< sekcia Žilinský kraj

Vo Fatrách sa popoludní môžu vyskytnúť lavíny z mokrého snehu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

V pondelok ráno bolo na horách zamračené, hmlisto a ojedinele slabo snežilo.

Liptovský Hrádok 8. januára (TASR) – Vo vysokohorskom teréne Tatier trvá mierne lavínové ohrozenie, vo Veľkej a Malej Fatre je dopoludnia len malé nebezpečenstvo. Situácia vo Fatrách sa však podľa Horskej záchrannej služby (HZS) popoludní zmení a lavínové ohrozenie vplyvom oteplenia stúpne na mierne.

V stredných horských polohách nastala jarná situácia, kedy striedaním kladných a záporných teplôt dochádza k stabilizácii snehovej pokrývky. Podľa Marka Biskupiča zo Strediska lavínovej prevencie HZS sa však v najvyšších polohách Tatier môžu ojedinele vyskytnúť menej stabilné snehové dosky a vankúše rôznej tvrdosti. Ich uvoľnenie sa predpokladá hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení na strmých záveterných svahoch. "Vo Fatrách sa popoludní najmä na trávnatých svahoch môžu vyskytnúť spontánne lavíny z mokrého snehu," vysvetlil Biskupič.

V pondelok ráno bolo na horách zamračené, hmlisto a ojedinele slabo snežilo. "Do nadmorskej výšky 1800 metrov je sneh vlhký, ojedinele s kôrou, avšak nenosný vplyvom tepla," ozrejmil Biskupič s tým, že od 1800 metrov je snehová pokrývka dostatočne stabilizovaná.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.