Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Trnavský kraj

Trnavská arcidiecéza bude mať na svojom území druhú baziliku

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Slávnosť bude v nedeľu 22. apríla. K vyhláseniu tohto daru Svätej stolice pre Trnavskú arcidiecézu príde na základe dekrétu Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí s názvom Tyrnaviensis.

Trnava/Komárno 20. apríla (TASR) - Trnavská arcidiecéza bude mať na svojom území druhú baziliku. V Komárne sa počas nadchádzajúceho víkendu uskutoční slávnostné vyhlásenie povýšenia farského Kostola sv. Ondreja na baziliku minor. Prvým takýmto chrámom je od roku 2008 Bazilika sv. Mikuláša v Trnave.

Slávnosť bude v nedeľu 22. apríla. K vyhláseniu tohto daru Svätej stolice pre Trnavskú arcidiecézu príde na základe dekrétu Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí s názvom Tyrnaviensis, ktorou prefekt kongregácie kardinál Robert Sarah v mene pápeža Františka povýšil doterajší farský na baziliku. "Slávnostnému vyhláseniu s prečítaním dekrétu bude predsedať trnavský arcibiskup  Ján Orosch. O 9. hodine bude v bazilike celebrovať omšu v slovenskom a o 16. hodine v maďarskom jazyku. Na slávnosti sa zúčastní aj apoštolský nuncius v Slovenskej republike Giacomo Guido Ottonello. K účasti na slávnosti pozývame všetkých veriacich a ľudí dobrej vôle," uviedol hovorca Arcibiskupského úradu v Trnave Dušan Kolenčík.

Postavenie baziliky minor (menšej) umožňuje používať pápežský znak skrížených kľúčov na zástavách chrámov, chrámovom náradí a pečiatke. Kostol svätého Ondreja je jednou z dominánt mesta Komárno. Bol postavený v rokoch 1723-1734, na jeho výstavbu použili materiál z novozámockej pevnosti. Svätostánok mal neľahký osud, v roku 1848 počas veľkého požiaru mesta horel tri dni a sedem zvonov vo veži sa roztopilo a odtrhlo. Ďalšie škody napáchalo ťažké bombardovanie v roku 1849 a ľadochod. Obnova kostola trvala dvanásť rokov a skončila vysvätením ostrihomským arcibiskupom Jánosom Sczitovským. Interiér kostola bol obnovovaný v roku 1975 a strecha v rokoch 1990-1992. Na pamiatku veľkého zemetrasenia z roku 1763 sa každý deň o 15. hodine rozozvučia jeho zvony. Kapacita kostola je viac ako 7000 veriacich.

Na Slovensku sú za baziliky minor vyhlásené chrámy Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne (v roku 1964), sv. Egídia v Bardejove (2000), sv. Emeráma v Nitre (1995), sv. Jakuba v Levoči (1984), Narodenia Panny Márie v Marianke (2011), Vranove nad Topľou (2008) a Rajeckej Lesnej (2002), Navštívenia Panny Márie v Starých Horách (1990) a Mariánskej hore (1984), sv. Kríža v Kežmarku (1998), sv. Mikuláša v Trnave (2008), a gréckokatolícke Zostúpenia sv. Ducha v Michalovciach (2012) a Zosnutia presvätej Bohorodičky v Ľutine pri Sabinove (1988).