< sekcia Atletika

Na snímke víťaz matarónu kenský bežec Joel Maina Mwangi počas Banskobystrického maratónu 2015. Banská Bystrica, 6. september 2015. Foto: TASR/Branislav Račko

Bežeckú nedeľu spestrili rôzne rarity, trebárs prvýkrát aj štart bosonohej štafety.

Banská Bystrica 6. septembra (TASR) - Už štvrtýkrát za sebou na 4. ročníku Banskobystrického maratónu zvíťazil Keňan, tentoraz Joel Maina Mwangi časom 2:29:30 pred Viktorom Starodubcevom z Demolexu Bardejov 2:29:46 a Ukrajincom Anatolijom Malyjom 2:37:43. Medzi ženami bola najrýchlejšia Rumunka Daniella Elena Cirlanová s 2:52:52, ktorá vystriedala trojnásobnú víťazku z predchádzajúcich rokov, teraz neprítomnú Chorvátku Vrajičovú.

Keňan Mwangi, ktorý v tomto roku v apríli obhájil víťazstvo v cestných pretekoch Devín - Bratislava, vynikal svojou drobnou, ani nie 160 cm subtílnou postavou a mal čo robiť, aby v silnom vetre a na členitej trati udržal tempo. Aj preto dosť zaostal za traťovým rekordom (2:15:52) a v cieli len skonštatoval: "Nebolo to jednoduché, prevýšenie uberalo sily, bežalo sa ťažko." Mwangi za víťazstvo rovnako ako Rumunka Cirlanová zinkasoval prémiu 700 eur.

O víťazstvo sa bojovalo aj v najpočetnejšej kategórii medzi polmaratóncami a v nej taktiež vynikli vytrvalci zo zahraničia, s víťaznými Keňanmi v nadnárodnom tíme Benedek Henry Kemboiom 1:07:33 a Gladys Kipkurui Biwottovou 1:18:37, s časmi, ktorými zlepšili rekordy podujatia.

Bežeckú nedeľu spestrili rôzne rarity, trebárs prvýkrát aj štart bosonohej štafety pod názvom Bosonožci Banskej Bystrice, v ktorej sa snažila aj jedna žena Beáta Pažáková. V štafetách skončili druhí chodci v elitnom zložení až troch účastníkov na MS v Pekingu, na čele so zlatým Matejom Tóthom. V polmaratóne štartovalo aj sedem bosonohých a opäť už tretíkrát za sebou zvíťazil Poliak Dziegelewski 1:20:06. Klasický polmaratón si odbehol aj primátor mesta Ján Nosko a vo svojej kategórii (50-59) dobehol na 36. mieste s výkonom 2:16:29.