Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. apríl 2024Meniny má Anastázia
< sekcia Zahraničie

Rusko sa stále domnieva, že chemický útok bol provokáciou povstalcov

Obete chemického útoku v Sýrii. Foto: TASR/AP Photo

Šéfka európskej diplomacie C. Ashtonová upozornila, že po správe OSN má teraz EÚ spoľahlivé dôkazy potvrdzujúce, že rozsiahly chemický útok s použitím plynu sarin bol 21. augusta naozaj spáchaný.

Moskva 17. septembra (TASR) - Rusko má naďalej podozrenie, že chemický útok z 21. augusta bol provokáciou sýrskych povstalcov, uviedol dnes v Moskve ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Podľa jeho názoru v pondelok zverejnená správa inšpektorov OSN o chemickom útoku nedala odpoveď na všetky s ním súvisiace otázky.

Po rokovaniach s francúzskym rezortným kolegom Laurentom Fabiusom, ktoré sa konali dnes v Moskve, Lavrov pred novinármi opäť poukázal na to, že Rusko má na chemický útok iný pohľad ako Francúzsko a jeho západní spojenci, ktorí z jeho spáchania obviňujú sýrske vládne jednotky.

"Máme vážne dôvody predpokladať, že to bola provokácia... V posledných dvoch rokoch sa oni všetci (povstalci) snažili vyprovokovať zahraničnú intervenciu," uviedol Lavrov a kriticky poznamenal, že "niektorí naši partneri (už) kategoricky vyhlásili, že chemické zbrane mohol použiť len (sýrsky) režim, ale pravdu treba ešte len nájsť".

Ruský minister podľa RIA Novosti spresnil, že je potrebné preskúmať všetky podozrenia o nasadení chemických zbraní v bojoch v občianskej vojne v Sýrii, a to aj po 21. auguste, keď sa na damaskom predmestí odohral chemický útok, v ktorom zahynulo najmenej 1400 ľudí vrátane detí.

Lavrov sa domnieva, že na základe nových zistení by inšpektori OSN mali vypracovať konečnú verziu správy o výsledkoch svojej misie a predložiť ju OSN.

Samotný Fabius na stretnutí s novinármi vyhlásil, že niet pochybností o zodpovednosti vlády prezidenta Bašára Asada za útok z 21. augusta.

"Keď vezmeme do úvahy množstvo plynu sarín, vektory a techniku použitú pri útoku, ako aj ďalšie aspekty, vyzerá to tak, že nie sú žiadne pochybnosti o tom, že za útokom je Asadov režim," uviedol Fabius. Podľa jeho slov francúzska rozviedka jednoznačne konštatovala, že útok spáchala sýrska vládna armáda.

Lavrov uviedol, že Rusko a Francúzsko sa zhodujú v tom, že konečným cieľom všetkých snáh je nastolenie mieru v Sýrii, avšak pokiaľ ide o spôsoby, akými k nemu dospieť, Paríž a Moskva nenašli spoločnú reč. Ako konečný cieľ Lavrov špecifikoval zastavenie krviprelievania a obnovenie mieru na základe rešpektovania suverenity Sýrie a jej svetského charakteru.

Francúzsko i Rusko, ako podčiarkol Lavrov, sa úplne zhodujú v nevyhnutnosti likvidácie chemického zbrojného arzenálu v Sýrii. Ruskí a americkí experti v Organizácii pre zákaz chemických zbraní v najbližších dňoch vypracujú dokument o mechanizme likvidácie sýrskych chemických zbraní, uviedol Lavrov. Rusko je podľa neho pripravené podieľať sa na opatreniach na zvýšenie bezpečnosti technikov, ktorí sa už na mieste zapoja do likvidácie sýrskych chemických zbraní.


Ashtonová verí, že správa OSN pomôže odhaliť vinníkov chemických útokov v Sýrii

Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová.
Foto: FOTO TASR/AP
Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová dnes vo vyhlásení pre médiá privítala zverejnenie správy inšpektorov OSN o udalostiach v Sýrii 21. augusta 2013, keď na území tejto blízkovýchodnej krajiny došlo k použitiu chemických zbraní.

Ashtonová upozornila, že po zverejnení správy OSN má teraz EÚ spoľahlivé dôkazy potvrdzujúce, že rozsiahly chemický útok s použitím plynu sarin bol v tento deň naozaj spáchaný.

Súčasne dodala, že použitie raketových nosičov typu zem-zem, obsahujúcich sarin, v štyroch oblastiach Damasku pomôže zistiť páchateľov tohto útoku.

"EÚ je jednotná a čo najdôraznejšie odsudzuje tento hrozný útok, ktorý predstavuje porušenie medzinárodného práva, vojnový zločin a zločin proti ľudskosti. Tieto zločiny nesmú zostať nepotrestané a páchatelia útokov musia byť predvolaní na zodpovednosť," skonštatovala Ashtonová.

Podľa vysokej komisárky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku zverejnenie správy OSN zdôrazňuje význam aktuálnej medzinárodnej iniciatívy zameranej na zabezpečenie rýchleho a bezpečného zničenia chemických zbraní Sýrie.

Ide o dohodu, ktorú sa v Ženeve podarilo dosiahnuť medzi predstaviteľmi Ruska a USA.

"Znovu potvrdzujem plnú podporu EÚ pre okamžitú realizáciu dohodnutého plánu. Vyzývam všetkých partnerov v rámci medzinárodného spoločenstva, aby sa chopili tohto podnetu a dosiahli širšiu zhodu pre rokovanie o politickom riešení konfliktu v Sýrii a pomohli tak ukončiť utrpenie sýrskeho ľudu," uviedla Ashtonová.


Výbuch na sýrsko-tureckom hraničnom priechode zabil údajne najmenej sedem ľudí

Auto explodovalo pri zátarase, ktorú kontrolujú povstalecké islamské brigády, asi 100 metrov od tureckej strany priechodu Báb al-Hawá.
Foto: TASR/AP
Najmenej sedem ľudí prišlo o život a 20 utrpelo zranenia pri explózii auta naloženého výbušninami na sýrskej strane hlavného hraničného priechodu s Tureckom, informovala turecká agentúra Dogan.

Auto explodovalo pri zátarase, ktorú kontrolujú povstalecké islamské brigády, asi 100 metrov od tureckej strany priechodu Báb al-Hawá. Výbuch zničil aj niekoľko okolitých áut. Zranených previezli do nemocnice v Turecku.

Agentúra Dogan neskôr informovala o siedmich obetiach, turecké ministerstvo zahraničných vecí však túto informáciu zatiaľ nepotvrdilo.

"Cieľom útoku bolo destabilizovať bezpečnosť na priechode. Zranenia utrpeli civilisti, ktorí čakali v rade," informoval jeden zo sýrskych aktivistov.

K útoku sa neprihlásila žiadna skupina. Agentúra Reuters však informovala, že podozrenie padlo na sily lojálne sýrskemu režimu. Napätie však stúpa aj medzi islamskými skupinami, napojenými na teroristickú sieť al-Káida, a umiernenými povstaleckými silami. Sporadicky dochádza medzi nimi k smrteľným stretom.

Útok na priechode sa odohral deň po tom, čo Turecko zostrelilo sýrsky vojenský vrtuľník, ktorý narušil jeho vzdušný priestor. Sýrska armáda útok označila za "unáhlený". Obvinila tureckú vládu, ktorá podporuje sýrskych povstalcov v boji proti režimu prezidenta Bašára Asada, zo snáh zvýšiť napätie pozdĺž hraníc.

Hraničný priechod Báb al-Hawá, ktorý sa nachádza v sýrskej provincii Idlib, kontrolujú povstalci od minulého roka.


Vyslanec OSN varoval pred rizikom zatiahnutia Izraela do sýrskej vojny

Boje medzi sýrskymi vládnymi jednotkami a povstalcami na Golanských výšinách vytvárajú riziko, že do občianskej vojny sa zapojí aj Izrael. Vyhlásil to dnes vyslanec OSN pre Blízky východ Robert Serry.

Vyslanec na pôde Bezpečnostnej rady OSN povedal, že boje na Golanských výšinách môžu "ohroziť prímerie" medzi Izraelom a Sýriou, ktoré platí od roku 1974 a dohliadajú naň mierové jednotky OSN.

Robert Serry podľa agentúry AP konštatoval, že počas minulotýždňových "ťažkých stretov" medzi sýrskou armádou a povstalcami dopadlo na izraelskú stranu línie päť delostreleckých granátov jedna strela z tanku. Izrael na incident nereagoval, dodal Serry.