< sekcia Zahraničie

Na Blízkom východe a severe Afriky hrozili teroristické útoky

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Najohrozenejšou a najzraniteľnejšou skupinou boli občania navštevujúci blízkovýchodné štáty ako organizovaní turisti či individuálni návštevníci.

Bratislava 27. mája (TASR) - V regióne Blízkeho východu a severnej Afriky vlani pretrvávala zvýšená teroristická hrozba voči občanom a záujmom západných štátov vrátane členských štátov EÚ. Vyplýva to zo správy Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorá je od piatka (18.5.) zverejnená na jej webovej stránke.

Najohrozenejšou a najzraniteľnejšou skupinou boli občania navštevujúci blízkovýchodné štáty ako organizovaní turisti či individuálni návštevníci. Turistická infraštruktúra a hromadná doprava ako dôležité časti lokálnych ekonomík boli častými cieľmi útokov teroristických skupín. K násiliu podnecovala aj intenzívna džihádistická propaganda na internete zameraná na výzvy k teroristickým útokom voči krajinám a občanom zapojeným do boja proti Dáiš. Uvádza sa v odtajnenej správe slovenskej spravodajskej služby.

"Miera rizika teroristických útokov závisela od lokálnych podmienok, najmä od prítomnosti bezpečnostných síl a zabezpečenia jednotlivých objektov turistickej infraštruktúry. Najrizikovejšími štátmi boli Tunisko, Egypt a Turecko, respektíve ich vybrané regióny. V Egypte sa v sledovanom období útoky geograficky koncentrovali najmä na sever Sinajského polostrova, pričom pevninské pobrežie Červeného mora zostávalo relatívne bezpečné a bez indícií o hroziacich incidentoch. Tunisko bolo rizikové svojím vysokým počtom navrátilcov zo zón džihádu v Sýrii a Líbyi, ale tiež pre aktivity jednotlivcov inšpirovaných online propagandou. Riziko pretrvávalo aj v Turecku, kde operovala sieť sympatizantov alebo členov Dáiš s prepojením na štruktúry tejto organizácie v Sýrii a tiež kurdské militantné skupiny," píše sa mimo iného vo výročnej správe SIS za rok 2017.