< sekcia Zimné športy

Biatlonista Fourcade triumfoval aj v stíhačke a získal tretie zlato

Na snímke francúzsky biatlonista Martin Fourcade triumfoval v šprinte mužov na 10 km na majstrovstvách sveta v nórskom Osle v sobotu 5. marca 2016. Foto: TASR/AP

Prvé dve streľby v ľahu mal bezchybné, ale v dvoch stojkách trikrát minul. Napriek tomu mal v cieli viac ako 20-sekundový náskok pred Björndalenom.

Oslo 6. marca (TASR) - Francúzsky biatlonista Martin Fourcade získal na majstrovstvách sveta v nórskom Osle tretiu zlatú medailu. Po triumfoch v mixštafetách a sobotňajšom šprinte dominoval v nedeľu aj v stíhacích pretekoch na 12,5 km. Na radosť domácich fanúšikov v Holmenkollene brali striebro a bronz domáci pretekári, keď za favorizovaným Francúzom sa umiestnili veterán Ole Einar Björndalen a Emil Hegle Svendsen.

Z dvojice slovenských reprezentantov sa viac darilo Martinovi Otčenášovi, ktorý si v porovnaní so šprintom pohoršil o päť miest a obsadil 30. priečku. Matej Kazár vybehol do stíhačky z 57. pozície a napokon skončil 44.

Fourcade v nedeľu nepodal dominantný výkon, ale aj tak mu to stačilo na pohodlné víťazstvo. Prvé dve streľby v ľahu mal bezchybné, ale v dvoch stojkách trikrát minul. Napriek tomu mal v cieli viac ako 20-sekundový náskok pred Björndalenom. Nórsky veterán sa v streľbe pomýlil dvakrát, ale v behu na Francúza nestačil. Tretí Svendsen pri jednom chybnom výstrele mal v cieli stratu 31,2 sekundy.

Fourcade získal ôsme individuálne zlato zo svetových šampionátov, celkovo svoju zbierku z MS rozšíril na 17 cenných kovov. Nedeľňajším triumfom si zároveň poistil vedenie v priebežnom poradí Svetového pohára.

MS v biatlone - stíhačka mužov na 12,5 km:
1. Martin Fourcade (Fr.) 32:56,5 min (3)
2. Ole Einar Björndalen (Nór.) +20,1 s (2)
3. Emil Hegle Svendsen (Nór.) +31,2 (1)
4. Johannes Thingnes Bö (Nór.) +38,3 (3)

Nemka Dahlmeierová zlatá v stíhačke na 10 km

Nemecká biatlonistka Laura Dahlmeierová získala po bezchybnej streľbe zlato v nedeľňajších stíhacích pretekoch na 10 km na majstrovstvách sveta v nórskom Osle. Druhé miesto obsadila Talianka Dorothea Wiererová (+48,3), tretia skončila Marie Dorinová-Habertová z Francúzska (+57,3).

Z kvarteta Sloveniek na slávnom Holmenkollene si najlepšie počínala Paulína Fialková, ktorú s dvoma streleckými chybami klasifikovali na 23. mieste. Jana Gereková prišla do cieľa na 46. priečke, Ivona Fialková bola 53. a Terézia Poliaková 58.

Dahlmeierová ziskom premiérového zlata z MS nadviazala na kvalitný výkon zo sobotňajšieho šprintu, kde získala bronz. "Odjazdila som perfektné preteky, ani tomu nemôžem uveriť. Skutočne nemám slov," povedala víťazka v cieli do kamier televízie ARD. Dvadsaťdvaročná Dahlmeierová spolu s krajankou Franziskou Preussovou, ktorá skončila šiesta, boli jediné pretekárky zo 60-členného štartového poľa s čistou streľbou v cieli.

Preteky nevyšli líderke priebežnej klasifikácie seriálu Svetového pohára Češke Gabriele Soukalovej, ktorá sa na strelnici päťkrát pomýlila a napokon obsadila 11. miesto.