Zahraničie

Bezpečnú zónu v Sýrii nebudú udržiavať žiadne pozemné sily USA

Americké sily zostanú v kontakte s Tureckom aj so sýrskymi kurdskými bojovníkmi, ktorí boli spojencami USA v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát.

Nemecký prezident udelil teológovi Halíkovi štátne vyznamenanie

Halík kríž prvej triedy Radu za zásluhy Nemeckej spolkovej republiky dostal za česko-nemecké zmierenie a angažovanosť za spravodlivú občiansku spoločnosť, ako aj dialóg medzi národmi a náboženstvami.

Erdogan: V bezpečnostnej zóne v Sýrii bude 12 pozorovacích stanovíšť

Turecký prezident taktiež povedal, že 195 z približne 750 bojovníkov teroristickej organizácie Islamský štát znova zajali.

Trump: Erdogan chce, aby prímerie v Sýrii fungovalo

Dohoda o prímerí bola ohlásená po štvrtkovom stretnutí amerického viceprezidenta Mikea Pencea s tureckým prezidentom Erdoganom v Ankare.

Asad prijal ruskú delegáciu

Ankara spustila 9. októbra v severnej Sýrii operáciu s krycím názvom Prameň mieru so zámerom vytvoriť nárazníkovú zónu, ktorá má poskytovať ochranu pre turecké hranice.

Orbán rokoval v Bruseli s monitorovacím výborom

Monitorovací výbor chcel s Orbánom rokovať aj pred májovými voľbami do Europarlamentu, no z Budapešti mu odkázali, že do daného termínu premiér nebude mať príležitosť sadnúť si s ním za rokovací stôl.

Podľa Jeana-Clauda Junckera urobila Európska únia historickú chybu

Prezident Severného Macedónska Stevo Pendarovski vyzval občanov svojej krajiny, aby pokračovali v reformách aj napriek sklamaniu.

Pri parlamente v Londýne našli podozrivý balík

Metropolitná polícia predtým uviedla, že na mieste boli prítomní špecialisti, ktorí podozrivý balík preverovali, a z tohto dôvodu okolie miesta uzavreli.

Pri náletoch a paľbe tureckých síl zahynuli najmenej 14 civilisti

Dohoda o prímerí bola ohlásená po štvrtkovom stretnutí amerického viceprezidenta Mikea Pencea s tureckým prezidentom Erdoganom v Ankare.

Lídri Francúzska, Nemecka a Británie sa chcú stretnúť s Erdoganom

Macron zároveň uviedol, že tureckú operáciu proti kurdským bojovníkom na severe Sýrie považuje za šialenstvo.

Počet obetí výbuchu v mešite v Afganistane stúpol na 62 mŕtvych

V období od januára do septembra 2019 prišlo v Afganistane v dôsledku bojov o život viac než 2500 civilistov a viac než 5600 ľudí utrpelo zranenia,aktualizované 

Protestujúci v Hongkongu sa vzopreli,mali masky kreslených postavičiek

Protestujúci v Hongkongu zvolili bezstarostnú, veselú formu nesúhlasu s rozhodnutím hongkonskej vlády zakázať tvárové masky na zhromaždeniach.

Erdogan: Ofenzívu v Sýrii obnovím, ak Kurdi nebudú rešpektovať dohodu

Dohoda o prímerí bola ohlásená po štvrtkovom stretnutí amerického viceprezidenta Mikea Pencea s tureckým prezidentom Erdoganom v Ankare.

Utečenci smerujúci do Európy čoraz častejšie volia Cyprus než Grécko

Cyperský denník Fileleftheros zverejnil oficiálne štatistiky, podľa ktorých v roku 2019 prišlo na ostrov 9000 migrantov. Ide o potvrdenie rastúceho trendu za posledné tri roky.

Na ostrove Mindanao pozastavili po zemetrasení výučbu na školách

Prerušenie výučby na neurčito sa týka celkovo 3873 škôl ležiacich v troch provinciách ostrova.

V Libanone sú v dôsledku protestov pozatvárané obchody a školy

Niektorí demonštranti si uprostred ulice postavili stany. V metropole Bejrút pálili odpadky. Mnohé hlavné cesty sú zablokované. Bezpečnostné zložky strážia hlavné vládne inštitúcie.

Britský kráľovský pár zmenil pre počasie program návštevy Pakistanu

Princ William s manželkou mali pôvodne v piatok absolvovať let na Chajbarským priesmykom nachádzajúcim sa na hraniciach s Afganistanom, ktorý museli vo štvrtok kvôli silnej búrke zrušiť.

Pri náletoch tureckých síl zahynuli v Sýrii najmenej piati civilisti

Dohoda o prímerí bola ohlásená po štvrtkovom stretnutí amerického viceprezidenta Mikea Pencea s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v Ankare.

Bývalý katalánsky líder Puigdemont sa v Belgicku prihlásil na polícii

K vydaniu zatykača na Puigdemonta, ktorý žije v belgickom azyle, došlo v pondelok.,aktualizované 

Brusel v nedeľu čaká masový protest proti možnému prepusteniu Dutrouxa

Kým Dutroux čaká len na hypotetickú možnosť podmienečného prepustenia na slobodu, jeho komplic Michel Lelievre sa 30. septembra ocitol na slobode - po 23 rokoch za mrežami, vrátane vyšetrovacej väzby.