< sekcia Zahraničie

Chášukdží cez WhatsApp dohodol vznik kybernetickej armády

Na archívnej snímke žena drží plagát počas symbolického pohrebu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího, ktorého zavraždili minulý mesiac v saudskoarabskom veľvyslanectve. Foto: TASR/AP

CNN dodala, že Chášukdží sa vo svojich komentároch pre americký denník The Washington Post vyjadroval na adresu korunného princa skôr umiernene, v správach cez WhatsApp ho však ostro kritizoval.

Washington 3. decembra (TASR) - Nové prvky do vyšetrovania vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího by mohli vniesť správy, ktoré posielal svojmu priateľovi cez aplikáciu WhatsApp a kritizoval v nich saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána.

Informovala o tom v noci na pondelok americká spravodajská televízia CNN s tým, že správy zasielané cez mobilnú aplikáciu priateľovi žijúcemu v Montreale boli zrejme monitorované.

CNN dodala, že Chášukdží sa vo svojich komentároch pre americký denník The Washington Post vyjadroval na adresu korunného princa skôr umiernene, v správach - bolo ich okolo 400 - zasielaných cez WhatsApp ho však ostro kritizoval.

Písal o ňom, že je ako "zviera" či postava z počítačových hier Pac-Man - "s jedlom mu rastie chuť". Uviedol tiež, že "by nebol prekvapený, keby sa (princove) represie dotkli dokonca tých, ktorí ho podporujú".

CNN dodala, že správy, fotografie, videozáznamy i zvukové nahrávky posielané cez WhatsApp jej poskytol Chášukdžího priateľ, 27-ročný Omar Abdulaziz, Saudskoarab žijúci v Montreale.

Prostredníctvom svojej konverzácie sa priatelia zhodli na potrebe vytvoriť na internete hnutie, ktoré by vyvíjalo tlak na vládne orgány Rijádu, aby sa zodpovedali za prípady porušovania ľudských práv v Saudskej Arábii.

Mali napríklad v pláne zasielať mladým ľuďom v Saudskej Arábie SIM karty zo zahraničia, aby ich tamojšie úrady nemohli na internete tak ľahko vystopovať a identifikovať. Takúto sieť prispievateľov na Twitteri pomenovali "kybernetické včely".

Abdulaziz podľa CNN vysvetlil, že Twitter je najsilnejšou zbraňou saudskoarabskej vlády. "Twitter je jediný nástroj, ktorý používajú na boj a šírenie svojich tvrdení. Toľkokrát na nás útočili, urážali nás a vyhrážali sa nám, až sme sa rozhodli niečo urobiť," uviedol Abdulaziz.

Okrem kybernetickej armády mali v úmysle aj získavať peniaze na podporu disentu v Saudskej Arábii, v čom sa angažoval najmä Chášukdží, ktorý bol pripravený poskytnúť 30.000 dolárov z vlastných zdrojov a ďalšie financie chcel získať od darcov.

V auguste tohto roku Chášukdží a Abdulaziz nadobudli podozrenie, že saudskoarabské úrady ich korešpondenciu monitorujú. Abdulaziz poznamenal, že jeho bratovi žijúcemu v kráľovstve hrozilo kvôli tomu väzenie.

Analytici univerzity v Toronte medzičasom potvrdili, že Abdulazizov telefón bol monitorovaný pomocou spywaru používaného vojenskou rozviedkou.

Abdulaziz má údajne v úmysle zažalovať izraelskú spoločnosť, ktorá vyvinula tento softvér, čo saudskoarabským orgánom umožnilo získať neoprávnený prístup k dátam v jeho smartfóne.

Džamál Chášukdží, saudskoarabský novinár a komentátor denníka The Washington Post, zmizol 2. októbra pri návšteve konzulátu Saudskej Arábii v Istanbule. Rijád až neskôr - po 20. októbri - priznal, že novinár bol zavraždený. Turecké úrady začiatkom novembra uviedli, že páchatelia Chášukdžího telo zrejme zlikvidovali kyselinou. Oficiálne tieto informácie zatiaľ neboli potvrdené.

Abdulaziz začal kritizovať saudskoarabský režim ako vysokoškolský študent v Kanade, čo následne viedlo k zrušeniu jeho štipendia v Amerike. Kanada mu potom v roku 2014 udelila azyl a o tri roky neskôr aj povolenie k trvalému pobytu.

Abdulazizova takmer každodenná korešpondencia s Chášukdžím trvala od októbra 2017 do augusta 2018. Abdulazíz bol na sociálnych sieťach veľmi aktívny, na Twitteri mal 340.000 sledovateľov, dodala CNN.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.