Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

Peter Velits skončil v časovke TdF na skvelom 4. mieste

Peter Velits Foto: TASR/AP

V predposlednej 19. etape 99. ročníka prestížnych pretekov Tour de France sa tešil z triumfu celkový líder Bradley Wiggins. Peter Sagan došpurtoval na 45. mieste, Martin Velits bol 123.

Chartres 21. júla (TASR) - Slovenský cyklista Peter Velits obsadil v sobotňajšej predposlednej 19. etape 99. ročníka prestížnych pretekov Tour de France vynikajúce 4. miesto. Jazdec stajne Omega Pharma-Quick Step zvládol časovku na 53,5 km z Bonneval do Chartres časom 1:06:15 hodiny. Z triumfu sa tešil celkový líder Bradley Wiggins z Veľkej Británie, ktorý zajazdil suverénne najrýchlejší čas 1:04:13 h a prakticky spečatil svoje víťazstvo na celej Tour.

Pretekára tímu Sky delí od celkového triumfu už iba posledná exhibičná 20. etapa, v ktorej mu stačí prísť do cieľa na slávnom Champs-Élysées. Ak sa mu to podarí, Wiggins sa stane vôbec prvým Britom, ktorý sa stal celkovým víťazom najslávnejších cyklistických pretekov sveta. Druhý v celkovej klasifikácii skončil jeho krajan a tímový kolega Chris Froome (+3:21 min) a tretí Talian Vincenzo Nibali z Liquigasu (+6:19).

Britský cyklista Bradley Wiggins

Rovnako je na tom aj Slovák Peter Sagan, o zelený dres pre lídra súťaže aktivity ho môže pripraviť už len pád, či zranenie. Pre jazdca stajne Liquigas-Cannondale je to najväčší úspech kariéry. Pri svojej premiérovej účasti na Tour zaknihoval zatiaľ tri etapové víťazstvá, ku ktorým môže v nedeľu pridať ďalšie. "Dnešnú časovku som išiel v takom vlastnom rytme, aby som ušetril sily a aby som bol zajtra vo forme. Veľmi sa na to teším. Všetci v tíme sme veľmi spokojní s tým, ako nám Tour vyšla. Budú to samé prijemné spomienky. Sú to úplne iné preteky, ako ostatné. Je to úžasné," povedal v cieli dvadsaťdvaročný Sagan.

Peter Sagan

Víťazom súťaže vrchárov sa stane domáci miláčik Thomas Voeckler zo stajne Europcar a biely dres pre najlepšieho cyklistu do 25 rokov si aj v sobotu udržal Američan Tejay Van Garderen z tímu BMC.

P. Velits sa v celkovom poradí posunul na 27. miesto

Peter Velits išiel výborne už od začiatku. Na prvom medzičase (14 km) bol druhý za Luisom Leonom Sanchezom. Druhý (30,5 km) síce prešiel ako tretí, no v cieli sa opäť prebojoval na druhú priečku za Sancheza. To však ešte bola na trati úderka stajne Sky Wiggins a jeho krajan Chris Froome. Obaja išli vynikajúco a na oboch medzičasoch i v cieli predbehli dovtedy vedúcu dvojicu. Wiggins dosiahol čas 1:04:13 h, Froome stratil 1:16 minúty.

"Pred etapou som nemal žiadne očakávania, išiel som do toho s tým, že uvidím, ako sa mi pôjde. Keď sa nebude dariť, nebude to žiadna tragédia. Predsa len, včera som sa necítil vôbec dobre, dnes už to také zlé nebolo, takže s výkonom som spokojný. Keď nad tým však teraz rozmýšľam, tak ma tých 12 sekúnd na tretie miesto trošku štve. Išlo iba o to tretie, pretože strata na Wigginsa a Frooma bola veľká. To bola ako keby iná liga," povedal pre TASR Peter Velits.

V posledných dňoch sa mu pre chorobu príliš nedarilo a o to viac ho potešil výsledok sobotňajšej časovky. "Pyreneje boli hlavne o tom, aby som nejako prežil a prišiel do cieľa v Paríži. Takže dnešný výsledok je taká čerešnička na torte. Pre mňa aj pre celý tím," dodal.

Peter Velits sa vďaka časovke posunul na 27. miesto celkovej klasifikácie, pričom na Wigginsa stratil 1:05:10 h. Jeho maximom tak ostáva 18. priečka z vlaňajšej edície pretekov. Jeho brat Martin prišiel do cieľa na 123. mieste (+8:58 min) a celkovo skončil na 90. mieste (+2:40:47). Sagan obsadil v časovke 45. miesto (+5:34) a celkovo je 43. (+1:38:46).

Výsledky

19. etapa , časovka 53, 5 km (Bonneval - Chartres)

1. Bradley Wiggins (V.Brit/Sky) 1:04:13 h, 2. Chris Froome (V.Brit/Sky) +1:16 min, 3. Luis Leon Sanchez (Šp./Rabobank) +1:50, 4. Peter VELITS (SR/Omega Pharma-Quick Step) +2:02, 5. Richie Porte (Aus./Sky) +2:25, 6. Patrick Gretsch (Nem./Argos) +2:28, 7. Tejay Van Garderen (USA/BMC) +2:34, 8. Vasi Kiryienka (Biel./Movistar) +2:46, 9. Rein Taaramaee (Est./Cofidis) +2:50, 10. Jeremy Roy (Fr./FDJ) +3:05, ... 45. Peter SAGAN (SR/Liquigas-Cannondale) +5:34, 123. Martin VELITS (SR/Omega Pharma-Quick Step) +8:58

Celkové poradie:

1. Wiggins 84:26:31h, 2. Froome +3:21 min, 3. Vincenzo Nibali (Tal./Liquigas) +6:19, 4. Jurgen Van den Broeck (Bel./Lotto) +10:15, 5. Van Garderen +11:04, 6. Haimar Zubeldia (Šp./RadioShack) +15:43, 7. Cadel Evans (Aus./BMC) +15:51, 8. Pierre Rolland (Fr./Europcar) +16:31, 9. Janez Brajkovič (Slo./Astana) +16:38, 10. Thibaut Pinot (Fr./FDJ) +17:17, ... 27. P. VELITS +1:05:10, 43.SAGAN +1:38:46, 90. M. VELITS +2:40:47