Zahraničie

STREĽBA NA VIANOČNÝCH TRHOCH: Traja mŕtvi a 13 zranených

Francúzska prokuratúra začala vyšetrovať utorkový teroristický útok, ktorý spôsobil uzavretie niekoľkých časti mesta, kde sídli aj Európsky parlament.,aktualizované 

Erdogan: Turecko spustí o niekoľko dní novú vojenskú operáciu v Sýrii

Jeho vyhlásenie nasledovalo niekoľko hodín po tom, ako USA oznámili, že zriadili pozorovateľské stanovištia na severe Sýrie.

ODSÚDENÝ NA SMRŤ: Muž vrazil autom do ľudí

Podľa miestnych úradov bol útočník už v minulosti odsúdený aj za pašovanie drog či krádeže. Svojím najnovším činom sa vraj chcel pomstiť spoločnosti.

Budovu europarlamentu v Štrasburgu evakuovali až po polnoci

Poslanci a zamestnanci europarlamentu krátko po útoku na vianočných trhov dostali správu, že budova je z bezpečnostných dôvodov uzavretá a nikto z nej nemôže vyjsť a ani do nej vojsť.

Polícia ČR žiada o vydanie poslanca SPD Roznera na trestné stíhanie

Policajti z pražského krajského riaditeľstva chcú Roznera stíhať pre trestný čin popierania, spochybňovania, schvaľovania a ospravedlňovania genocídia.

Protest farmárov zablokoval hlavnú dopravnú tepnu do Varšavy

Desiatky farmárov v žltých vestách sa zhromaždili ráno na diaľnici A2, čím sa vytvorili južne od hlavného mesta kolóny vozidiel v dĺžke niekoľkých kilometrov.

Zrevidovali počet obetí útoku v Štrasburgu, 2 mŕtvi a 14 zranených

Identifikovaná bola zatiaľ len jedna obeť - ide o 45-ročného turistu z Thajska. Do Štrasburgu pricestoval spolu s manželkou len niekoľko hodín pred útokom, ku ktorému došlo krátko pred 20.00 h SEČ.

Obe Kórey skontrolovali odstránenie strážnych postov

Vojaci z oboch Kóreí si vymieňali cigarety a diskutovali pri tom, ako overovali odstránenie strážnych postov, uviedla agentúra AP.

Aktivisti v centre Moskvy vyjadrili podporu väznenému Sencovovi

Oleh Sencov je odporcom anexie polostrova Krym Ruskom, ku ktorej došlo v roku 2014. V tom istom roku ho na Kryme aj zadržali a o rok neskôr v Rusku odsúdili na 20 rokov väzenia za sprisahanie.

Nositeľka Nobelovej ceny mieru N. Murádová zavítala do rodného Iraku

Túto prestížnu cenu získala spolu s konžským lekárom Mukwegem, ktorých ocenili za úsilie smerujúce k tomu, aby sa sexuálne násilie prestalo používať ako zbraň vo vojnách a ozbrojených konfliktoch.

Hamas používa ženy a deti ako živé štíty v protestoch v pásme Gazy

Izraelská armáda oznámila, že incident prešetruje. Vo svojom vyhlásení však súčasne obvinila islamistické hnutie Hamas, že cynicky využíva civilné obyvateľstvo, najmä ženy a deti, ako živé štíty.

Ministerka spravodlivosti označila útok v Štrasburgu za atentát

Utorkový útok v blízkosti vianočných trhov v Štrasburgu si vyžiadal najmenej troch mŕtvych. Miestna policajná prefektúra v stredu informovala o zvýšení počtu zranených z 12 na 13.

Mayová z postu premiérky neodstúpi

Zmena vedenia by ohrozila našu budúcnosť. Slúžim národnému záujmu, dohoda o brexite je na dosah, povedala Mayová pred sídlom britských premiérov na Downing Street v Londýne.

P. Altmaier: Nemecká ekonomika vzrastie tento rok len o 1,5 až 1,6 %

Za najväčšie riziko pre Európu označil Altmaier nárast populizmu, pričom v tejto súvislosti poukázal najmä na násilné protesty vo Francúzsku. Hrozbou pre ekonomiku sú aj obchodné konflikty.

Vianočné trhy v Štrasburgu zostanú zatvorené, vyhlásili deň smútku

Všetky predstavenia a zábavné podujatia sú v meste zrušené. V materských a základných školách bolo zrušené vyučovanie.

Mayovej budú vyslovovať nedôveru ako líderke strany

Hlasovanie o nedôvere Mayovej ako líderke strany bolo iniciované po tom, ako sa za jej odchod vyslovilo viac ako 48 (15 percent) z 315 konzervatívnych členov Dolnej snemovne britského parlamentu.,aktualizované 

Po strelcovi zo Štrasburgu pátrajú stovky policajtov a vojakov

Ide o 29-ročného muža, pochádzajúceho zo Štrasburgu, na ktorého tajné služby viedli spis typu S kvôli jeho náboženskej radikalizácii.

Trump podpísal zákon,ktorý pomôže náboženským menšinám v Iraku a Sýrii

Prezident USA vyhlásil, že v posledných rokoch sa IS dopustil "strašných zverstiev" na náboženských a etnických menšinách v Sýrii aj Iraku, vrátane kresťanov, jezídov, šiitov a ďalších skupín.

Generálny tajomník OSN A. Guterres sa zúčastní na rozhovoroch o Jemene

Cieľom rokovaní pod záštitou OSN by malo byť ukončenie občianskej vojny v Jemene, ktorá spôsobila rozsiahlu humanitárnu krízu.

Kanadský súd povolil finančnej riaditeľke Huawei prepustenie na kauciu

Sudca Ehrcke oznámil rozhodnutie povoliť prepustenie finančnej riaditeľky Meng Wan-čou na kauciu po vypočúvaniach, ktoré trvali dva a pol dňa.