< sekcia Zahraničie

V Iraku odsúdili na smrť cudzinky usvedčené z členstva v IS

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Ten istý súd uložil vo februári trest smrti za členstvo v IS žene z Turecka.

Bagdad 17. apríla (TASR) - Iracký Ústredný kriminálny súd uložil v utorok trest smrti štyrom cudzinkám usvedčeným z toho, že sa pridali k extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). Podľa zverejneného vyhlásenia ide o tri ženy z Azerbajdžanu a jednu z Kirgizska, informovala agentúra DPA.

Ústredný kriminálny súd v Bagdade rozhodol na základe tých istých obvinení taktiež o treste doživotného väzenia pre jednu Francúzku a nešpecifikovaný počet Rusov. Proti týmto rozsudkom je však ešte prípustné odvolanie.

Po tom, ako IS obsadil v roku 2014 rozsiahle územia v Iraku i susednej Sýrii, sa pridali k tejto organizácii vytvorenej odštiepením od al-Káidy stovky zahraničných bojovníkov z rôznych krajín.

Ten istý súd uložil vo februári trest smrti za členstvo v IS žene z Turecka, zatiaľ čo desať ďalších, ktoré pochádzali z Turecka a Azerbajdžanu, poslal do väzenia na doživotie. Ešte v januári bola odsúdená na smrť aj nemecká občianka marockého pôvodu.

Irak vyhlásil víťazstvo nad IS vlani v decembri, keď s pomocou koalície pod vedením Spojených štátov získal opäť kontrolu nad všetkými územiami obsadenými extrémistami v rokoch 2014 a 2015.