< sekcia Zahraničie

Zástupcovia venezuelskej vlády a opozície sa vrátia do Nórska

Nicolás Maduro, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Nórska ministerka zahraničných vecí Ine Eriksenová Söreideová ocenila obe strany za to, že sa zapojili do tohto úsilia.

Caracas 25. mája (TASR) - Zástupcovia venezuelskej vlády a opozície sa rozhodli vrátiť do Nórska v rámci jeho sprostredkovateľského úsilia zameraného na vyriešenie politickej situácie v tejto juhoamerickej krajine. Informovala o tom v sobotu nórska vláda.

Nórsko sprostredkuje diskusie budúci týždeň v Osle, čo podľa agentúry AP naznačuje, že po mesiacoch eskalácie napätia medzi venezuelským prezidentom Nicolásom Madurom a opozičným lídrom Juanom Guaidóom sa môže k slovu dostať čoraz viac rokovanie.

Nórska ministerka zahraničných vecí Ine Eriksenová Söreideová ocenila obe strany za to, že sa zapojili do tohto úsilia.

Nórsko pred týždňom oznámilo, že malo "predbežné kontakty" so zástupcami venezuelskej vlády a opozície. Tieto kontakty boli "súčasťou prieskumnej fázy, ktorej cieľom je prispieť k nájdeniu riešenia situácie v krajine", uviedlo vtedy nórske ministerstvo zahraničných vecí.

Madurova vláda medzitým dokonca vyjadrila Nórsku "veľkú vďaku za úsilie a za budovanie dialógu". Bolo to prvé oficiálne potvrdenie Caracasu o jeho účasti na prieskumnej fáze a diskusiách v Osle.

Agentúra Reuters citovala jedného z vyslancov opozície Stalina Gonzáleza, že v Osle sa vtedy zišla každá strana separátne s nórskymi sprostredkovateľmi, ale k priamemu stretnutiu medzi zástupcami vlády a opozície nedošlo.

Maduro a predseda Národného zhromaždenia s prevahou opozície Guaidó vedú mocenský boj od januára, keď sa Guaidó vyhlásil za dočasného prezidenta s odôvodnením, že Madurovo vlaňajšie opätovné zvolenie nebolo legitímne. Guaidóa síce uznali desiatky krajín vrátane Spojených štátov, dosiaľ sa mu však nepodarilo zosadiť Madura. Toho vláda zasa nedokáže vyriešiť humanitárnu krízu v krajine ani umlčať opozíciu.