< sekcia Zimné športy

Obrovský slalom v Kranjskej Gore vyhral Pinturault, Adam Žampa je 21

Slovenský lyžiar Adam Žampa počas pretekov obrovského slalomu mužov Svetového pohára v alpskom lyžovaní v slovinskom lyžiarskom stredisku Kranjska Gora 4. marca 2016. Foto: TASR/AP

Slovenský reprezentant Adam Žampa, ktorý postúpil z 1. kola pätnástym najrýchlejším časom sa v tom druhom nevyhol chybám.

Kranjska Gora 4. marca (TASR) - Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault vyhral piatkový obrovský slalom Svetového pohára v slovinskej Kranjskej Gore a už štvrtýkrát za sebou triumfoval v tejto disciplíne v rámci tohotoročného seriálu. Pre bronzového olympijského medailistu zo Soči v obrovskom slalome to bolo už 15. víťazstvo v SP v kariére.

Slovenský reprezentant Adam Žampa, ktorý postúpil z 1. kola pätnástym najrýchlejším časom sa v tom druhom nevyhol chybám a napokon finišoval 21. so stratou +2,82 sekundy na víťaza. Na štart pretekov sa s vysokým štartovým číslom 64 postavil aj ďalší Slovák Andreas Žampa, ten ale v 1. kole vypadol.

V slovinskom stredisku Pinturault triumfoval s náskokom 47 stotín sekundy pred druhým Rakúšanom Philippom Schörghoferom. Tretí bol ďalší Rakúšan Marcel Hirscher (+0,69), ktorý si tak upevnil vedenie v celkovom poradí prestížneho seriálu. Momentálne má pred Nórom Henrikom Kristoffersenom, ktorý v piatok skončil štvrtý, náskok 293 bodov.

Pinturault predviedol v 1. kole najlepší výkon, pred druhým Rakúšanom Philippom Schörghoferom mal náskok 0,34 sekundy, tretí Nemec Felix Neureuther strácal na lídra 0,51 s. Neureuther v 2. kole vypadol. Líder disciplíny aj celkového poradia Hirscher, ktorý bol po prvom kole až siedmy, v tom druhom išiel na hranici rizika aj fyzických síl. Predviedol najlepší čas druhého kola a to ho katapultovalo na bronzovú pozíciu.

Preteky sa išli ako náhrada za zrušené podujatie v Garmisch-Partenkirchene. Ani v piatok sa organizátorom nevyhli problémy, pre nočné sneženie museli skrátiť trať a štart posunúť nižšie. Vrchná časť totiž bola pre lyžiarov nebezpečná.

V sobotu je v Kranjskej Gore na programe ďalší obrovský slalom a v nedeľu slalom.