< sekcia Zahraničie

Francúzsko vyzvalo Hongkong na obnovu rokovaní a ukončenie násilia

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Aktuálne niekoľko týždňov trvajúce demonštrácie predstavujú najzávažnejšiu krízu Hongkongu od roku 2012, keď sa dostal k moci čínsky prezident Si Ťin-pching.

Paríž 15. augusta (TASR) - Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian vyzval v stredu všetky zúčastnené strany konfliktu v Hongkongu, a predovšetkým predstaviteľov tejto autonómnej oblasti Číny, aby obnovili rokovania s cieľom ukončiť násilie a priniesli "mierový výsledok" krízy, ktorá sprevádza prodemokratické protesty. Informovala o tom agentúra AP.

Le Drian vyhlásil, že zásada "jedna krajina, dva systémy" garantuje to, čo je pre ľudí žijúcich v Hongkongu podstatné, ako i ekonomickú prosperitu. Ide podľa neho o "vládu zákonov, rešpektovanie ľudských práv a základných slobôd a nezávislosť súdneho systému".

Minister povedal, že Francúzsko sa plne zaväzuje k tomu, všetky tieto princípy dodržiavať. Zdôraznil, že spolu s ďalšími európskymi partnermi Francúzska demonštrácie v Hongkongu pozorne sledujú.

Aktuálne niekoľko týždňov trvajúce demonštrácie predstavujú najzávažnejšiu krízu Hongkongu od roku 2012, keď sa dostal k moci čínsky prezident Si Ťin-pching.

Hongkong sa vrátil pod kontrolu Číny v roku 1997 s garanciou, že na základe princípu "jedna krajina, dva systémy" si mesto zachová vysoký stupeň autonómie, nezávislé súdnictvo a občianske slobody, ktoré nie sú povolené v pevninskej Číne. Protestujúci tvrdia, že bojujú proti rozkladu tohto princípu.

Predstavitelia medzinárodného letiska v Hongkongu informovali, že vo štvrtok bude obnovená prevádzka leteckej dopravy po tom, čo bolo pre protivládne protesty tento týždeň zrušených takmer 1000 letov, napísala agentúra Reuters.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.