Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Zimné športy

Kristoffersen vyhral slalom vo Wengene, Žampovci neuspeli

Slovenský lyžiar Adam Žampa (na snímke) nepostúpil do druhého kola nedeľňajšieho slalomu Svetového pohára alpských lyžiarov vo Wengene 15. januára 2016. Foto: TASR/AP

Slovák Adam Žampa so štartovým číslom 33 zaostal za priebežným lídrom Nórom Henrikom Kristoffersenom až o 2,44 sekundy a do elitnej tridsiatky sa nezmestil.

Wengen 15. januára (TASR) - Nór Henrik Kristoffersen vyhral nedeľňajší slalom Svetového pohára alpských lyžiarov vo švajčiarskom Wengene a osamostatnil sa na čele hodnotenia disciplíny. Obhajca vlaňajšieho triumfu viedol už po prvom kole a v druhom odolal ataku lídra seriálu Rakúšana Marcela Hirschera. Súhrnne ho predstihol o 15 stotín sekundy. Slováci Adam a Andreas Žampovci sa do druhého kola neprebojovali.

Kristoffersen potvrdil pozíciu topfavorita, keď už v prvom kole predviedol kompaktnú jazdu bez viditeľných chýb a v záverečnej pasáži ju ešte vygradoval. V druhom jeho pozíciu zo štvrtej priečky výrazne atakoval Hirscher. Dosiahol najrýchlejší čas, no napokon za Nórom tesne zaostal. S Kristoffersenom boli doteraz spoločne na čele disciplíny so zhodným počtom bodov. Tretie miesto obsadil Nemec Felix Neureuther (+0.63), ktorý sa na pódium posunul z 13. miesta. Prekvapujúco druhý z prvého kola Nór Leif Kristian Haugen nezvládol druhú jazdu a vypadol.

"Videl som druhú jazdu Marcela a bola veľmi rýchla. On je naozaj dobrý, jazdí s dostatočnou agesivitou a silou. Ja lyžujem skôr pocitovo. V tejto sezóne je to v slalome naozaj tesné," povedal v cieli Kristoffersen, ktorému stačila aj piata najrýchlejšia jazda v druhom kole. Bolo to jeho štvrté víťazstvo v sezóne a celkovo štrnáste v kariére.

Adamovi Žampovi preteky nevyšli. V prvom kole so štartovým číslom 33 zaostal za Kristoffersenom až o 2,44 sekundy a obsadil 44. miesto. Na miesto v elitnej tridsiatke mu chýbalo 69 stotín. Jeho brat Andreas Žampa prvé kolo nedokončil.