Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Trenčiansky kraj

V Handlovej budú spomínať na obete banských nešťastí

Ilustračná snímka. Foto: TASR Alexandra Moštková

Deň obetí banských nešťastí si verejnosť po prvý raz pripomenula v roku 2011.

Handlová 26. júla (TASR) - V Handlovej budú 10. augusta spomínať na baníkov, ktorí prišli o život pri výkone svojho povolania. Deň bielych ruží, ako sa spomienka volá, reaguje najmä na najväčšie nešťastie v histórii slovenského baníctva, pri ktorom prišlo o život 20 baníkov a banských záchranárov.

"Handlová je spätá s baníctvom od roku 1909, je matkou všetkých uhoľných baní na Slovensku. Preto, keď Národná rada SR schválila 10. august ako Deň obetí banských nešťastí, z historického hľadiska si takýto pamätný deň zaslúži byť odlišným práve v tomto meste," povedala hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.

Handlová sa tak podľa nej stáva nositeľkou myšlienky tohto pamätného dňa, ktorý je výnimočným v kolorite spoločenského života, odlišným od ostatných pamätných dní Slovenskej republiky.

Na Kostole sv. Kataríny v Handlovej sa o 9.30 h rozozvučia na päť minút zvony ako spomienka na posledné spojenie s baníkmi v podzemí z 10. augusta 2009. Počas celého dňa môžu pozostalí, verejnosť, delegácie, položiť k pamätníku na Ulici 29. augusta bielu ružu. Večer o 18.00 h sa tam bude konať stretnutie za účasti rodinných príslušníkov baníkov, vedenia mesta a ďalších delegácií, členov Handlovského baníckeho spolku a verejnosti.

Novela zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch, ktorú poslanci Národnej rady Slovenskej republiky schválili 26. októbra 2010, priradila do kalendára Pamätný deň Slovenskej republiky - 10. august ako Deň obetí banských nešťastí. Na stretnutí zástupcov Hornonitrianskych baní Prievidza a mesta Handlová, ktoré inicioval v roku 2010 primátor mesta Rudolf Podoba, boli ako symbol tohto dňa vybraté práve biele ruže. Biela ako symbol nevinnosti a zelené lístky ako symbol nádeje, že sa už nič také nestane.

Deň obetí banských nešťastí si verejnosť po prvý raz pripomenula v roku 2011. "V tento deň si Slovensko spomína na viac ako 470 obetí nešťastí, ktoré sa stali v baniach v regióne hornej Nitry, a viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií, ktoré sa udiali v baniach ťažiacich kovy na slovenskom území," dodala Paulínyová.