Ekonomika

Sociálna poisťovňa: Výpočet nemocenskej dávky môže byť rôzny

V súvislosti s dobrovoľným nemocenským poistením je potrebné upozorniť tiež na to, že jeho vznikom zaniká ochranná lehota z predchádzajúceho poistenia.

Sociálna poisťovňa už dostala vyše 800 žiadostí o garančnú dávku

Zamestnávateľ predložil pobočke k 12. novembru 2019 potvrdenia pre tých zamestnancov, ktorí ukončili pracovný pomer k 31. augustu a k 30. septembru 2019.

Rast slovenskej ekonomiky v 3. štvrťroku bol na úrovni 1,3 %

V bežných cenách sa v 3. štvrťroku tohto roka vytvoril HDP v objeme 24,6 miliardy eur, čo predstavuje medziročný nárast o 3,4 %.,aktualizované 

Ceny ropy vzrástli

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v decembri sa vo štvrtok o 7.33 h SEČ predával po 57,52 USD (52,26 eura).

WSJ: Obchodné rokovania medzi USA a Čínou sa komplikujú

Peking podľa WSJ, ktorý cituje zdroj oboznámený s rokovaniami, odmieta požiadavky Washingtonu na výraznejšie zamedzenie technologickým transferom a silný mechanizmus vynucovania dohody.

Produkcia ropy v USA prelamuje rekordné maximá

Aktuálne sa očakáva, že tento rok stúpne ťažba ropy na 12,29 milióna denne, čo je o 30.00 barelov viac, než ministerstvo predpokladalo v októbri.

Európske burzy v stredu mierne oslabili, Dax klesol o 0,40 %

Hlavný nemecký index Dax v stredu stratil 0,40 % a uzavrel na úrovni 13.230,07 bodu. Kľúčový francúzsky index CAC 40 klesol o 0,21 % na 5907,09 bodu.

Podľa správy IEA musí svet radikálne znížiť emisie skleníkových plynov

Podľa agentúry sa globálna spotreba energie bude do roka 2040 zvyšovať o 1 % ročne.

J. Powell: Ekonomika USA bude pokračovať v raste

Podľa Powella sa nedávne zníženie úrokových sadzieb ešte plne neprejavilo a ešte dá ekonomike impulz rovnako ako nízka nezamestnanosť, ktorá podporuje spotrebiteľské výdavky.

Prezidentka podpísala novelu o peňažných príspevkoch ŤZP

Ministerstvo práce malo k návrhu výhrady. Upozornilo napríklad na to, že poslankyňa novelou de facto vytvára nový druh peňažného príspevku.

Bosch chce v automobilovej divízii zrušiť 3300 pracovných miest

Geisel uviedol, že Bosch nasadil v Nemecku tvrdý úsporný kurz a riskuje rozdelenie zamestnancov.

Klub 500 vyzýva poslancov, aby podporili výstavbu podnikových bytov

Podľa návrhu by zamestnávatelia mohli stavať podnikové byty, ktoré by prideľovali svojim zamestnancom a ich rodinám.

Za predaj auta so stočenými kilometrami hrozí vysoká pokuta

Zákon, ktorý zakazuje stáčanie odometrov pod hrozbou pokuty od 5000 do 50.000 eur, bol pritom Národnou radou SR schválený už pred štyrmi rokmi.

Prezidentka podpísala novelu Obchodného zákonníka

Novelou Obchodného zákonníka sa má dosiahnuť transparentnejší a efektívnejší obchodný register. Vylúčiť sa majú listinné návrhy a má sa tak prejsť do exkluzívne elektronickej podoby registra.

R. Janota: S legislatívou o kyberbezpečnosti je SR na špičke

Kvalitná legislatíva je jednou zo zložiek prostredia, v tejto oblasti je Slovensko podľa neho na špičke. Hovorí, že veľa vecí robíme medzi prvými a často sme inšpiráciou pre ostatných.

Á. Érsek: Most medzi Komárnom a Komáromom bude hotový v máji 2020

Výstavba mosta je spoločným projektom Slovenska a Maďarska a je financovaná z eurofondov cez Nástroj na prepájanie Európy. ,aktualizované 

Odbory v Continentali Zvolen riešia s vedením spor o mzdy

Ako informoval predseda Základnej organizácie OZ KOVO Continental Zvolen Marián Tuhársky, s kolektívnym vyjednávaním novej kolektívnej zmluvy sa začalo 9. septembra. ,aktualizované 

Podnikatelia na seminári diskutovali o obchodovaní s Ruskou federáciou

Na podujatí sa zúčastnili zástupcovia slovenských spoločností, ktoré už pôsobia alebo plánujú prienik na perspektívne ruské trhy v oblasti obchodu, spoločnej výroby, prípadne investícií.

OECD: Globálny obchod sa prudko spomalil

OECD v septembri znížila svoju prognózu rastu globálnej ekonomiky v tomto roku na 2,9 %, čo by bolo najmenej od finančnej krízy v rokoch 2008/09.

Akákoľvek podpora Tesly v Nemecku bude v súlade s pravidlami EÚ

Šéf Tesly Elon Musk totiž v utorok (12. 11.) na podujatí v Berlíne oznámil, že automobilka vybuduje pri nemeckej metropole svoju prvú európsku továreň aj výskumné a vývojové centrum.