sa späť," povedal pre nhl.com švédsky útočník Red Wings Henrik Zetterberg. Tatar bol na ľade 17 minút a 37 sekúnd, okrem gólu si pripísal aj plusový bod a tri strely. Na play off stráca Detroit osem bodov.

Boston prehrával po dvoch tretinách v Edmontone 0:2, ale tromi gólmi v poslednej dvadsaťminútovke skóre otočil. Na 2:2 vyrovnali Noel Acciari a Matt Grzelcyk, obrat dokonal Krejčí a ukončil šesťzápasové čakanie na gól. Boston bol aktívnejší a na brankára Oilers Cama Talbota vypálil až 45-krát. Päť striel zaznamenal kapitán "medveďov" Zdeno Chára, ale do štatistík sa nezapísal. "Big Z" bol s časom 22:39 najvyťaženejším mužom svojho tímu, pripísal si plusový bod a až päť zblokovaných striel. Boston stráca na lídra Atlantickej divízie aj celej NHL Tampu Bay len jeden bod, ale má dva zápasy k dobru. V drese Oilers stále chýbal pre zranenie obranca Andrej Sekera. Kanadskému tímu sa nedarí, prehral siedmy z posledných ôsmich duelov.

V Toronte rozhodol o víťazstve Maple Leafs jediný gól, ktorý 29 sekúnd pred koncom prvej tretiny strelil James van Riemsdyk. Brankár Frederik Andersen zlikvidoval 40 striel "panterov" a výrazne prispel k jedenástemu víťazstvu Toronta v posledných trinástich zápasoch. "Bol to ťažký zápas. Ľad bol nejaký zvláštny, hráčom odskakoval puk a tak som myslel, že nepadne veľa gólov," povedal zámorským médiám Andersen po už piatom shutoute v sezóne, čím si vytvoril osobné maximum. V bránke Floridy nastúpil na druhý zápas po zranení Roberto Luongo a pripísal si 30 zásahov.

Veľa gólov nepadlo ani v New Jersey, kde domáci Devils prehrali s Columbusom 1:2. Ruského brankára Sergeja Bobrovského, ktorý zaznamenal 30 zásahov, prekonal len Taylor Hall. Ten bodoval už v 12. zápase za sebou a vyrovnal najdlhšiu sériu v tejto sezóne, ktorý medzi 22. novembrom a 18. decembrom zaznamenal útočník Bostonu Bruins David Pastrňák. Hall počas série zaznamenal 15 bodov (8+7). Rozdielový gól strelil v 34. minúte obranca Scott Harrington a zariadil, že Blue Jackets ukončili trojzápasovú sériu prehier.

Hrdinom Philadelphie bol český útočník Jakub Voráček, ktorý v Montreale v 59. minúte vyrovnal na 2:2 a potom v predĺžení rozhodol o víťazstve Flyers. "Snažil som sa skryť strelu spoza obrancu. Mal som šťastie, že to skončilo dnu," opísal pre nhl.com svoj rozhodujúci zásah. Voráček sa podieľal na všetkých troch góloch, v druhej tretine asistoval pri zásahu Nolana Patricka. Bola to jeho 55. asistencia v sezóne, v tejto štatistike je na čele celej NHL. "Letci" v treťom zápase za sebou nehrali v oslabení, čo sa naposledy podarilo hokejistom Calgary Flames v apríli 2015. Druhé víťazstvo v kariére zaznamenal brankár Flyers Alex Lyon, ktorý kryl 25 striel. Čech Petr Mrázek, ktorého "letci" získali výmenou z Detroitu, bol v tomto zápase len na lavičke. Carey Price odchytal svoj 552. zápas v drese Montrealu, čím prekonal klubovú legendu Patricka Roya a osamostatnil sa na druhom mieste.

Hokejisti Tampy Bay vyhrali vo Washingtone 4:2 a upevnili si pozíciu lídra NHL. Dva góly strelil Brayden Point, brankár Andrej Vasilevskij zaznamenal 35 zásahov. V riadnom čase vyhrali Lightning na ľade Capitals prvýkrát od 12. marca 2010. Skóre duelu uzavrel Nikita Kučerov, najproduktívnejší hráč súťaže bodoval v siedmom vystúpení v rade. Kučerov prekonal Bradena Holtbyho svojou obľúbenou fintou, ktorú používa v nájazdoch, keď v samostatnom úniku naznačil blafák a pustil puk pomedzi betóny brankára. V drese Washingtonu sa presadil líder strelcov NHL Alexander Ovečkin a dal svoj 36. gól. Už len šesť zásahov ho delí od dosiahnutia méty 600.

Winnipeg bez Marka Daňa v zostava prehral doma s Los Angeles 3:4. Slovinský center Kings Anže Kopitar vo svojom 900. zápase v kariére zaznamenal 800. bod, keď asistoval pri góle Dustina Browna. Opäť sa presadil aj obranca Dion Phaneuf, ktorý prišiel do LA výmenou za Mariána Gáboríka z Ottawy. Phaneuf strelil vo štvrtom zápase v drese "kráľov" už svoj tretí gól. Colorado predviedlo skvelý obrat na ľade Vancouveru, keď otočilo z 1:4 na 5:4. V predĺžení rozhodol o víťazstve Avalanche Nathan MacKinnon. Najviac zažiaril päťbodový obranca Tyson Barrie, ktorý strelil gól a pridal štyri asistencie.

Sumáre NHL:

TORONTO MAPLE LEAFS - FLORIDA PANTHERS 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Gól:
20. van Riemsdyk (Bozak, Gardiner). Brankári: Andersen - Luongo, strely na bránku: 31:40, 18.961 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - COLUMBUS BLUE JACKETS 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
22. Hall (Hischier) - 6. Jenner (Werenski), 34. Harrington (Panarin, Dubois). Brankári: Kinkaid - Bobrovskij, strely na bránku: 31:19, 14.024 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - MONTREAL CANADIENS 3:2 pp (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)
28. Patrick (Giroux, Voráček), 59. Voráček (Couturier, Gostisbehere), 62. Voráček (Gostisbehere, Filppula) - 18. Petry (Alzner, Hudon), 49. Byron (Plekanec, Gallagher). Brankári: Lyon - Price, strely na bránku: 33:27, 19.336 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - TAMPA BAY LIGHTNING 2:4 (0:3, 1:0, 1:1)
30. Eller (Orlov, Connolly), 52. Ovečkin (Niskanen) - 3. Point (Callahan, Gourde), 16. Kunitz (Šustr, Callahan), 18. Point (Stralman), 53. Kučerov (Coburn). Brankári: Holtby - Vasilevskij, strely na bránku: 37:19, 18.506 divákov.

DETROIT RED WINGS - NASHVILLE PREDATORS 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)
31. Athanasiou (Larkin), 48. TATAR (Athanasiou, Abdelkader) - 5. Hartnell (Josi, Ellis), 10. Turris (Josi, Smith), 45. Arvidsson (Subban, Ellis). Brankári: Howard - Saros, strely na bránku: 36:29, 19.515 divákov.

ST. LOUIS BLUES - SAN JOSE SHARKS 2:3 (0:0, 2:3, 0:0)
29. Barbašev (Brodziak, Jaškin), 40. Tarasenko (Dunn) - 27. Couture (Boedker, Braun), 33. Donskoi (Couture, Vlasic), 36. Boedker (Tierney, Hansen). Brankári: Hutton - Jones, strely na bránku: 33:23, 17.297 divákov.

WINNIPEG JETS - LOS ANGELES KINGS 3:4 (1:0, 1:2, 1:2)
6. Wheeler (Byfuglien, Laine), 39. Byfuglien (Myers, Roslovic), 60. Laine (Wheeler, Little) - 22. Martinez (Kempe, Pearson), 38. Phaneuf (Martinez, Amadio), 47. Mitchell (Kempe, Muzzin), 56. Brown (Toffoli, Kopitar). Brankári: Hellebuyck - Kuemper, strely na bránku: 33:32, 15.321 divákov.

EDMONTON OILERS - BOSTON BRUINS 2:3 (1:0, 1:0, 0:3)
19. Strome, 32. Khaira (Slepyšev, Nurse) - 45. Acciari (Krug, Carlo), 52. Grzelcyk (Nash, McAvoy), 59. Krejčí (Heinen, Backes). Brankári: Talbot - Chudobin, strely na bránku: 20:45, 18.347 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - COLORADO AVALANCHE 4:5 pp (0:0, 4:3, 0:1 - 0:1)
21. Archibald (Sutter, Eriksson), 34. Goldobin (Pouliot, Bärtschi), 34. Sutter (Goldobin), 36. Horvat (Boeser) - 31. Jost (Barrie, MacKinnon), 38. Rantanen (Barrie, MacKinnon), 40. Landeskog (MacKinnon, Barrie), 57. Barrie (Rantanen, Landeskog), 64. MacKinnon (Barrie, Rantanen). Brankári: Nilsson - Varlamov, strely na bránku: 28:34, 18.107 divákov.

Tomáš Tatar (Detroit) 17:37 1 0 1 +1 3 0
Zdeno Chára (Boston) 22:39 0 0 0 +1 5 0
__________________________________
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/