Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Trenčiansky kraj

Božik chce, aby samosprávy opäť rozhodovali o používaní pyrotechniky

Na snímke primátor mesta Partizánske Jozef Božik Foto: TASR/Jana Vodnáková

Kompetencie, ktoré sa týkajú obmedzenia, regulácie alebo zákazu používania pyrotechniky na územiach miest mimo stanovených termínov, žiada samosprávam prinavrátiť primátor Partizánskeho Jozef Božik.

Partizánske 9. januára (TASR) - Kompetencie, ktoré sa týkajú obmedzenia, regulácie alebo zákazu používania pyrotechniky na územiach miest mimo stanovených termínov, žiada samosprávam prinavrátiť primátor Partizánskeho Jozef Božik (nezávislý). Umožniť by to mohla podľa neho novelizácia zákona o výbušninách, so svojou požiadavkou sa preto plánuje obrátiť na predsedu parlamentu Petra Pellegriniho, predsedu Výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj Národnej rady Igora Chomu ako i ministra hospodárstva Pavla Pavlisa.

Nový zákon o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii je v platnosti od 1. júna 2014. Z jeho pôvodného znenia sa vypustila tretia časť o kompetencii obcí, ktoré mohli všeobecne záväzným nariadením (VZN) obmedziť, alebo zakázať používanie pyrotechnických výrobkov určených na zábavné a oslavné účely na ich územiach. Pyrotechniku je podľa tohto znenia zákona okrem iného zakázané používať vo vzdialenosti menšej ako 200 metrov od nemocníc, kostolov, detských zariadení, domovov dôchodcov, škôl, liečební a cintorínov bez písomného súhlasu vlastníka týchto objektov. Podľa Božika je to problém, keďže samosprávy takto nemôžu úplne dohliadať na používanie pyrotechniky na svojich územiach, a to tiež bez časového obmedzenia. "Sú štáty, kde je pyrotechnika úplne zakázaná. Aj u nás sa počas silvestrovských a vianočných dní udialo jedno nešťastie, keď vybuchol delobuch tak nešťastne, že poškodil zdravie nášho občana. Môjmu kamarátovi sa stala takáto istá vec legálnou pyrotechnikou počas minulého roka a ja si myslím, že by celé Slovensko, aj každý občan mohli bez tohto existovať. Výnimkou by bol Silvester a verejní organizátori, ako sú samosprávy, ktoré by mohli raz alebo dva razy do roka ohňostroj urobiť," uviedol pre TASR Božik.

Ako pokračoval, jeho cieľom je, aby sa predseda parlamentu, predseda výboru a minister spoločne zaslúžili, že sa samosprávam späť prinavrátia kompetencie. "Druhý variant je taký, že budem žiadať podporu aj od kolegov, aby sme sa postavili za zamedzenie používania pyrotechniky, s výnimkou tých užívateľov, ktorí majú mandát od štátu alebo samosprávy mesta," doplnil.

Božik ďalej ozrejmil, že získal veľa podporných mailov od občanov z celého Slovenska a chce osloviť aj ďalších kolegov primátorov, aby sa k jeho iniciatíve pridali. "Som presvedčený, že keby bolo nejaké zhromaždenie, podporí ma 99 percent primátorov i starostov celej Slovenskej republiky," podčiarkol.

Súčasná právna úprava zákazu používať pyrotechnické výrobky je, ako uviedla Miriam Žiaková, hovorkyňa rezortu hospodárstva, ktoré zákon predkladalo, dostačujúca a možno vo veľa prípadoch aj prísnejšia, ako by to obec upravila VZN. Ministerstvo tiež podľa jej slov nedostalo žiadne podnety od miest a obcí, ale najmä nie od Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré zákon pripomienkovalo. "Ak prax ukáže, že mestá a obce majú sťaženú reguláciu používania pyrotechniky a ZMOS predloží návrh na úpravu zákona, sme, samozrejme, pripravení diskutovať o prípadnej úprave zákona," zdôraznila.

Ako tvrdí hovorkyňa ZMOS-u Marta Bujňáková, predmetný zákon aspoň čiastočne rešpektuje požiadavky obyvateľov všetkých miest a obcí. "V niektorých obciach môže takáto regulácia vzhľadom na rozmiestnenie chránených objektov znamenať prakticky celoročný zákaz používania pyrotechniky v intraviláne aj počas silvestrovských osláv," vysvetlila.

Či je toto riešenie dostačujúce, alebo bude potrebné rozšíriť zákaz aj na ďalšie situácie, prípadne opätovne splnomocniť samosprávy, aby používanie takýchto výrobkov regulovali formou VZN, ukáže podľa Bujňákovej až prax. "Platformou na diskusiu aj o tomto probléme a prijatie uznesenia o jeho riešení sú zasadnutia orgánov ZMOS, či už predsedníctva alebo Rady ZMOS. Ak bude zo strany členských obcí požiadavka na zmenu, ZMOS ju bude akceptovať," dodala.