Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila
< sekcia Žilinský kraj

Liptovský Mikuláš rozhádala protipovodňová hrádza

Exprimátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský Foto: TASR/Martin Pavelek

Liptovskomikulášska mestská samospráva vybudovala v roku 2014 podľa súčasného vedenia hrádzu, ktorú nepotrebovala. Exprimátor A. Slafkovský svoje rozhodnutie bráni.

Liptovský Mikuláš 18. apríla (TASR) - Liptovskomikulášska mestská samospráva vybudovala v roku 2014 podľa súčasného vedenia protipovodňovú hrádzu, ktorú nepotrebovala. "Z mestskej kasy odišlo 37.000 eur na akciu, ktorú mesto nemalo ako stavebník realizovať, ani zaplatiť," informovala TASR hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Pokračovala, že pôvodným stavebníkom hrádze bol Kanoe Tatra Klub (KTK) Liptovský Mikuláš, ktorý následne vstúpil do spoločnosti Enviro Energo. Tá mala zabezpečiť vybudovanie protipovodňovej hrádze pri hati na Váhu v blízkosti sídliska Nábrežie ako súčasť malej vodnej elektrárne. "Vtedajší primátor Alexander Slafkovský však uzatvoril dohodu o prevode práv a povinností, na základe ktorej sa stavebníkom stalo mesto. Už v tom čase bol predsedom správnej rady spoločnosti KTK, ktorá bola pôvodným stavebníkom hrádze. Konateľ spoločnosti Enviro Energo Ivan Cibák bol zase tajomníkom KTK," vysvetlila hovorkyňa radnice.

Mesto Liptovský Mikuláš bolo podľa predstaviteľov KTK pravidelne ohrozované vybrežením rieky Váh nad provizórnou haťou. Vodáci preto vypracovali projekt „Hať, MVE a úprava Areálu vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši“ aj so stavebným povolením, ktorý by tento problém vyriešil. "Nakoľko k jeho realizácii doposiaľ nedošlo a situácia bola vážna, mesto vybudovalo protipovodňovú hrádzu s tým, že využilo hotovú projektovú dokumentáciu a stavebné povolenie. K tejto výstavbe došlo pod podmienkou, že uvedená čiastka 37.000 eur bude v prípade realizácie projektu mestu vrátená," skonštatoval tajomník KTK Ivan Cibák.

"Mesto Liptovský Mikuláš toto protipovodňové opatrenie nepotrebovalo. Pracovná skupina z mesta totiž ešte predtým, v marci 2014, identifikovala 16 lokalít, kde bolo potrebné vybudovať protipovodňové opatrenia a úprava pravobrežnej hrádze nad haťou Váhu sa v týchto rizikových lokalitách nenachádzala," upozornil zástupca primátora mesta Ján Bonko. Mesto sa tak podľa neho stalo stavebníkom protipovodňového opatrenia v hodnote 37.000 eur, ktoré stavať nemuselo.

Bývalý primátor Alexander Slafkovský hovorí, že tvrdenia mesta sú súborom demagógie a lží, hrubo zavádzajú verejnosť a navyše nespravodlivo obviňujú vodákov zo zneužívania mestských financií. "Tvrdenie, že mesto Liptovský Mikuláš toto protipovodňové opatrenie nepotrebovalo je rovnako pravdivé, ako povedať, že nepotrebuje rekonštrukciu ciest a chodníkov. Mesto malo morálnu povinnosť podporiť toto riešenie, ak nechcelo de facto zrušiť areál vodného slalomu," doplnil. Ako ďalej uviedol, týmto riešením magistrát dosiahol kombináciu výstavby cyklochodníka a navýšenia hrádze, čím vyriešil dva problémy jednou stavbou.