< sekcia Basketbal

Basketbalisti ČR prehrali na MS s Gréckom, no stále sú v hre o postup

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ak Američania zdolajú Brazílčanov, Česi postúpia medzi najlepšiu osmičku na svete.

Peking 9. septembra (TASR) - Basketbalisti Českej republiky postúpili do štvrťfinále majstrovstiev sveta v Číne. Nezmenila to ani ich dnešná prehra v záverečnom vystúpení v K-skupine proti Grécku 77:84.

Tím okolo Tomáša Satoranského potreboval na udržanie postupových nádejí neprehrať o viac ako 11 bodov. V priebehu stretnutia sa držali na dostrel. Po prvom polčase a v úvode tretej štvrtiny dokonca viedli. V záverečnej desaťminútovke však poľavili a dovolili súperovi odskočiť na 12 bodov. Napokon zabrali a skresali manko na prijateľných sedem bodov.

Česi potom dúfali, že favorizované družstvo USA zdolá vo večernom zápase Brazíliu a po výsledku 89:73 sa mu to aj podarilo.

Prevažne veteránsky tím z Južnej Ameriky sa držal a po prvom polčase prehrával iba o štyri body, no po prestávke výber hráčov z NBA ukázal svoju kvalitu. Najviac bodov za USA dali pivot Indiany Myles Turner a od nasledujúcej sezóny rozohrávač Bostonu Kemba Walker, obaja dali po 16 bodov. Česi sa vo štvrťfinále stretnú s Austráliou.

Austrálčania a Francúzi sa stretli v súboji o prvé miesto v L-skupine a po dráme sa z víťazstva 100:98 napokon tešili "protinožci". Ešte päť sekúnd pred koncom svietilo na ukazovateli nerozhodné skóre, no potom vzal zodpovednosť do svojich rúk rozohrávač Clevelandu Matthew Dellavedova a pri nájazde pod kôš ho Francúzi dokázali zastaviť iba faulom a poslať ho na čiaru trestného hodu.

Najlepším strelcom žlto-zelených sa stal rozohrávač San Antonia Spurs Patty Mills, ktorý dal 30 bodov. Francúzom nepomohlo ani 31 bodov a 6 doskokov krídelníka Orlanda Evana Fourniera.