Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 17. máj 2024Meniny má Gizela
< sekcia Zahraničie

Čína chce zvýšiť pôrodnosť, ponúka až 30-dňové platené voľná

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Roman Hanc

Čína vlani podľa oficiálnych údajov zaznamenala pokles počtu obyvateľov, k čomu došlo prvýkrát za viac než 60 rokov.

Hongkong 21. februára (TASR) - Niektoré čínske provincie sa rozhodli dopriať mladým novomanželom až 30 dní platenej dovolenky v nádeji, že tak podporia uzatváranie manželstiev a zvýšia klesajúcu mieru pôrodnosti v krajine. TASR o tom informuje na základe utorňajšej správy agentúry Reuters odvolávajúcej sa na čínske štátne médiá.

Minimálna dĺžka platenej svadobnej dovolenky je v Číne tri dni, jednotlivé provincie ju však od februára môžu predĺžiť podľa vlastného uváženia. Provincie Kan-su a Šan-si teraz ponúkajú novomanželom až 30-dňové platené voľno, zatiaľ čo mesto Šanghaj, ktoré je taktiež postavené na úroveň provincie, len desaťdňové a provincia S'-čchuan stále len trojdňové platené voľno.

"Predĺženie manželskej dovolenky je jedným z účinných spôsobov zvyšovania pôrodnosti," uviedol Jang Chaj-jang, dekan na čínskej Juhozápadnej finančnej a ekonomickej univerzite.

Predĺženie takéhoto plateného voľna sa podľa jeho slov týka najmä niektorých provincií a miest s relatívne pomalým tempom ekonomického rozvoja, kde je potrebné rozšíriť pracovnú silu aj stimulovať spotrebu. Podľa Janga je však stále potrebný aj celý rad ďalších podporných opatrení tohto charakteru, ako napríklad dotácia na bývanie či platená otcovská dovolenka.

Čína vlani podľa oficiálnych údajov zaznamenala pokles počtu obyvateľov, k čomu došlo prvýkrát za viac než 60 rokov. Tamojšia populácia ubudla o približne 850.000, pričom rekordne sa znížila pôrodnosť - na 1000 ľudí pripadalo len 6,77 narodených detí.

Populačný pokles je podľa Reuters do veľkej miery výsledkom tzv. politiky jedného dieťaťa, ktorú Čína presadzovala v rokoch 1980-2015, ako aj značného nárastu nákladov na vzdelanie. Tieto skutočnosti mnohých Číňanov odradili od toho, aby mali viac ako jedno dieťa, či prípadne aby vôbec potomka mali.