Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech

Najproduktívnejším hokejistom SR na ZOH bol obranca Peter Čerešňák

Na snímke slovenský obrancu Peter Čerešňák. Foto: TASR - Michal Svítok

Za ním sa v tímovej produktivite umiestnil ďalších bek Dominik Graňák.

Pjongčang 20. februára (TASR) - Najproduktívnejším slovenským hokejistom na olympijskom turnaji v Pjongčangu sa stal obranca Peter Čerešňák, ktorý v štyroch stretnutiach nazbieral štyri kanadské body za dva góly a dve asistencie. Za ním sa v tímovej produktivite umiestnil ďalších bek Dominik Graňák so štyrmi asistenciami. Útočníci Marcel Haščák a Martin Bakoš zaznamenali zhodne gól a asistenciu.

Po jednom presnom zásahu si do štatistík pripísali Andrej Kudrna, Peter Ölvecký a Miloš Bubela. Jeden bod za asistenciu získali Ladislav Nagy, Tomáš Surový a Michal Čajkovský.

V štatistike +/- boli na prvých dvoch miestach Bakoš a Čajkovský s dvomi "pluskami", jednu získalo kvarteto hráčov. Na opačnom konci figurovali s dvomi "mínuskami" Ivan Baranka, Marek Hovorka a Surový. Najviac trestných minút nazbieral obranca Čajkovský najmä vďaka 25 za úder do hlavy a krku v záverečnom stretnutí s USA (1:5). Bez tohto trestu by ich mal na konte šesť rovnako ako druhý v poradí Bubela.

Čajkovský bol aj najaktívnejší strelec výberu trénera Craiga Ramsayho, keď na súperove bránky vyslal dokopy 12 pokusov, ani jeden sa však neskončil gólom. Za ním nasledovali s ôsmimi Bubela a Ďaloga. Najvyššiu úspešnosť mal Čerešňák, ktorý z piatich striel premenil dve na góly.

Najvyťaženejší Slovák bol obranca Ivan Baranka, ktorý v priemere odohral na ľade 21 minút a 13 sekúnd, Marek Ďaloga mal minutáž 20:54. Z útočníkov boli najviac vyťažení Bakoš (17:19) a Haščák (16:32).

O čas v bránke sa podelili Branislav Konrád a Ján Laco, obaja odchytali dva zápasy. Lepšie štatistiky mal Konrád s 90,38-percentnou úspešnosťou zákrokov priemerom 2,40 inkasovaného gólu na zápas. Dokopy mal 47 zásahov a za jeho chrbát prešlo päť pukov. Laco bol štatisticky horší, keďže bol pri najvyššej prehre na turnaji s USA (1:5). Mal priemer 3,52 inkasovaného gólu na zápas a úspešnosť zásahov 89,06 percenta.

Slováci odohrali na turnaji dokopy štyri zápasy, zaznamenali jednu výhru (s OŠR 3:2), jednu prehru po nájazdoch (so Slovinskom 2:3) a dve v riadnom čase s USA (v skupine 1:2, kvalifikácii o štvrťfinále 1:5). Celkovo strelili sedem gólov a inkasovali 12.

_______________________________________
/legenda: za menom nasleduje počet odohratých zápasov, góly, asistencie, body, +/-, počet trestných minút a striel, u brankárov nasleduje za menom počet odchytaných zápasov, počet minút, inkasovaných gólov, úspešných zásahov, percentuálna úspešnosť a priemer inkasovaných gólov na zápas/