Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila
< sekcia UNESCO a veda

UNESCO: Medzinárodný deň džezu v roku 2016 oslávia vo Washingtone

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Od roku 2012 sa každý rok na veľkom džezovom koncerte stretávajú medzinárodne uznávaní umelci so svetovou povesťou.

Paríž 4. apríla (TASR) - Americký Washington bude v roku 2016 oficiálnym hostiteľom svetového koncertu pri príležitosti piateho ročníka Medzinárodného dňa džezu. TASR o tom dnes informovala generálna tajomníčka Slovenskej komisie pre UNESCO Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Edita Filadelfiová.

Na medzinárodnú spoluprácu pri oslavách Medzinárodného dňa džezu 30. apríla, ktorého hlavný koncert sa uskutoční vo Washingtone, vyzvala generálna tajomníčka Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) Irina Bokovová.

Medzinárodný deň džezu spája podľa Bokovovej národy a komunity pri oslavách umenia džezu. Zdôrazňuje tiež dôležitosť jeho postavenia, ktoré zastáva pri povzbudzovaní dialógu medzi kultúrami a civilizáciami a ktorým prispieva k odstraňovaniu diskriminácie a presadzovaniu ľudskej dôstojnosti.

UNESCO v partnerstve s Thelonious Monk Institute of Jazz zorganizovali v roku 2015 na 30. apríla sviatok džezu, pričom jeho hlavný koncert sa uskutočnil za účasti 1400 ľudí v sídle UNESCO v Paríži. Podujatie sledovalo online ďalších 20.000 priaznivcov tohto hudobného žánru.

Od roku 2012 sa každý rok na veľkom džezovom koncerte stretávajú medzinárodne uznávaní umelci so svetovou povesťou. Prostredníctvom sprievodných podujatí na oslavách už štyri roky participuje 195 členských štátov UNSECO. Živé vystúpenia, vzdelávacie podujatia a mediálne prenosy mali dosah na vyše miliardu ľudí, sledovala ich aj posádka na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

Na zasadnutí Generálnej konferencie UNESCO v novembri 2011 vyhlásili jej účastníci 30. apríl za Medzinárodný deň džezu. Tento deň má upozorniť verejnosť na celom svete na prínos džezu, na jeho význam ako vzdelávacieho nástroja, na jeho silu prispievať k mieru, jednote, dialógu a posilňovaniu spolupráce medzi národmi.

UNESCO považuje džez za prostriedok pomáhajúci pri lámaní bariér a vytváraní podmienok pre vzájomné porozumenie a toleranciu. Zmierňuje napätie medzi jednotlivcami, skupinami aj komunitami, podporuje rodovú rovnosť, dáva podnety na umeleckú inováciu, improvizáciu, na nové formy vyjadrovania a na integrovanie nových hudobných foriem do muzikálnej tradície.

Džez je hudobný štýl, ktorý sa zrodil v južnej časti USA, jeho korene však siahajú do Afriky a mieša sa s africkými aj s európskymi tradíciami.