< sekcia Trenčiansky kraj

Handlovská nemocnica zaznamenala nárast hospitalizácií seniorov

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Kapacita lôžkového fondu oddelenia dlhodobo chorých je naplnená na maximum.

Handlová 12. februára (TASR) - Handlovská nemocnica zaznamenala v poslednom období nárast počtu hospitalizácií seniorov. Kapacita lôžkového fondu oddelenia dlhodobo chorých je tak naplnená na maximum.

"Pod nárast hospitalizácií v poslednom období sa podpísalo viacero faktorov. Zvýšený nápor evidujeme následkom zrušených interných oddelení v okolitých okresoch. Na existujúcich, nezrušených oddeleniach je poskytovaná akútna zdravotná starostlivosť, pričom pokračovanie liečby na týchto lôžkach nie je možné z dôvodu veľkého tlaku na kapacitu lôžok," uviedla primárka oddelenia dlhodobo chorých Nemocnice Handlová Miriam Kvostková.

Pacientov na oddelení dlhodobo chorých podľa nej pribúda i v dôsledku dlhovekosti, ale aj pre nárast ťažkých zranení v súvislosti s pádmi seniorov, kedy vyžadujú nemocničnú starostlivosť po zlomenine krčka stehennej kosti a kraniocerebrálnych poraneniach. "Ďalšou častou príčinou hospitalizácií sú kardiovaskulárne ochorenia a ochorenia pľúc u bývalých baníkov, ale aj nárast počtu onkologických ochorení, keďže zabezpečujeme paliatívnu starostlivosť, pretože v našom okrese nie sú zariadenia typu hospic, len jeden, a to mobilný," doplnila.

Oddelenie zabezpečuje i ošetrovanie rán a umelo vytvorených vývodov, ako sú tracheostómia, kolostómia, nefrostómia, perkutánna endoskopická gastrostómia. "Možnosti poskytovania tohto typu zdravotnej starostlivosti v sociálnych zariadeniach totiž bývajú obmedzené," podotkla Kvostková.

Zdravotná starostlivosť na oddelení dlhodobo chorých je zameraná na komplexnú liečebno-preventívnu starostlivosť pacientom, ktorých stav si nevyžaduje intenzívne vyšetrovanie, vyžaduje si však liečbu, rehabilitáciu, ošetrovanie a nácvik bežných denných činností. "Hospitalizácia pacientov poväčšine súvisí so zhoršením klinického stavu, komplikáciami chronických ochorení, vznikom dekubitov v domácom prostredí," dodala Alžbeta Sivá, hovorkyňa AGEL SK, pod ktorej materskú firmu nemocnica v Handlovej patrí.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.