< sekcia Zimné športy

Biatlon-SP: J.T. Boe získal glóbus aj v pretekoch s hromadným štartom

Na snímke nórsky biatlonista Johannes Thingnes Boe víťazí v pretekoch mužov na 15 km s hromadným štartom počas 9. finálového kola Svetového pohára v biatlone v nórskom Holmenkollene 24. marca 2019. Foto: TASR - Michal Svítok

Boe išiel výborne a svoj náskok na Peiffera zvýšil pri príchode na záverečnú stojku z 9,1 na 26 sekúnd.

Holmenkollen 24. marca (TASR) - Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Boe zvíťazil v nedeľňajších pretekoch s hromadným štartom vo finále Svetového pohára v Holmenkollene a získal aj posledný malý glóbus, ktorý mu chýbal v zbierke. Kráľ sezóny mal už pred pretekmi istý aj ten veľký za celkový triumf v SP. Na druhom mieste finišoval Nemec Arnd Peiffer (+19,2 s) a tretí bol jeho krajan Benedikt Doll (+38,0 s).

O malý glóbus za "mass" bojovali v nedeľu najmä J. T. Boe s Francúzom Quentinom Fillonom Mailletom, obaja mali pred pretekmi zhodne 202 bodov. Malú šancu mal aj Peiffer (165 b). Fillon Maillet však pokazil úvodné ležky, keď v nich nazbieral tri chyby, naopak J. T. Boe bol bezchybný a bojoval o víťazstvo v poradí i pretekoch. Po druhej streleckej položke figuroval na druhom mieste, hneď za ním bol taktiež čistý Peiffer, na čele išiel Nór Vetle Sjastad Christiansen. O pódium bojoval aj ďalší bezchybný Philipp Nawrath. Po prvej streľbe v stoji bol už na čele osamotený J. T. Boe a za ním trio Nemcov Peiffer, Nawrath a s jednou chybou Benedikt Doll. Ďalší strácali už veľa a tak sa o triumfe rozhodovalo medzi týmto kvartetom.

Boe išiel výborne a svoj náskok na Peiffera zvýšil pri príchode na záverečnú stojku z 9,1 na 26 sekúnd. Mohol si tak dovoliť aj jednu chybu, no suverén končiacej sezóny zastrieľal opäť perfektne, s čistým štítom si prišiel pre rekordný šestnásty triumf v ročníku a taktiež pre posledný malý glóbus. Dvadsaťpäťročný Nór tak získal veľký glóbus za celkový triumf v SP, všetky štyri malé za jednotlivé disciplíny a s krajanmi sa tešil z víťazstiev aj v štafetách, mixoch a Pohári národov. Vďaka výhram v súťažiach tímov tak prekonal vlaňajší výkon Francúza Martina Fourcada, ktorý vtedy dominoval vo všetkých disciplínach jednotlivcov a vyhral i celkové poradie SP.

"Biatlon mal predo mnou množstvo legendárnych pretekárov, byť teraz medzi nimi, je niečo špeciálne. Je úžasné, že som sa zapísal do dejín," povedal ešte po sobotňajšom pätnástom triumfe, ktorým prekonal dovtedajší rekord M. Fourcada. Boe získal na nedávnych MS v Östersunde štyri zlaté a jednu striebornú medailu a stal sa tak najúspešnejším mužom na šampionáte.