< sekcia Trenčiansky kraj

Mikuláš rozsvietil v slovenských mestách vianočné stromčeky

Mikuláš rozsvietil v slovenských mestách vianočné stromčeky Foto: TASR/František Iván

Najviac sa na Mikuláša a jeho pomocníkov tešili tí najmenší.

Prievidza 5. decembra (TASR) - Vianoce v Prievidzi dnes podvečer otvoril Mikuláš so svojimi pomocníkmi. Podobne ako v minulom roku aj v tomto predchádzal programu v centre mesta sprievod Mikuláša s anjelmi a čertmi od piaristického kostola na Námestie slobody, kde s nimi niekoľko stoviek ľudí rozsvietilo hlavný vianočný stromček.

"Ide už o každoročnú tradíciu, keď sa rozsvieti vianočná výzdoba a vianočný stromček, deti vidia Mikuláša, anjelov a čertov, ku ktorým sa mohli pridať počas sprievodu. Na námestí na nich čakal aj kultúrny program a mikulášska diskotéka a nechýbalo ani sladké prekvapenie nakoniec," uviedla pre TASR Nina Rusková z Kultúrneho a spoločenského strediska (KaSS) v Prievidzi, ktoré podujatie spolu s radnicou organizovalo.

Ako pokračovala, Vianoce v meste budú pokračovať v sobotu 6. decembra Blším trhom na Námestí Jozefa Cígera Hronského. "Potom nás čakajú predvianočné trhy, ktoré sa slávnostne otvoria 13. decembra o 10.00 h. Počas nich bude sprístupnená aj ľadová plocha na Námestí slobody, v programe vystúpia žiaci zo základnej umeleckej školy, členovia denných centier či folklórne súbory," doplnila.

Súčasťou vianočných trhov 19. decembra bude aj predaj primátorského punču. "Aj tento rok bude mať charitatívny rozmer. Verejnosť bude môcť dobrovoľnou čiastkou prispieť na odbornú obnovu exteriérových sôch sv. Jána Nepomuckého a Panny Márie Immaculaty v Prievidzi. Výťažok bude poukázaný na účet verejnej zbierky, ktorú na účel obnovy sôch vyhlásilo mesto," ozrejmil hovorca mesta Michal Ďureje.

Vianočný program v meste potrvá do 23. decembra.Potešili sa aj deti v Žiline

Dnes potešil Mikuláš na dvoch trasách v mestských častiach, na sídliskách a o 17. hodine rozsvietil vianočný stromček na Mariánskom námestí v centre mesta.

Deťom na Mariánskom námestí skrátil podľa hovorcu mesta Žilina Pavla Čorbu čakanie na Mikuláša neobyčajný príbeh obuvníka Jakuba a po rozsvietení stromčeka zahrala skupina Taktici aj pre starších Žilinčanov. "Od 1. decembra umocňujú atmosféru v centre mesta Vianočné trhy. Občania môžu navštíviť na Mariánskom námestí stánky s občerstvením, remeselníckymi výrobkami, stánky potravinárov aj stánok charity. Na Námestí A. Hlinku sú iba stánky s občerstvením. Aj v tomto roku je ťahákom v srdci mesta umelá ľadová plocha, najmä pre tých najmenších. Zadarmo bude fungovať aj požičovňa korčúľ," uviedol Čorba.

Podotkol, že v meste je už osadená vianočná výzdoba, ktorú inštalovali na konci novembra. "Celkové náklady sa vyšplhali zhruba na 15.000 eur. Neinvestovali sme financie na kúpu novej vianočnej výzdoby. Oprášili sme pôvodnú, ktorá už niekoľko rokov spríjemňuje Žilinčanom predvianočný čas. S tým, že sme zakúpili iba potrebné komponenty, ktoré vypovedali životnosť - na Námestie A. Hlinku sme kúpili 300 metrov nového kábla aj so žiarovkami. Najmladšia vianočná výzdoba je na Národnej ulici, ktorú sme minulý rok rekonštruovali a pokladali sme za vhodné obohatiť o novú," uzatvoril hovorca mesta Žilina.

Košické rozprávkové Vianoce začali rozsvietením stromčeka na Hlavnej ulici


Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.