Zahraničie

Ukrajina víta verdikt vo veci kerčského incidentu

Rusko tvrdí, že Ukrajinské lode narušili jeho hranice. Ukrajina túto interpretáciu odmieta a tvrdí, že jej lode sa chceli len preplaviť cez Kerčský prieliv do Azovského mora.

Nemecký turista sa utopil pri pobreží južného Turecka

Klaus Volker Hackenberger (67) bojoval v mori o život čoskoro nato, ako začal plávať. Do vody vošiel neďaleko svojho hotela v letovisku Čolakli.

JAR: Prezident Ramaphosa po zvolení parlamentom zložil novú prísahu

Ramaphosa zohral v minulosti výraznú úlohu v zápase proti belošskej menšinovej vláde JAR a po páde apartheidu stal úspešným podnikateľom.

Uchádzačov o post lídra konzervatívcov pribúda

Minister zdravotníctva Matt Hancock v sobotu oznámil, že bude kandidovať na post lídra Konzervatívnej strany a tým aj na post britského premiéra.

Pri nehode slovenskej zostavy na Dunaji sa utopil lodník zo Srbska

Svedkovia uviedli, že lodník sa snažil doplávať k brehu, zakrátko ho však zrejme premohol silný prúd a utopil sa.

Pápež: Interrupcia nikdy nie je správna, ani vtedy, keď je plod chorý

Pápež na audiencii s účastníkmi konferencie proti interrupciám, nad ktorou mal záštitu Vatikán, povedal, že nesúhlas s umelým prerušením tehotenstva nie je záležitosťou náboženstva, ale ľudskosti.

Eurovoľby v Česku sa skončili, účasť v sobotu nepresiahla 30 percent

Českých voličov prišlo k urnám v piatok, v prvý deň ich eurovolieb, okolo desať až 20 percent; v sobotu nepresiahla účasť 30 percent.

Grécka pobrežná stráž zadržala pri malom ostrove 33 migrantov

Malý ostrov južne od ostrova Samos je obľúbeným tranzitným bodom pre tých ľudí, ktorí sa ilegálne vydávajú na plavbu z Turecka do Grécka.

Tribunál: Rusko musí prepustiť ukrajinské lode a námorníkov

Tribunál ITLOS so sídlom v Hamburgu, ktorý je medzivládnou organizáciou vytvorenou na základe Dohovoru OSN o morskom práve (UNCLOS), rozhodoval o žalobe Ukrajiny voči Rusku v prípade tzv. kerčského incidentu.

Nemecký komisár vlády varoval židov, aby nenosili kippy na verejnosti

Komisár vlády Klein dodal, že 90 percent ľudí, ktorí v Nemecku páchajú antisemitské zločiny, sú pravicoví extrémisti.

Po výbuchu v Lyone pátra polícia po podozrivom

Polícia vyzvala svedkov, aby sa jej prihlásili, a zverejnila fotografiu muža s bicyklom, ktorého zachytila bezpečnostná kamera krátko pred výbuchom.

Zemetrasenie v Japonsku:Pred príletom Trumpa sa triasli budovy v Tokiu

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v južnej časti prefektúry Čiba. Práve v tejto prefektúre má Trump hrať v nedeľu golf s japonským premiérom Šinzóom Abem.

Malta zachránila 216 migrantov, v Stredozemnom mori ich pribúda

Líbyjská pobrežná stráž v piatok uviedla, že neďaleko hlavného mesta Tripolis zachránila 290 migrantov z nafukovacích člnov.

Na Evereste zomreli ďalší dvaja horolezci, sezóna má už desať obetí

Britský horolezec Robin Fisher (44) vystúpil na vrchol v sobotu dopoludnia miestneho času, avšak pri zostupe po asi len 150 metroch skolaboval.

Trump pricestoval na štátnu návštevu Japonska

Trump s manželkou Melaniou dorazil na tokijské medzinárodné letisko Haneda na palube prezidentského špeciálu Air Force One po 14-hodinovej ceste.

Zaríf: Vysielanie posíl USA na Blízky východ je hrozbou pre mier

Spojené štáty tento mesiac zrušili posledné výnimky z uplatňovania rozsiahlych jednostranných sankcií, ktoré opätovne uvalili na Irán.

Severná Kórea porušila raketovými skúškami rezolúcie OSN

Bolton povedal, že Severná Kórea 4. a 9. mája testovala balistické strely krátkeho doletu, čím ukončila prestávku v odpaľovaní rakiet.

Voľby do EP pokračujú hlasovaním aj v ČR, Lotyšsku a na Malte

V Lotyšsku je hlasovanie jednodňové. Volebné miestnosti otvorili o 6.00 h SELČ a uzavrú ich o 19.00 h SELČ, následne by mali médiá zverejniť odhady.

USA obviňujú z nedávnych útokov na Blízkom východe Irán

USA majú podľa Gildaya dostatočné dôvody predpokladať, že iránske Revolučné gardy sú zodpovedné za výbuchy na štyroch tankeroch.

Pred 40 rokmi bol unesený Etan Patz

V roku 1983 vyhlásil prezident USA Ronald Reagan 25. máj za Deň nezvestných detí.