UNESCO a veda

FOTO: V Mexickom zálive namerali vedci rekordne veľkú 'mŕtvu zónu'

TASR/TERAZ.sk, 6. augusta 2017 14:42

Má rozlohu takmer 23.000 kilometrov štvorcových, čo je veľkosť štátu New Jersey.

Ilustračné foto.
Washington 6. augusta (TASR/TERAZ.sk) – Takzvaná mŕtva zóna v Mexickom zálive je najväčšia od začiatku pozorovaní v roku 1985. Má rozlohu takmer 23.000 kilometrov štvorcových, čo je veľkosť štátu New Jersey. Vyplýva to zo štúdie amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA), o ktorej informovala verejnoprávna rozhlasová stanica NPR.

"Deje sa to každé leto. Každý rok sa v Mexickom zálive objaví 'mŕtva zóna'. Je to oblasť, kde voda nemá dostatok kyslíka na prežitie rýb. Každý rok tam NOAA vysiela vedcov, aby ju zmerali. Tento týždeň oznámila, že tohtoročná mŕtva zóna je rozlohou doteraz najväčšia," uviedla NPR.

Rekordne veľká "mŕtva zóna" rozdúchava diskusiu o tom, či vláda robí dosť pre zníženie množstva znečisťujúcich látok, ktoré riekami, predovšetkým riekou Mississippi, pritekajú do zálivu z fariem a polí na juhu Spojených štátov. Jedná sa najmä o dusík a fosfor.

Tieto látky podporujú v zálive rast a kvitnutie rias, ktoré potom uhynú a rozkladajú sa. Tento proces vyčerpá z vrstvy vody pri dne kyslík. Pás takejto o kyslík ochudobnenej alebo kyslíka úplnej zbavenej vody sa ťahá pri pobreží štátov Texas a Louisiana.
"Ryby, ktoré môžu plávať, sa presunú inam. Organizmy žijúce na dne sa nemôžu presunúť a často uhynú," uviedol pre NPR vedec Don Scavia.

NOAA na svojej webovej stránke informovala, že sa napríklad zmenšuje priemerná veľkosť kreviet ulovených v zálive, čo už spôsobilo aj zmeny cien a zasiahlo to rybársky priemysel.

Rekordne veľká "mŕtva zóna" je výsledkom nezvyčajne silných dažďov na Stredozápade USA, ktoré zmyli do zálivu poľnohospodárske hnojivá.
Americká vláda v súčasnosti poľnohospodárom odporúča, aby bránili zmývaniu hnojív z polí vysádzaním pásov trávy pozdĺž riek, ktoré by hnojivá zachytili. Scavia považuje tieto dobrovoľné opatrenia za nedostatočné. Nevyhnutné je podľa neho výrazné zníženie prísunu znečistenia z polí. Takýto prístup sa už vyplatil v zátoke Chesapeake v štáte Virgínia.

"Chesapeake Bay mala podobný problém. V roku 2010 federálna vláda napriek urputnému odporu farmárov stanovila povinné limity na znečistenie dostávajúce sa do zátoky. Vlády jednotlivých štátov minuli na dosiahnutie týchto cieľov miliardy. V súčasnosti je miera znečistenia v zátoke nižšia a príroda a živočíchy sa začínajú spamätávať," informovala NPR.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

včera 9:18

Vyvrcholením leta na Spišskom hrade bude podujatie Tajomná noc
V dvoch vstupoch, o 20.00 a 21.30 h na hrade ožijú najzaujímavejšie legendy viažuce sa k pamiatke UNESCO.

sk
20. augusta 2017 17:03

Vedci objavili v Európe nový druh hada, v tíme bol aj Slovák
Užovka obojková je jedným z najpočetnejších a najčastejšie pozorovaných hadích druhov Európy.

sk
18. augusta 2017 15:34

Zomrela vedkyňa, ktorá skúmala Einsteinov mozog
Diamondová ako prvá zistila a dokázala, že mozog sa počas života môže meniť. Dôkazy o tom našla práve pri skúmaní vzoriek odobratých z Einsteinovho mozgu po jeho smrti.

sk

Najčítanejšie
Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac