< sekcia Atletika

Atletika-MS: Kompletný prehľad pred MS v Pekingu

Jamajský šprintér Usain Bolt si nič iné ako obhajobu nepripúšťa Foto: TASR/AP

Najúspešnejší jednotlivci v histórii sú Jamajčania.


Peking 20. augusta - Štatistický prehľad úspešností pred MS v Pekingu a pohľad späť na predchádzajúce MS v Moskve'2013 upozorňuje na najväčšie osobnosti svetovej atletiky.

Na štadióne v Lužnikách sa 11-krát podarilo obhájiť titul, niektorí sa stali obhajcovia viacnásobne, vyčnievalo z nich už štvrté zlato novozélandskej guliarky Adamsovej v nepretržitom rade, ktorá však bude v Pekingu chýbať. Najúspešnejších jednotlivcov Jamajčanov Usaina Bolta a Shelly-Ann Fraser-Pryceovú zdobili tri tituly v rovnakých disicplínach na 100, 200 a na 4x100 m.

Obhajcovia titulov dva tituly v rade muži: 1.500 m: Asbel Kiprop (Keňa) 5.000 m: Mohamed Farah (V. Brit.) guľa: David Storl (Nem.)

ženy: maratón: Edna Kiplagatová (Keňa) kladivo: Taťjana Lysenková (Rus.)

tri tituly v rade ženy: diaľka: Brittney Reeseová (USA) muži: 200 m: Usain Bolt (Jam.) 3.000 m prek.: Ezekiel Kemboi (Keňa) disk: Robert Harting (Nem.)

štyri tituly v rade ženy: guľa: Valerie Adamsová (N. Zéland)

Najúspešnejší na MS v Moskve

zlato striebro bronz Usain Bolt (Jam.) 3 - - Shelly-Ann Fraser-Pryceová (Jam.) 3 - - LaShawn Merritt (USA) 2 - - Mohamed Farah (V.Brit.) 2 - - Tony McQuay (USA) 1 1 - Christine Ohuruoguová (V.Brit.) 1 - 1 Antonia Krivošapková (Rus.) 1 - 1 Nesta Carter (Jam.) 1 - 1 Justin Gatlin (USA) - 2 -

šampióni v Moskve

muži 100 m: Usain Bolt (Jam.) 200 m: Usain Bolt (Jam.) * 400 m: LaShawn Merritt (USA) 800 m: Mohammed Aman (Et.) 1500 m: Asbel Kiprop (Keňa) * 5000 m: Mo Farah (V. Brit.) * 10 000 m: Mo Farah (V. Brit.) 110 m prek.: David Oliver (USA) 400 m prek.: Jehue Gordon (Trinidad a Tobago) 3000 m prek.: Ezekiel Kemboi (Keňa) * 4 x 100 m: Jamajka * 4 x 400 m: USA * maratón: Stephen Kiprotich (Uganda) 20 km chôdza: Alexander Ivanov (Rus.) 50 km chôdza: Robert Heffernan (Ír.) výška: Bogdan Bondarenko (Ukr.) diaľka: Aleksander Meňkov (Rus.) trojskok: Teddy Tamgho (Fr.) žrď: Raphael Holzdeppe (Nem.) guľa: David Storl (Nem.) * kladivo: Pawel Fajdek (Poľ.) disk: Robert Harting (Nem.) * oštep: Vítězslav Vesely (ČR) desaťboj: Ashton Eaton (USA)

ženy 100 m: Shelly-Ann Fraser-Pryceová (Jam.) 200 m: Shelly-Ann Fraser-Pryceová (Jam.) 400 m: Christine Ohuruoguová (V. Brit.) 800 m: Eunice Sumová (Keňa) 1500 m: Abeba Aregawiová (Švéd.) 5000 m: Meseret Defarová (Et.) 10 000 m: Tirunesh Dibabová (Et.) 100 m prek.: Brianna Rollinsová (USA) 400 m prek.: Zuzana Hejnová (ČR) 3000 m prek.: Milcah Chemos Cheywová (Keňa) 4 x 100 m: Jamajka 4 x 400 m: Rusko maratón: Edna Kiplagatová (Keňa) * 20 km chôdza: Jelena Lašmanovová (Rus.) výška: Svetlana Školinová (Rus.) diaľka: Brittney Reeseová (USA) * trojskok: Caterine Ibargüenová (Kol.) žrď: Jelena Isinbajevová (Rus.) guľa: Valerie Adamsová (N. Zéland) * kladivo: Taťjana Lysenková (Rus.) * disk: Sandra Perkovičová (Chorv.) oštep: Christina Obergföllová (Nem.) sedemboj: Žanna Melničenková (Ukr.)

Pozn.: *obhajcovia titulu
Najviac medailí v histórii MS: 14 - Merlene Otteyová (Jam.) 3 - 4 - 7 10 - Usain Bolt (Jam.) 8 - 2 – 0, Carl Lewis (USA) 8 - 1 - 1, Allyson Felixová (USA) 8 - 1 - 1 9 - Jearl Milesová-Clarková (USA) 4 - 3 - 2, Veronica Campbellová-Brownová (Jam.) 2 - 7 - 0 8 - Michael Johnson (USA) 8 - 0 - 0, Gwen Torrenceová (USA) 3 - 4 - 1, Gail Deversová (USA) 5 - 3 - 0 Najviac zlatých medailí: 8 - Carl Lewis (USA), Michael Johnson (USA), Allyson Felixová (USA), Usain Bolt (Jam.) 6 - Sergej Bubka (Ukr.) 5 - Lars Riedel (Nem.), Maurice Greene, Jeremy Wariner, LaShawn Merritt, Gail Deversová, Sanya Richardsová-Rossová, Marion Jonesová, Allen Johnson (všetci USA), Kenenisa Bekele, Tiruneš Dibabová (obaja Et.), Shelly-Ann Fraserová-Pryceová (Jam.)