Sobota 4. máj 2024Meniny má Florián
< sekcia Zimné športy

Boe si po triumfe v hromadných pretekoch upevnil pozíciu lídra

Na snímke nórsky biatlonista Johannes Thingnes Boe. Foto: TASR/AP

Nové Město na Moravě 23. decembra (TASR) - V pretekoch s hromadným štartom 3. kola Svetového pohára biatlonistov sa radoval z víťazstva už tretí raz za sebou Nór Johannes Thingnes Boe. Na 15 km trati v Novom Měste na Moravě zdolal druhého Francúza Quentina Fillona Mailleta o 46,5 sekundy a tretieho Rusa Jevgenija Garaničeva o 54,1.

Slovenský biatlon v týchto pretekoch nemal zastúpenie, keďže sa nikto nekvalifikoval, či už cez poradie SP, alebo predchádzajúcimi výsledkami v Novom Měste na Moravě. V priebežnom hodnotení SP si vedenie upevnil J.T. Boe.

'Mass' preteky boli na Vysočine vôbec prvé v tejto sezóne a 30-tisícovej kulise divákov pripravili opäť dramatický zážitok. Medzi tridsiatkou štartujúcich vyčnieval vďaka doterajším výsledkom a súčasnej forme J.T.Boe, no tlak súperov bol na neho spočiatku značný.

V počasí s plusovou teplotou na strelnici fúkalo zľava a Francúz Fourcade po sobotnom bezchybnom streleckom výkone mierenie uponáhľal, keď netrafil štvrtý aj piaty terč. J.T.Boe nezakolísal a bol jeden z 11-tich, čo vybielili všetky terče. Druhá 'ležka' lídrovské postavenie oboch bratov Boeovcov zvýraznila, najbližšie k nim so stratou menšou ako 10 sekúnd bol Rakúšan Eder.

V druhej polovici pretekov zostal na špici už len J.T.Boe po tom, čo Tarjei Boe netrafil prvý a druhý stojkový terč. Pred Rusom Garaničevom mal náskok už 36,2 s. V záverečnej 'stojke' J.T.Boe dokonal svoju streleckú neomylnosť a suverénne dominoval, so šiestym víťazstvom v sezóne, 28. v kariére. O ďalšie priečky na pódiu sa tuho bojovalo až do konca v prospech druhého Francúza Fillona Mailleta.