< sekcia Zahraničie

Po erupcii sopky vyhlásil Trump na Havaji stav katastrofy

Na snímke dym stúpa z krátera Puu Oo na sopke Kilauea po zemetrasení s magnitúdou 5,0 3. mája 2018 vo vulkanickom národnom parku na Havajských ostrovoch. Foto: TASR/AP

Sopka Kilauea na ostrove Havaj začala chrliť lávu do obývaných oblastí už 3. mája. Doteraz zničila 36 stavieb vrátane 26 obytných domov.

Washington 12. mája (TASR) - Americký prezident Donald Trump vyhlásil stav katastrofy na tichomorskom súostroví Havaj, kde v uplynulých dňoch vyčíňala sopka Kilauea. Oznámil to v piatok guvernér Havaja, ktorý je 50. štátom USA.

Podľa vyhlásenia kancelárie guvernéra Davida Igea, ktoré priniesla agentúra AP, vyhovel Trump jeho žiadosti o vyhlásenie stavu katastrofy, čo znamená, že štát bude môcť čerpať federálnu pomoc pri pokrývaní nákladov spojených s odstraňovaním škôd na cestách, zariadeniach verejných parkov, školách či vodovodných potrubiach. Týka sa to tiež nákladov na činnosť geológov a príslušníkov bezpečnostných zložiek, ktorí strážia uzavreté cesty.

Trump pristúpil k uvedenému opatreniu jeden deň po tom, ako ho o to požiadal guvernér Ige.

Sopka Kilauea na ostrove Havaj začala chrliť lávu do obývaných oblastí už 3. mája. Doteraz zničila 36 stavieb vrátane 26 obytných domov, informovala AP.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.