Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Žilinský kraj

Liptovské Kľačany symbolizuje nová drevená socha svätej Alžbety

Históriu aj náboženský ráz obce Liptovské Kľačany symbolizuje nová drevená plastika svätej Alžbety Uhorskej (na snímke). Tri metre vysokú a viac ako pol tony vážiacu sochu nainštalovali v novembri hneď vedľa cesty do miestneho kostola. Foto: TASR

Obec oslovila niekoľkých rezbárov. Na ponuku zareagovala dvojica umelcov Michal Palko a Vladimír Lofaj.

Liptovské Kľačany 27. novembra (TASR) – Históriu aj náboženský ráz obce Liptovské Kľačany symbolizuje nová drevená plastika svätej Alžbety Uhorskej. Tri metre vysokú a viac ako pol tony vážiacu sochu nainštalovali v novembri hneď vedľa cesty do miestneho kostola. Obec ju dostala ako dar od rezbárskych majstrov a tamojší starosta Ján Hollý hovorí, že ju k nim „dofúkal vietor“.

Vznik plastiky totiž súvisí s vetrom, ktorý v roku 2016 polámal konáre prestarnutých topoľov v miestnom chotári. „Tie potrhali elektrické vedenie a energetici nariadili stromy vyrúbať. Toto drevo skončilo ako palivo, teda okrem hrubých nadrozmerných kmeňov, ktorým sme hľadali iné, zmysluplnejšie uplatnenie,“ priblížil starosta pre TASR.

Obec oslovila niekoľkých rezbárov. Na ponuku zareagovala dvojica umelcov Michal Palko a Vladimír Lofaj. Tí si kmene odviezli a ako protihodnotu prisľúbili, že z dreva niečo vyrežú. „Takmer po roku a pol sa mi ozvali, že môžem prísť na prvý náhľad toho, čo vyrobili. Bolo hneď jasné, že ide o podobizeň svätej Alžbety. Táto známa uhorská svätica je patrónkou našej farnosti a zároveň obce,“ dodal.

Spomínaný kostol v Liptovských Kľačanoch zasvätený sv. Alžbete dal v roku 1339 postaviť šľachtic Štefan, zvaný Kunč, verný spojenec župana Donča. Kostol sa zakrátko stal farnosťou.

Časť územia, ktoré obhospodaroval tamojší farár spolu so svojimi farníkmi, sa až do 19. storočia volala Svätá Alžbeta. Socha sa tak pre miestnych stala symbolom viery a histórie. V uplynulých dňoch ju požehnali misionári z rádu františkánov.

Spoluautor sochy Michal Palko sa narodil v Ružomberku, kde vyrastal aj vyštudoval. Momentálne pracuje na základnej umeleckej škole v Liptovskom Mikuláši. Sochárstvom sa zaoberá zhruba osem rokov, no len pre zábavu a relax. Vo svojej tvorbe sa venuje prevažne duchovnej tematike alebo abstrakcii. Spolu s kolegom Vladimírom Lofajom a Martinom Moravčíkom sú zakladateľmi umeleckého zoskupenia TAtrArt.