Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. marec 2024Meniny má Soňa
< sekcia Atletika

Kipchoge na Londýnskom maratóne iba 8 sekúnd za svetovým rekordom

Na snímke Eliud Kipchoge. Foto: TASR/AP

Keňania Eliud Kipchoge a Jemima Sumgongová triumfovali v nedeľu na prestížnom Londýnskom maratóne.

Londýn 24. apríla (TASR) - Keňania Eliud Kipchoge a Jemima Sumgongová triumfovali v nedeľu na prestížnom Londýnskom maratóne. Kipchoge zabehol traťový rekord a iba o osem sekúnd zaostal za svetovým maximom. Sumgongová vyhrala napriek tomu, že v priebehu pretekov sa zaplietla do pádu.

Kipchoge zaútočil približne tri kilometre pred cieľom a časom 2:03:05 h zopakoval víťazstvo z vlaňajška. Mal náskok 46 sekúnd pred krajanom Stanleym Biwottom, tretí skončil Etiópčan Keninisa Bekele (+3:31). Kipchoge prekonal doterajší najlepší londýnsky čas, ktorý držal Wilson Kipsang z roku 2014 a zaradil sa na druhé miesto historických tabuliek. Svetový rekord drží Dennis Kimetto (Berlín 2014) výkonom 2:02:57 h.

"Vedel som, že tridsať kilometrov som išiel lepšie ako pri svetovom rekorde, ale medzi 30. a 40. kilometrom som stratil asi dvadsať sekúnd. Nabudúce to možno vyjde, ale som rád, že som aspoň prekonal traťový rekord. Fanúšikovia ma skvele hnali dopredu," povedal Kipchoge v cieli.

Medzi ženami sa Sumgongová približne na 36. kilometri ocitla na zemi, v závere ale mala najviac síl. Odpútala sa od obhajkyne prvenstva Tigist Tufaovej z Etiópie a v cieli dosiahla čas 2:22:58 h. Pred Tufaovou mala náskok päť sekúnd, tretia skončila ďalšia Keňanka Florence Kiplagatová (2:23:09).

Sumgongová premiérovo triumfovala na veľkom podujatí. Predtým skončila druhá v Bostone, Chicagu i New Yorku, pripomenula agentúra dpa. Rekord londýnskej trate a zároveň i svetové maratónske maximum drží Britka Paula Radcliffová z roku 2003 časom 2:15:25 h. V tomto roku sa na prestížnom maratóne v britskej metropole predstavilo približne 38.000 bežcov.

Londýnsky maratón 2016

muži: 1. Eliud Kipchoge (Keňa) 2:03:05 h, 2. Stanley Biwott (Keňa) 2:03:51, 3. Kenenisa Bekele (Etiópia) 2:06:36, 4. Ghirmay Ghebreslassie (Eritrea) 2:07:46, 5. Wilson Kipsang (Keňa) 2:07:52, 6. Tilahun Regassa (Etiópia) 2:09:47

ženy: 1. Jemima Sumgongová (Keňa) 2:22:58 h, 2. Tigist Tufaová (Etiópia) 2:23:03, 3. Florence Kiplagatová (Keňa) 2:23:39, 4. Volga Masuronaková (Biel.) 2:23:54, 5. Aselefech Mergiová (Etiópia) 2:23:57, 6. Mare Dibabová (Etiópia) 2:24:09l