< sekcia Zahraničie

KĽDR pozvala juhokórejských novinárov na likvidáciu jadrovej strelnice

Severokórejský vodca Kim Čong-un, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Rozoberanie komplexu Pchunggje, z ktorého KĽDR vykonala od roku 2006 šesť jadrových skúšok, bude prebiehať 23.-25. mája.

Soul 15. mája (TASR) - Severná Kórea oficiálne pozvala osem juhokórejských novinárov na budúcotýždňovú likvidáciu svojho jadrového testovacieho komplexu Pchunggje. Informovalo o tom v utorok juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie, z ktorého vyhlásenia citovala agentúra Jonhap.

Rozoberanie komplexu Pchunggje, z ktorého KĽDR vykonala od roku 2006 šesť jadrových skúšok, bude prebiehať 23.-25. mája.

"Pozvaní reportéri dostanú víza zo severokórejskej ambasády v Číne a 22. mája odletia spolu s ostatnými zahraničnými novinármi z Pekingu na letisko Kalma v (severokórejskom meste) Wonsan," uviedlo juhokórejské ministerstvo. Dodalo, že novinári sa z Wonsanu na východe KĽDR ku komplexu Pchunggje dopravia vlakom. Späť do vlasti odletia charterovým letom 26. alebo 27. mája.

KĽDR uplynulú sobotu oznámila, že komplex Pchunggje na severe svojho územia verejne rozoberie, pričom ceremóniu povolí sledovať zahraničným novinárom z dovedna piatich krajín - Británie, Číny, Južnej Kórey, Ruska a USA.

Čínski vedci už skôr dospeli k záveru, že tento komplex sa čiastočne zrútil a je nepoužiteľný. Po poslednej vykonanej jadrovej skúške zasiahla vlani v septembri túto lokalitu séria dotrasov, ktorá podľa presvedčenia seizmológov spôsobila zrútenie časti hory Mantapsan, pod ktorou sa komplex nachádza.

Rozobratie komplexu Pchunggje kritici vnímajú len ako symbolický krok zo strany Pchjongjangu. Odborníci však likvidáciu považujú za zmysluplný krok smerom k denuklearizácii Kórejského polostrova, o ktorej by sa malo diskutovať i na prelomovom summite amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una, ktorý sa uskutoční 12. júna v Singapure.