< sekcia Zimné športy

Johaugová a Sundby vyhrali kanadskú Tour aj celý Svetový pohár

Therese Johaugová sa teší z víťazstva Foto: TASR/AP

Slovenská reprezentantka Alena Procházková obsadila v záverečných stíhacích pretekoch v Canmore 26. priečku so stratou 13:09,5 na víťazný čas a v konečnom hodnotení SP skončila na 44. pozícii.

Canmore 13. marca (TASR) - Absolútnymi víťazmi prvého ročníka kanadskej Tour v behu na lyžiach sa stali Therese Johaugová a Martin Johnsrud Sundby. Nórski reprezentanti ovládli prebiehajúcu sezónu suverénnym spôsobom a obaja vo svojich kategóriách vyhrali Svetový pohár. Slovenská reprezentantka Alena Procházková obsadila v záverečných stíhacích pretekoch v Canmore 26. priečku so stratou 13:09,5 na víťazný čas a v konečnom hodnotení SP skončila na 44. pozícii.

Johaugová získala veľký krištáľový glóbus druhýkrát v kariére. V stíhačke na 10 km vypálila všetkým súperkám rybník a do cieľa prišla v čase 34:12,4 min., čím stanovila nový rekord. Prebiehajúcu sezónu zakončila ziskom sedemnásteho vavrínu v rámci SP. Druhá finišovala Heidi Wengová s viac ako minútovým odstupom, tretia ďalšia Nórka Ingvild Flugstad Östbergová. Johaugová nazbierala do hodnotenia SP dovedna 2681 bodov, čím predbehla aj mužského víťaza Sundbyho.

Severský suverén predviedol v záverečnej stíhačke rovnako výborný výkon. Klasickú pätnástku vyhral časom 47:24,1 pred Rusom Sergejom Usťugovom, ktorý bol na kanadskej Tour jeho najväčším súperom. Tretí skončil Petter Northug s odstupom 1:52,5 min. V seriáli SP sa jeho zberateľská zbierka zastavila na 2646 bodoch, druhý Northug získal o viac ako tisíc bodov menej.