Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Zimné športy

BEH NA LYŽIACH: Kläbo vyhral v Ruke na 15 km klasicky, Mlynár 91.

Na archívnej snímke vľavo slovenský reprezentant Peter Mlynár

Medzi ženami štartovala aj Slovenka Alena Procházková. V cieli ju klasifikovali na 78. priečke so stratou 3:31,5 minúty na víťazku.

Ruka 25. novembra (TASR) - Víťazkou sobotňajších pretekov Svetového pohára v behu na lyžiach sa na 10 km klasicky stala Nórka Marit Björgenová. Vo fínskom stredisku Ruka skončila druhá so stratou 17 sekúnd Charlotte Kallová zo Švédska. Tretiu priečku ukoristila ďalšia Nórka Ingvild Flugstad Östbergová (+17,8).

Pre 37-ročnú Björgenovú je to už rekordný 111. triumf v pretekoch SP. Kallová sa síce držala na prvých medzičasoch na líderskej pozícii, záver však už patril Björgenovej. V pretekoch štartovala aj Slovenka Alena Procházková. V cieli ju klasifikovali na 78. priečke so stratou 3:31,5 minúty na víťazku.

Nórky tak nechali zabudnúť na piatkový slabší deň, keď chýbali na pódiu v šprinte. Úradujúca víťazka SP Heidi Wangová skončila štvrtá a štvrtou Nórkou v elitnej desiatke bola Ragnhild Hagová na šiestom mieste. Nemka Stefanie Böhleová (26. miesto) nastúpila na rekordný 322. štart v SP, čím prekonala rekord Taliana Giorgia di Centu.

V sobotňajších pretekoch mužov na 15 km klasicky zvíťazil Nór Johannes Hösflot Kläbo. S odstupom 15,3 sekundy obsadil druhú priečku jeho krajan Didrik Tönseth, tretí dobehol fínsky reprezentant Iivo Niskanen (+17,7).

Dvadsaťjedenročný Kläbo sa tešil z víťazstva v druhých pretekoch za sebou v prebiehajúcej sezóne SP. Víťaz celkovej klasifikácie z predchádzajúcej sezóny 2016/2017 Martin Johnsrud Sundby z Nórska dobehol so stratou 30,7 sekundy ôsmy. Slovák Peter Mlynár skončil na 91. mieste, keď na víťaza stratil 3:30,2 minúty.

výsledky:

ženy - 10 km klasicky: 1. Marit Björgenová (Nór) 25:07,6 min., 2. Charlotte Kallová (Švéd.) +17,0 s., 3. Ingvild Flugstad Östbergová +17,8, 4. Heidi Wengová (obe Nór.) +34,0, 5. Teresa Stadloberová (Rak.) +36,4, 6. Ragnhild Hagová (Nór.) +38,2, 7. Natalia Neprjajevová (Rus.) +42,8, 8. Stina Nilssonová (Švéd.) +46,1, ... 78. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR) +3:31,5 min.

poradie v SP (po 2 z 31 pretekov): 1. Stina Nilssonová (Švéd.) 80 bodov, 2. Kallová 68, 3. Julia Belorukovová (Rus.) 61, 4. Neprjajevová 60, 5. Sadie Bjornsenová (USA) a Ida Ingemarsdotterová (Švéd.) obe 54

muži - 15 km klasicky: 1. Nór Johannes Hösflot Kläbo 33:38,8 min., 2. Didrik Tönseth (obaja Nór.) +15,3 s., 3. Iivo Niskanen (Fín.) +17,7, 4. Alexander Bolšunov (Rus.) +19,9, 5. Alexej Poltoranin (Kaz.) +25,6, 6. Jevgeni Belov (Rus.) +26,5, 7. Emil Iversen +30,2, 8. Martin Johnsrud Sundby (obaja Nór.) +30,7, ... 91. Peter MLYNÁR (SR) +3:30,2 min

poradie v SP (po 2 z 31 pretekov): 1. Kläbo 100 bodov, 2. Paal Golberg (Nór) 70, 3. Bolšunov 70, 4. Calle Halfvarsson (Švéd.) 69, 5. Niskanen (Fín.) 63, 6. Iversen 54