SEKCIA: Zdravie

Nákup vakcín sa má zmeniť, lekári ich už nemajú nakupovať

Nákup očkovacích látok priamo lekárom a ich skladovanie v ambulancii ministerstvo za bývalej vlády zdôvodňovalo bezpečnosťou pacienta a účinnosťou vakcíny.

Zuzana Zvolenská chce meniť Uhliarikovu cenotvorbu liekov

Cieľom návrhu má byť zavedenie spravodlivejšej metódy stanovovania cien liekov zohľadňujúcej zmeny cien v iných členských štátoch a zmeny výmenných kurzov.

Najviac pacientov na čakačkách má VšzP, najmenej Union ZP

Štátna VšZP má na čakacích listinách v porovnaní so súkromnou Union ZP 12,5-násobne viac poistencov. ,aktualizované 

Slovenská lekárska komora chce s Ficom hovoriť o jednej poisťovni

Partnerom Úradu vlády (ÚV) SR na rokovanie o tejto téme je ministerstvo zdravotníctva. ÚV SR preto vyjadril počudovanie nad tým, prečo lekári neoslovili v tejto veci šéfku rezortu Zuzanu Zvolenskú. ,aktualizované 

Ročne sa stanú stovky tisíc úrazov, liečba stojí vyše sto miliónov eur

Úrazy sú bežnejšie u dospelých ako u detí. ,aktualizované 

Bývalé vedenie VšPZ schválilo závierku veľmi skoro, aby vykázalo zisk

V otvorených otázkach audítor upozorňoval na potrebu vyrovnať zostatok účtu, na ktorom bolo evidované poistné – oprava migrácie vo výške 33,08 milióna eur.,aktualizované 

Vernostné systémy v lekárňach sa majú zakázať, presadzuje ministerstvo

Legislatívny návrh by podľa Lidinskej mal obsahovať aj iné zmeny, po ktorých volá i lekárnická komora, napríklad v oblasti otázky odbornosti.

Union ZP chce ostať na trhu, poistencom odkázala, aby sa neobávali

Vláda minulý týždeň odsúhlasila zámer zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia namiesto pluralitného, teda vytvorenia jednej zdravotnej poisťovne. ,aktualizované 

Nová predsedníčka M. Pažinková sa ujala funkcie v ÚDZS

Ambíciou novej Moniky Pažinkovej je, aby bol úrad dôveryhodnou a rešpektovanou inštitúciou pre občanov, pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti aj zdravotné poisťovne.

Doplatky vzrástli u vyše 1200 liekov, u niektorých aj o desiatky eur

Doplatky vzrástli u 1239 liekov a poklesli u 432 liekov. Pri viacerých liekoch síce klesla cena, ale znížila sa aj úhrada zdravotných poisťovní, pacient tak tento krok nepocíti.

Napádanie zákona o mzdách lekárov by podľa LOZ narušilo sociálny zmier

LOZ avizovalo možné podania na inšpektoráty práce pre podozrenie z nedodržiavania Zákonníka práce v nemocniciach združených v ANS.

Zmluva medzi UNLP a LF UPJŠ sa skončila, budúcnosť medikov je neistá

Dekan LF Leonard Siegfried dnes pred novinármi vyhlásil, že UPJŠ sa rozhodla po porade prednostov nepodpísať návrh zmluvy, ktorý predložila UNLP.,aktualizované 

Nemocnice hlásia nedostatok krvi, prosia o urgentnú pomoc

Krv môže darovať zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, nesmie však prísť nalačno a mal by vypiť aspoň pol litra tekutín.

Európska federácia sestier podporuje požiadavky slovenských sestier

EFN vyzýva Ústavný súd SR, aby na základe podnetu Generálnej prokuratúry rozhodol, či je zákon o mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek v súlade s Ústavou SR i medzinárodným právom.

Pozor na kliešte pri návšteve prírody, prenášajú boreliózu

Najlepšou prevenciou pri voľnom pohybe v prírode je preto vhodný odev, obuv a používanie repelentov. Po návrate z prírody je potrebné dôkladne si prehliadnuť celé telo vrátane vlasovej časti.

Pohlavnú chorobu LGV zatiaľ na Slovensku nezaznamenali

Ochorenie sa vyskytuje hlavne v Afrike, Ázii, Karibiku a Južnej Amerike. U mužov je výskyt ochorenia častejší ako u žien.

RNDr. STANEKOVÁ: AIDS sa netýka len homosexuálov a prostitútok

Pri diagnostikovaní jednej z najzákernejších chorôb 21.storočia sa denne stretáva so smutnými osudmi ľudí, ktorým sa od základov mení ich život.

Počet hlásených pohlavných chorôb klesá

Najviac pacientov so syfilisom bolo v minulom roku v Košickom a Bratislavskom kraji. Najvyšší výskyt kvapavky bol zase v Nitrianskom kraji. Pohlavné choroby sa týkali najmä slobodných.

V Bratislave zomrel urológ Vladimír Zvara

Profesor Zvara zaistil slovenskej urológii uznanie a medzinárodné renomé. Prednášal v zahraničí, bol čestným členom Európskej urologickej spoločnosti.

Nemocnice zaevidovali vyše 60 prípadov hnačiek vyvolaných klostrídiami

Agresívne baktérie klostrídie predstavujú čoraz väčší problém aj pre českých zdravotníkov. Počet pacientov, ktorí zomierajú na takmer nevyliečiteľné hnačky, sa zvyšuje.