< sekcia SEKCIA: Zdravie

Počas víkendu skolabovalo 155 ľudí

Ilustračná snímka Foto: TASR/Henrich Mišovič

Pri zdravotných ťažkostiach v dôsledku prehriatia pacienta treba ochladzovať a podávať mu tekutiny po malých dúškoch.

Bratislava 1. júla (TASR) - Cez víkend (29. - 30. 6.) skolabovalo z tepla spolu 155 pacientov, v sobotu 79 a v nedeľu 76. Najviac, až 30 kolapsov, bolo v Prešovskom kraji. Najmenej pacientov malo zdravotné ťažkosti v dôsledku horúčav v Nitrianskom a v Trenčianskom kraji, išlo zhodne po 13 pacientov. TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR Alena Krčová.

Záchranári opakujú, aby ľudia dbali na prevenciu. V čase od 11.00 do 15.00 h sa treba zdržiavať v interiéri a dodržiavať dostatočný pitný režim. "Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev," povedala Krčová. Tekutiny treba podľa nej dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. "Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové stavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy," pripomína hovorkyňa OSZZS.

Pri zdravotných ťažkostiach v dôsledku prehriatia pacienta treba ochladzovať a podávať mu tekutiny po malých dúškoch. Ak sa zdravotný stav zhorší, treba kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.