< sekcia Zahraničie

Karadžič požiadal súd v Haagu o zrušenie rozsudku o genocíde

Na snímke bývalý bosnianskosrbský prezident Radovan Karadžič. Foto: TASR/AP

V prvý deň odvolacieho súdneho konania Karadžič uviedol, že proces v rámci Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu, ktorý vyústil do jeho odsúdenia na 40 rokov, bol nespravodlivý.

Haag 23. apríla (TASR) - Bosnianskosrbský vojnový líder Radovan Karadžič požiadal v pondelok haagsky súd OSN pre vojnové zločiny o zrušenie verdiktu, že je vinný z genocídy. Požiadal tiež o nový proces, informovala agentúra DPA.

V prvý deň odvolacieho súdneho konania 72-ročný Karadžič uviedol, že proces v rámci Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY), ktorý vyústil do jeho odsúdenia na 40 rokov väzenia, bol nespravodlivý.

"Žiadame vás o zrušenie nespravodlivého verdiktu a nariadenie nového procesu," povedal Karadžičov obhajca Peter Robinson päťčlennému panelu sudcov a dodal, že prokuratúre sa nepodarilo priamo dokázať trestnú zodpovednosť jeho klienta. "Bol to megaproces založený na domnienke, že Karadžič je vinný," uviedol Robinson a označil proces ako "nezvládnuteľný".

Karadžič sa odvolal proti verdiktu z roku 2016, na základe ktorého ho súd poslal do väzenia na 40 rokov po tom, ako ho uznal za vinného v desiatich bodoch obžaloby. Medzi obvineniami figuruje srebrenická genocída, ako aj obliehanie Sarajeva počas bosnianskej občianskej vojny v rokoch 1992-95. Aj v pondelok trval na tom, že srbské sily konali počas tohto krvavého konfliktu iba v sebaobrane.

Prokuratúra sa odvolala voči Karadžičovmu oslobodzujúcemu rozsudku v inom prípade genocídy a požaduje, aby bol verdikt rozšírený na doživotie. Prokuratúra predloží svoje argumenty v utorok.

Karadžiča odsúdili ako bývalého prezidenta bosnianskych Srbov za podiel na genocíde a etnických čistkách spáchaných na bosnianskych Moslimoch.

Obliehanie Sarajeva, ktoré si počas tri a pol roka vyžiadalo 10.000 mŕtvych, a masakra v Srebrenici, kde Srbi počas niekoľkých dní v júli 1995 zavraždili zhruba 8000 bosnianskych mužov a chlapcov, sú všeobecne považované za najhoršie zločiny, aké sa v Európe odohrali od ukončenia druhej svetovej vojny.

ICTY ukončil svoju činnosť koncom minulého roka; Karadžičove odvolanie bude preto riešiť Mechanizmus OSN pre medzinárodné trestné tribunály (MICT). Verdikt týkajúci sa jeho odvolaní sa očakáva koncom tohto roka, dodáva agentúra DPA.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.