Zahraničie

V Rakúsku predpovedajú v eurovoľbách výrazný náskok ľudovcov S. Kurza

Podpora pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), ktorá tento mesiac ukončila spoločné vládnutie s ÖVP, poklesla podľa uvedenej prognózy na 17,5 percenta.

Účasť v eurovoľbách sa oproti roku 2014 zvýšila aj v Španielsku

Vo všetkých španielskych mestách sa konajú v nedeľu aj komunálne voľby, pričom sa rozhoduje o druhom funkčnom období starostiek Madridu a Barcelony. Prebiehajú aj voľby v 14 z 19 regiónov.

Na Srí Lanke zatkli pri operáciách takmer 100 podozrivých džihádistov

Do hlavného mesta Kolombo a jeho okolia, ako aj do ďalších významných miest krajiny vyslali približne 3000 vojakov. Ich pátranie sa začalo vo štvrtok 24. mája.

Izraelský prezident je zdesený z varovania pre židov v Nemecku

Počet xenofóbnych a antisemitských nenávistných zločinov stúpol vlani v Nemecku oproti predchádzajúcemu roku o takmer 20 percent.

Venezuela vyvinie vlastnú technológiu 4G s pomocou čínskej Huawei

USA minulý týždeň zaradili Huawei na čierny zoznam firiem, s ktorými nesmú americké spoločnosti obchodovať bez špeciálneho povolenia.

Sever Peru zasiahlo silné zemetrasenie

K otrasom došlo o 2.41 h miestneho času v strednej hĺbke asi 110 kilometrov, epicentrum ležalo 76 kilometrov juhovýchodne od dediny Lagunas a 92 kilometrov východne od väčšieho mesta Yurimaguas.,aktualizované 

Zahradil si po eurovoľbách želá vznik novej stredopravicovej koalície

Verím, že tieto voľby prinesú koniec starej veľkej koalície medzi EPP a socialistami, uviedol to český europoslanec Jan Zahradil.

Budova EP sa počas povolebnej noci zmení na obrovské mediálne centrum

Mediálny záujem o tieto voľby je omnoho vyšší ako v predchádzajúcich rokoch. Nikdy sme nemali tak veľa novinárov zaregistrovaných na volebnú noc, opísal situáciu hovorca EP Jaume Duch.

Brit zahynul pri zrážke dvoch jácht neďaleko Cannes

Úrad ešte oznámil, že zvyšných 17 ľudí na palubách oboch jácht prepravili v noci na nedeľu do bezpečia. Prípad vyšetruje námorná polícia.

Kurdskí väzni v Turecku po výzve Öcalana ukončili protestné hladovky

Öcalan, spoluzakladateľ Strany kurdských pracujúcich (PKK), je od roku 1999 väznený na ostrove Imrali pri pobreží Istanbulu, kde si odpykáva doživotný trest.

Účasť v eurovoľbách sa v prvých hodinách sa oproti roku 2014 zvýšila

V Maďarsku odovzdalo v nedeľu do 10.00 h svoje hlasy 17,2 percenta voličov, pri voľbách do EP v roku 2014 to bolo v rovnakom čase 11,5 percenta.

Agentúra AP: Do EP sa prvýkrát dostane slovenská krajne pravicová ĽSNS

Táto strana otvorene obdivuje nacistický bábkový Slovenský štát z obdobia druhej svetovej vojny. Členovia strany používajú nacistický pozdrav, obviňujú Rómov z kriminality na Slovensku, uviedla AP.

Troch francúzskych členov IS odsúdili na smrť

Muži, ktorých zadržali v Sýrii Spojenými štátmi podporované jednotky bojujúce proti džihádistom, sú prvými francúzskymi členmi IS odsúdenými na smrť v Iraku, kam ich odovzdali na proces.

Muscat: Sociálni demokrati na Malte dosiahli historické víťazstvo

Muscat povedal, že jeho Strana práce (PL) získala v sobotňajšom hlasovaní približne 55 percent hlasov - a približne o 45.000 hlasov viac než konzervatívna Nacionalistická strana (PN).

Weber hlasoval v eurovoľbách: Dúfa v Európu stredu a stability

Weber patrí do konzervatívnej politickej skupiny v Európskom parlamente (EP) s názvom Európska ľudová strana (EPP), ktorá dúfa, že si tam zachová postavenie najväčšej frakcie.

Voľby do EP sa v nedeľu konajú v 21 členských štátoch EÚ

Približne 418 miliónov ľudí v celej Európe si od štvrtku môže vyberať svojich kandidátov do EP, ktorý tvorí spolu 751 členov.,aktualizované 

Krajinské voľby v Brémach by mohli ohroziť Merkelovej koalíciu

Voľby v najmenšej spolkovej krajine Nemecka - Slobodnom hanzovom meste Brémy - budú mať zrejme tesné výsledky, SPD však hrozí, že príde o túto svoju baštu, v ktorej vládne 73 rokov.

Vodca kurdských povstalcov Öcalan vyzval na ukončenie hladoviek

Öcalan, spoluzakladateľ Strany kurdských pracujúcich (PKK), je od roku 1999 väznený na ostrove Imrali pri pobreží Istanbulu, kde si odpykáva doživotný trest.

Rúhaní: Iráne by sa mohlo konať referendum o jadrovom programe

Rúhání uviedol, že referendum navrhol Chameneímu ešte v roku 2004, keď bol vyjednávačom Iránu pre otázku jadrového programu. V tom čase podľa neho Chameneí s touto myšlienkou súhlasil.