Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Banskobystrický kraj

V Pohronskom múzeu približujú bežnú domácnosť z čias socializmu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Drahotín Šulla

Výstava je zameraná na obdobie socializmu v Československej republike, zachytáva teda roky 1948 až 1989.

Nová Baňa 31. októbra (TASR) - Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravili v Pohronskom múzeu v Novej Bani výstavu s názvom Ako sa budovali krajšie zajtrajšky. Výstava je zameraná na obdobie socializmu v Československej republike, zachytáva teda roky 1948 až 1989.

"Výstavou pozývame staršiu generáciu zaspomínať si a mladšej ukázať, ako sa žilo v socializme. Veríme, že výstava návštevníkov zaujme a osloví rôzne vekové kategórie," uviedla riaditeľka múzea Katarína Konečná s tým, že si ju budú môcť pozrieť až do konca januára budúceho roka.

Jednotlivé časti výstavných priestorov ukazujú návštevníkovi obraz bežnej domácnosti z tohto obdobia. Úvod je venovaný deťom, zobrazuje detskú izbu, v ktorej sa nachádzajú napríklad stavebnica Merkur, svetoznáma Rubikova kocka, spoločenská hra Človeče nehnevaj sa!, drevené kocky, bábiky, autíčka, rôzne hry, detské leporelá a rozprávkové knihy.

Ako mohla vyzerať vtedajšia kuchyňa, prezentuje ďalšia časť retro výstavy. Vybavenie kuchyne je z obdobia 50. až 80. rokov, zastúpené sú vtedajšie výdobytky techniky ako domáci robot, gril, mixér. "Dominantou tejto časti je typický kredenc z 50. rokov 20. storočia, v ktorom návštevníci uvidia riady, hrnce, poháre, a nezabúdame ani na typické oblečenie domácej gazdinky – šatovú zásteru," priblížila Konečná.

V expozícií školstva nájdu návštevníci okrem typickej školskej lavice a stoličiek aj uniformy iskričky, pioniera, zväzáka a súdruha učiteľa. "V každej škole nesmel chýbať vytáčací telefón a ten náš je doplnený o špeciálnu zámku. Vystavené sú šlabikáre, triedna kniha, písanky, školská taška a rôzne iné pomôcky. Zachovali sa nám aj preukazy z vtedy povinných brigád. Nasledujúca časť predstavuje športové náradie a odevy, ktoré ľudia potrebovali, ak sa chceli venovať turistike, korčuľovaniu, hokeju, futbalu, či bicyklovaniu," dodala Konečná.

Výstavu dopĺňa aj improvizovaná spálňa s toaletným stolíkom s kozmetickými potrebami, holiacim strojčekom, fénom, bižutériou a nočnou košeľou z česaného silónu, ktorú vlastnila väčšina žien v tomto období. Stolík ukrýva aj bavlnky v originálnych baleniach a knihy na voľnočasové čítanie. Svoje miesto tu má aj rozhlas po drôte, televízor Carmen, vysávač ETA, gramorádio s platňami či infražiarič Sahara.

V obývačke nechýba "Zlatá Zuzana" – set luxusných sklených pohárov. Dopĺňa ju porcelánová obedová súprava a špeciálne poháre vyrobené pri výročiach novobanského podniku Kveta. Súčasťou je aj vianočný stromček, ktorý sa vyrábal vo výrobnom družstve invalidov Kveta.

Na výstave sa nachádza aj kočík značky Liberta a hojdací kohút. V malých vitrínach prezentujú múzejníci mince a bankovky, medaily z rôznych príležitostí a odznaky, zberateľský artikel aj v súčasnosti. "Výstavu oživujú banery so socialistickými heslami ako napríklad 'Ani zrno nazmar', 'Pionier bráni mier', 'Proletári všetkých krajín, spojte sa!' doplnené fotografiami z fotoarchívu Pohronského múzea," doplnila Konečná.