Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia SEKCIA: Zdravie

Zdravotníkov Pavol Paška nakoniec neprijal

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Zdravotníci by sa chceli stretnúť aj s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom.

Bratislava 28. mája (TASR) - Zástupcovia zdravotníkov sa naďalej pokúšajú zabrániť trestaniu tých, ktorí v núdzovom stave nenastúpia do práce. O situácii dnes mali hovoriť s predsedom parlamentu Pavlom Paškom (Smer-SD), ten ich však nakoniec neprijal. Podľa šéfa Slovenskej lekárskej komory (SLK) Mariana Kollára to bolo pre pracovnú zaneprázdnenosť. Zároveň poukázal, že zdravotníci sa zjednotili, a preto verí, že výsledkom budú zmeny v legislatíve.

Zdravotníci by sa chceli stretnúť aj s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom. Žiadajú ho, aby legislatívne zmeny, ktoré tresty priniesli, vrátil späť do parlamentu. S hlavou štátu by chceli hovoriť ešte predtým, ako zaujme stanovisko k novele Trestného zákona. Kollár zdôraznil, že odmietajú popieranie práva zdravotníkov dať riadnu výpoveď, ako aj zabraňovanie im vo voľnom pohybe v rámci Európskej únie.

Okrem argumentov plánujú prezidentovi predložiť aj petíciu zo svojich radov, v ktorej malo asi 3000 zdravotníkov legislatívne zmeny odmietnuť. Šéfovia lekárskych a sesterských organizácií dnes tiež avizovali, že spustia na svoju podporu petíciu aj medzi verejnosťou.

Predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká potvrdila, že zdravotníci sa bavia s poslancami aj o možnosti napadnúť právnu normu na Ústavnom súde SR. Priblížila, že na znaky možnej protiústavnosti poukazuje aj analýza, ktorú majú od poslanca Radoslava Procházku (nezaradený). Problém má byť napríklad v obmedzovaní práva na štrajk, kde sa má vytvárať možnosť pre obštrukcie zo strany vlády. Kollár doplnil, že pre situáciu sa chcú obrátiť aj na viaceré európske inštitúcie.

Podľa schváleného návrhu novely Trestného zákona zdravotníci, ktorí v núdzovom stave neprídu do práce a ohrozia tak zdravie a životy ľudí, už nezostanú bez trestu. Hroziť im bude dvoj- až päťročné väzenie, strata registrácie na 10 rokov či peňažná sankcia. Zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti zdravotníkov navrhol poslanec NR SR zo Smeru-SD Jozef Valocký. Návrh odmietli všetky relevantné slovenské organizácie zastupujúce zdravotníkov, podporu im vyjadrili aj ich zahraniční partneri.