< sekcia Zahraničie

Rok 2017 vo svete: Trump prezidentom, Rohingovia utekali z domova

Na kombo snímke dôležité udalosti, ktoré pohli svetom v roku 2017. Foto: TASR

Pozrite si výber z najdôležitejších udalostí roka 2017 vo svete.

Bratislava 3. januára (TASR) - Počas minulého roka sa svetová scéna musela vyrovnávať z rôznymi udalosťami - napríklad v USA sa stal 45. prezidentom USA, oficiálne sa začal brexit, či slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sa oficiálne ujal funkcie predsedu Valného zhromaždenia OSN.

20. januára - Donald Trump bol inaugurovaný za 45. prezidenta Spojených štátov amerických.

Prezident USA Donald Trump.
Foto: TASR/AP


29. marca - Británia oficiálne oznámila aktivovanie článku 50 Lisabonskej zmluvy, čím sa spustil proces jej odchodu z Európskej únie.

4. apríla - Maďarský parlament schválil vládnu novelu vysokoškolského zákona, ktorá sa najviac dotkla Stredoeurópskej univerzity (CEU) založenej v roku 1991 americkým finančníkom maďarského pôvodu Georgeom Sorosom.

1. júna - Americký prezident Donald Trump potvrdil, že Spojené štáty odstupujú od parížskej klimatickej dohody.

7. júla - 122 krajín zo 193 členských štátov OSN schválilo vôbec prvú globálnu dohodu o zákaze jadrových zbraní.

30. júla - V reakcii Kremľa na sankcie voči Moskve, schválené americkým Kongresom za údajné ovplyvňovanie amerických prezidentských volieb Ruskom, oznámil ruský prezident Vladimir Putin, že jeho krajinu musí do 1. septembra opustiť 755 amerických diplomatov.

5. augusta - Bezpečnostná rada OSN schválila doposiaľ najtvrdšie obchodné a investičné sankcie voči Severnej Kórei za dve júlové skúšky medzikontinentálnych balistických striel.

25. augusta - Začala sa (až doteraz prebiehajúca) vojenská operácia proti moslimom z etnika Rohingov v Mjanmarsku, ktorú úrad OSN pre utečencov nazval "učebnicovým príkladom etnickej čistky".

Príslušníci moslimskej menšiny Rohingov kráčajú po zničenej ceste v Shah Porir Deep v bangaldéšskom Teknaku v auguste 2017.
Foto: TASR/AP6. septembra - Súdny dvor EÚ v Luxemburgu zamietol žaloby Slovenska a Maďarska spojené s migračnou krízou.

12. septembra - Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sa oficiálne ujal funkcie predsedu Valného zhromaždenia OSN.

Predseda Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN) Miroslav Lajčák (vpravo) a generálny tajomník OSN António Guterres počas otvorenia Valného zhromaždenia OSN 19. septembra 2017 v sídle OSN v New Yorku.
Foto: TASR/AP


12. októbra - Spojené štáty oznámili rozhodnutie vystúpiť z Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Hneď po nich pristúpil k podobnému rozhodnutiu aj Izrael.

27. októbra – Katalánsko vyhlásilo nezávislosť od Španielska; Katalánsku republiku však neuznalo Španielsko ani žiadna iná suverénna krajina na svete.

Na archívnej snímke katalánsky premiér Carles Puidgemont.
Foto: TASR/AP


22. novembra - Trest doživotného väzenia uložil Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) bývalému bosnianskosrbskému vojenskému veliteľovi Ratkovi Mladičovi, ktorého uznal za vinného z genocídy a zločinov proti ľudskosti spáchaných počas bosnianskej vojny v rokoch 1992-95.

Na snímke z 12.júla 1995 bosnianskosrbský generál Ratko Mladič (vľavo) si pripíja s holandským veliteľom síl OSN Tomom Karremansom (druhý sprava) v bosnianskej obci Potočari, asi 5 km od Srebrenice. 26.mája 2011 zatkli v srbskej dedinke bývalého bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča, údajne zodpovedného za masakru až 8000 moslimských mužov a chlapcov zo Srebrenice počas vojny v Bosne.
Foto: TASR/AP24. novembra - Vyše tri stovky ľudí prišli o život pri najkrvavejšom atentáte v novodobých dejinách Egypta, keď islamistickí fundamentalisti zaútočili na mešitu v meste Bir al-Abd na severe Sinajského polostrova.

9. decembra - Iracká armáda ohlásila, že celé územie Iraku už úplne oslobodila od "teroristických bánd Islamského štátu" a znovu prevzala kontrolu nad iracko-sýrskymi hranicami.

15. decembra - Summit EÚ potvrdil vznik Stálej štruktúrovanej spolupráce EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany (PESCO).

Ministri obrany a zahraničných vecí 23 členských štátov EÚ podpísali v pondelok 13. novembra 2017 dokument, v ktorom vyjadrili záujem vytvoriť Stálu štruktúrovanú spoluprácu EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany (PESCO). .
Foto: TASR/AP

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.